Srovnání obcí · město v okrese Rychnov nad Kněžnou · město v okrese Rychnov nad Kněžnou
Rychnov nad Kněžnou, nebo Týniště nad Orlicí?
Ceny bytů a domů, nájem, dostupnost vůči mzdě, výnos z pronájmu, hypotéka, obyvatelstvo a rizika obou obcí vedle sebe. U každého řádku je vyznačena výhodnější obec.
Byty jsou podle průměrných cen ČSÚ levnější v Týništi nad Orlicí: metr čtvereční za 44 842 Kč proti 49 045 Kč v Rychnově nad Kněžnou, tedy o 9 % méně. Byt 2+kk tam vyjde zhruba o 230 tis. Kč levněji.
Nájem bytu 2+kk je levnější v Rychnově nad Kněžnou: asi 10 950 Kč měsíčně proti 11 120 Kč (model MF, bez energií).
Byt 2+kk stojí tolik jako 6,4 roku průměrné hrubé mzdy v Rychnově nad Kněžnou a 5,8 roku v Týništi nad Orlicí (obě obce leží ve stejném kraji, rozdíl tedy dělá jen cena bytu).
Pronájem bytu vynáší víc v Týništi nad Orlicí: hrubě 5,5 % ročně z kupní ceny proti 5,0 %.
Srovnání v číslech
| Ukazatel | Rychnov nad Kněžnou | Týniště nad Orlicí | Výhodnější |
|---|---|---|---|
| Byt za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 49 045 Kč | 44 842 Kč | Týniště nad Orlicí levnější o 9 % |
| Byt 2+kk (54 m²)odhad z ceny za m² | 2,65 mil. Kč | 2,42 mil. Kč | Týniště nad Orlicí levnější o 9 % |
| Rodinný dům za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 43 923 Kč | 43 706 Kč | – |
| Nájem 2+kk za m²model MF, měsíčně | 203 Kč | 206 Kč | Rychnov nad Kněžnou levnější o 2 % |
| Nájem bytu 2+kkměsíčně bez energií | 10 950 Kč | 11 120 Kč | Rychnov nad Kněžnou levnější o 2 % |
| Nájem jako podíl mzdyprůměrná hrubá mzda v kraji | 24 % | 25 % | Rychnov nad Kněžnou nižší o 0,4 p. b. |
| Byt 2+kk v ročních mzdáchprůměrná hrubá mzda v kraji | 6,4 roku | 5,8 roku | Týniště nad Orlicí dostupnější o 9 % |
| Hrubý výnos z pronájmuroční nájem / cena bytu | 5,0 % | 5,5 % | Týniště nad Orlicí vyšší o 0,6 p. b. |
| Splátka hypotéky na byt 2+kk80 % ceny, 30 let | 10 963 Kč | 10 012 Kč | Týniště nad Orlicí nižší o 9 % |
| Počet obyvatel | 11 693 | 6 133 | – |
| Průměrný věk | 43,6 roku | 44,6 roku | – |
| Změna počtu obyvatel za 10 let | +5,5 % | −1,8 % | – |
| Nové byty za 10 letna 1 000 obyvatel | 36,2 | 30,2 | Rychnov nad Kněžnou vyšší o 20 % |
| Nezaměstnanostpodíl nezaměstnaných | 3,8 % | 3,5 % | Týniště nad Orlicí nižší o 0,3 p. b. |
| Zástavba v záplavové zóněQ100, podíl zastavěného území | 4,7 % | 3,5 % | Týniště nad Orlicí nižší o 1,2 p. b. |
| Vysoký radonový indexpodíl území | 0,0 % | 0,0 % | – |
| Dražby za 24 měsícůveřejné dražby nemovitostí | 0 | 1 | – |
| Index místa k životuKde žít, 0–100 | 84 | 76 | Rychnov nad Kněžnou vyšší o 11 % |
| Dojezd autem mezi obcemi | 27 min | ||
Ceny bytů a domů = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce), nájem = model MF z inzerátů, mzda = průměrná hrubá mzda v kraji. Hypotéka: 80 % ceny bytu 2+kk, sazba 4,68 %, 30 let. Rozdíl u podílů je v procentních bodech. Zpracoval kdezit.cz. průměr skupiny obcí ČSÚ model MF ČNB ARAD
- Rychnov nad Kněžnou
- Týniště nad Orlicí
Tabulka hodnot
| Období | Rychnov nad Kněžnou | Týniště nad Orlicí |
|---|---|---|
| 6/2026 | 203 Kč/m² | 206 Kč/m² |
| 3/2026 | 199 Kč/m² | 197 Kč/m² |
| 12/2025 | 192 Kč/m² | 192 Kč/m² |
| 9/2025 | 189 Kč/m² | 187 Kč/m² |
| 6/2025 | 188 Kč/m² | 178 Kč/m² |
| 3/2025 | 193 Kč/m² | 170 Kč/m² |
| 12/2024 | 191 Kč/m² | 167 Kč/m² |
| 9/2024 | 189 Kč/m² | 173 Kč/m² |
| 6/2024 | 189 Kč/m² | 173 Kč/m² |
| 3/2024 | 188 Kč/m² | 173 Kč/m² |
| 12/2023 | 187 Kč/m² | 174 Kč/m² |
| 9/2023 | 187 Kč/m² | 174 Kč/m² |
| 6/2023 | 187 Kč/m² | 174 Kč/m² |
| 3/2023 | 188 Kč/m² | 175 Kč/m² |
| 12/2022 | 188 Kč/m² | 176 Kč/m² |
| 9/2022 | 187 Kč/m² | 177 Kč/m² |
| 6/2022 | 186 Kč/m² | 179 Kč/m² |
| 3/2022 | 186 Kč/m² | 177 Kč/m² |
| 12/2021 | 186 Kč/m² | 179 Kč/m² |
| 9/2021 | 185 Kč/m² | 175 Kč/m² |
| 6/2021 | 183 Kč/m² | 170 Kč/m² |
| 3/2021 | 185 Kč/m² | 167 Kč/m² |
| 12/2020 | 182 Kč/m² | 156 Kč/m² |
| 9/2020 | 180 Kč/m² | 150 Kč/m² |
| 6/2020 | 181 Kč/m² | 147 Kč/m² |
| 3/2020 | 178 Kč/m² | 147 Kč/m² |
| 12/2019 | 176 Kč/m² | 145 Kč/m² |
| 9/2019 | 176 Kč/m² | 144 Kč/m² |
| 6/2019 | 173 Kč/m² | 142 Kč/m² |
| 3/2019 | 174 Kč/m² | 138 Kč/m² |
| 12/2018 | 171 Kč/m² | 138 Kč/m² |
Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz
- Rychnov nad Kněžnou
- Týniště nad Orlicí
Tabulka hodnot
| Období | Rychnov nad Kněžnou | Týniště nad Orlicí |
|---|---|---|
| 2025 | 49 045 Kč/m² | 44 842 Kč/m² |
| 2024 | 48 435 Kč/m² | 42 775 Kč/m² |
| 2023 | 47 244 Kč/m² | 38 758 Kč/m² |
| 2022 | 41 790 Kč/m² | 35 956 Kč/m² |
| 2021 | 36 722 Kč/m² | 31 279 Kč/m² |
Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz