Srovnání obcí · město v okrese Trutnov · město v okrese Trutnov
Rtyně v Podkrkonoší, nebo Úpice?
Ceny bytů a domů, nájem, dostupnost vůči mzdě, výnos z pronájmu, hypotéka, obyvatelstvo a rizika obou obcí vedle sebe. U každého řádku je vyznačena výhodnější obec.
Průměrná cena bytů ČSÚ je pro obě obce stejná, 39 498 Kč/m²: patří do stejné velikostní skupiny obcí v okrese Trutnov a ČSÚ za samotné obce ceny nezveřejňuje.
Nájem bytu 2+kk vychází podle modelu MF v obou obcích podobně, asi 9 940 Kč a 9 880 Kč měsíčně bez energií.
Byt 2+kk stojí tolik jako 5,1 roku průměrné hrubé mzdy v Rtyni v Podkrkonoší a 5,1 roku v Úpici (obě obce leží ve stejném kraji, rozdíl tedy dělá jen cena bytu).
Srovnání v číslech
| Ukazatel | Rtyně v Podkrkonoší | Úpice | Výhodnější |
|---|---|---|---|
| Byt za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 39 498 Kč | 39 498 Kč | – |
| Byt 2+kk (54 m²)odhad z ceny za m² | 2,13 mil. Kč | 2,13 mil. Kč | – |
| Rodinný dům za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 37 874 Kč | 37 874 Kč | – |
| Nájem 2+kk za m²model MF, měsíčně | 184 Kč | 183 Kč | – |
| Nájem bytu 2+kkměsíčně bez energií | 9 940 Kč | 9 880 Kč | – |
| Nájem jako podíl mzdyprůměrná hrubá mzda v kraji | 22 % | 22 % | Úpice nižší o 0,1 p. b. |
| Byt 2+kk v ročních mzdáchprůměrná hrubá mzda v kraji | 5,1 roku | 5,1 roku | – |
| Hrubý výnos z pronájmuroční nájem / cena bytu | 5,6 % | 5,6 % | – |
| Splátka hypotéky na byt 2+kk80 % ceny, 30 let | 8 812 Kč | 8 812 Kč | – |
| Počet obyvatel | 2 841 | 5 379 | – |
| Průměrný věk | 45,4 roku | 45,1 roku | – |
| Změna počtu obyvatel za 10 let | −4,6 % | −5,3 % | – |
| Nové byty za 10 letna 1 000 obyvatel | 25,3 | 16,2 | Rtyně v Podkrkonoší vyšší o 57 % |
| Nezaměstnanostpodíl nezaměstnaných | 4,0 % | 7,2 % | Rtyně v Podkrkonoší nižší o 3,2 p. b. |
| Zástavba v záplavové zóněQ100, podíl zastavěného území | 8,2 % | 11,7 % | Rtyně v Podkrkonoší nižší o 3,5 p. b. |
| Vysoký radonový indexpodíl území | 0,0 % | 0,0 % | – |
| Dražby za 24 měsícůveřejné dražby nemovitostí | 0 | 0 | – |
| Index místa k životuKde žít, 0–100 | 65 | 19 | Rtyně v Podkrkonoší vyšší o 242 % |
| Dojezd autem mezi obcemi | 12 min | ||
Ceny bytů a domů = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce), nájem = model MF z inzerátů, mzda = průměrná hrubá mzda v kraji. Hypotéka: 80 % ceny bytu 2+kk, sazba 4,68 %, 30 let. Rozdíl u podílů je v procentních bodech. Zpracoval kdezit.cz. průměr skupiny obcí ČSÚ model MF ČNB ARAD
- Rtyně v Podkrkonoší
- Úpice
Tabulka hodnot
| Období | Rtyně v Podkrkonoší | Úpice |
|---|---|---|
| 6/2026 | 184 Kč/m² | 183 Kč/m² |
| 3/2026 | 175 Kč/m² | 181 Kč/m² |
| 12/2025 | 173 Kč/m² | 176 Kč/m² |
| 9/2025 | 172 Kč/m² | 177 Kč/m² |
| 6/2025 | 172 Kč/m² | 172 Kč/m² |
| 3/2025 | 166 Kč/m² | 170 Kč/m² |
| 12/2024 | 165 Kč/m² | 172 Kč/m² |
| 9/2024 | 163 Kč/m² | 170 Kč/m² |
| 6/2024 | 161 Kč/m² | 168 Kč/m² |
| 3/2024 | 159 Kč/m² | 167 Kč/m² |
| 12/2023 | 157 Kč/m² | 166 Kč/m² |
| 9/2023 | 155 Kč/m² | 165 Kč/m² |
| 6/2023 | 150 Kč/m² | 161 Kč/m² |
| 3/2023 | 147 Kč/m² | 160 Kč/m² |
| 12/2022 | 146 Kč/m² | 160 Kč/m² |
| 9/2022 | 145 Kč/m² | 159 Kč/m² |
| 6/2022 | 143 Kč/m² | 159 Kč/m² |
| 3/2022 | 141 Kč/m² | 158 Kč/m² |
| 12/2021 | 141 Kč/m² | 160 Kč/m² |
| 9/2021 | 135 Kč/m² | 156 Kč/m² |
| 6/2021 | 130 Kč/m² | 154 Kč/m² |
| 3/2021 | 129 Kč/m² | 153 Kč/m² |
| 12/2020 | 123 Kč/m² | 143 Kč/m² |
| 9/2020 | 124 Kč/m² | 143 Kč/m² |
| 6/2020 | 123 Kč/m² | 140 Kč/m² |
| 3/2020 | 123 Kč/m² | 141 Kč/m² |
| 12/2019 | 122 Kč/m² | 140 Kč/m² |
| 9/2019 | 122 Kč/m² | 139 Kč/m² |
| 6/2019 | 120 Kč/m² | 139 Kč/m² |
| 3/2019 | 116 Kč/m² | 137 Kč/m² |
| 12/2018 | 115 Kč/m² | 132 Kč/m² |
Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz
- Rtyně v Podkrkonoší
- Úpice
Tabulka hodnot
| Období | Rtyně v Podkrkonoší | Úpice |
|---|---|---|
| 2025 | 39 498 Kč/m² | 39 498 Kč/m² |
| 2024 | 35 896 Kč/m² | 35 896 Kč/m² |
| 2023 | 32 422 Kč/m² | 32 422 Kč/m² |
| 2022 | 27 643 Kč/m² | 27 643 Kč/m² |
| 2021 | 22 822 Kč/m² | 22 822 Kč/m² |
Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz