Srovnání obcí · město v okrese Praha-západ · obec v okrese Praha-západ
Řevnice, nebo Vestec?
Ceny bytů a domů, nájem, dostupnost vůči mzdě, výnos z pronájmu, hypotéka, obyvatelstvo a rizika obou obcí vedle sebe. U každého řádku je vyznačena výhodnější obec.
Průměrná cena bytů ČSÚ je pro obě obce stejná, 64 919 Kč/m²: patří do stejné velikostní skupiny obcí v okrese Praha-západ a ČSÚ za samotné obce ceny nezveřejňuje.
Nájem bytu 2+kk je levnější v Řevnicích: asi 15 660 Kč měsíčně proti 17 770 Kč (model MF, bez energií).
Byt 2+kk stojí tolik jako 7,7 roku průměrné hrubé mzdy v Řevnicích a 7,7 roku ve Vestci (obě obce leží ve stejném kraji, rozdíl tedy dělá jen cena bytu).
Pronájem bytu vynáší víc ve Vestci: hrubě 6,1 % ročně z kupní ceny proti 5,4 %.
Srovnání v číslech
| Ukazatel | Řevnice | Vestec | Výhodnější |
|---|---|---|---|
| Byt za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 64 919 Kč | 64 919 Kč | – |
| Byt 2+kk (54 m²)odhad z ceny za m² | 3,51 mil. Kč | 3,51 mil. Kč | – |
| Rodinný dům za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 95 225 Kč | 95 225 Kč | – |
| Nájem 2+kk za m²model MF, měsíčně | 290 Kč | 329 Kč | Řevnice levnější o 12 % |
| Nájem bytu 2+kkměsíčně bez energií | 15 660 Kč | 17 770 Kč | Řevnice levnější o 12 % |
| Nájem jako podíl mzdyprůměrná hrubá mzda v kraji | 32 % | 36 % | Řevnice nižší o 4,3 p. b. |
| Byt 2+kk v ročních mzdáchprůměrná hrubá mzda v kraji | 7,7 roku | 7,7 roku | – |
| Hrubý výnos z pronájmuroční nájem / cena bytu | 5,4 % | 6,1 % | Vestec vyšší o 0,7 p. b. |
| Splátka hypotéky na byt 2+kk80 % ceny, 30 let | 14 521 Kč | 14 521 Kč | – |
| Počet obyvatel | 3 786 | 3 252 | – |
| Průměrný věk | 42,0 roku | 37,4 roku | – |
| Změna počtu obyvatel za 10 let | +12,5 % | +34,3 % | – |
| Nové byty za 10 letna 1 000 obyvatel | 28,0 | 84,9 | Vestec vyšší o 203 % |
| Nezaměstnanostpodíl nezaměstnaných | 2,7 % | 1,9 % | Vestec nižší o 0,8 p. b. |
| Zástavba v záplavové zóněQ100, podíl zastavěného území | 17,2 % | 0,7 % | Vestec nižší o 16,5 p. b. |
| Vysoký radonový indexpodíl území | 0,0 % | 0,0 % | – |
| Dražby za 24 měsícůveřejné dražby nemovitostí | 0 | 0 | – |
| Index místa k životuKde žít, 0–100 | 88 | 98 | Vestec vyšší o 11 % |
| Dojezd autem mezi obcemi | 33 min | ||
Ceny bytů a domů = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce), nájem = model MF z inzerátů, mzda = průměrná hrubá mzda v kraji. Hypotéka: 80 % ceny bytu 2+kk, sazba 4,68 %, 30 let. Rozdíl u podílů je v procentních bodech. Zpracoval kdezit.cz. průměr skupiny obcí ČSÚ model MF ČNB ARAD
- Řevnice
- Vestec
Tabulka hodnot
| Období | Řevnice | Vestec |
|---|---|---|
| 6/2026 | 290 Kč/m² | 329 Kč/m² |
| 3/2026 | 285 Kč/m² | 331 Kč/m² |
| 12/2025 | 283 Kč/m² | 327 Kč/m² |
| 9/2025 | 278 Kč/m² | 327 Kč/m² |
| 6/2025 | 276 Kč/m² | 324 Kč/m² |
| 3/2025 | 273 Kč/m² | 324 Kč/m² |
| 12/2024 | 273 Kč/m² | 316 Kč/m² |
| 9/2024 | 246 Kč/m² | 286 Kč/m² |
| 6/2024 | 239 Kč/m² | 279 Kč/m² |
| 3/2024 | 234 Kč/m² | 273 Kč/m² |
| 12/2023 | 228 Kč/m² | 266 Kč/m² |
| 9/2023 | 223 Kč/m² | 260 Kč/m² |
| 6/2023 | 226 Kč/m² | 265 Kč/m² |
| 3/2023 | 223 Kč/m² | 262 Kč/m² |
| 12/2022 | 223 Kč/m² | 263 Kč/m² |
| 9/2022 | 223 Kč/m² | 263 Kč/m² |
| 6/2022 | 223 Kč/m² | 262 Kč/m² |
| 3/2022 | 221 Kč/m² | 261 Kč/m² |
| 12/2021 | 221 Kč/m² | 262 Kč/m² |
| 9/2021 | 223 Kč/m² | 259 Kč/m² |
| 6/2021 | 218 Kč/m² | 256 Kč/m² |
| 3/2021 | 211 Kč/m² | 250 Kč/m² |
| 12/2020 | 210 Kč/m² | 244 Kč/m² |
| 9/2020 | 205 Kč/m² | 241 Kč/m² |
| 6/2020 | 198 Kč/m² | 236 Kč/m² |
| 3/2020 | 196 Kč/m² | 239 Kč/m² |
| 12/2019 | 194 Kč/m² | 237 Kč/m² |
| 9/2019 | 193 Kč/m² | 232 Kč/m² |
| 6/2019 | 191 Kč/m² | 228 Kč/m² |
| 3/2019 | 188 Kč/m² | 223 Kč/m² |
| 12/2018 | 187 Kč/m² | 214 Kč/m² |
Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz
- Řevnice
- Vestec
Tabulka hodnot
| Období | Řevnice | Vestec |
|---|---|---|
| 2025 | 64 919 Kč/m² | 64 919 Kč/m² |
| 2024 | 56 741 Kč/m² | 56 741 Kč/m² |
| 2023 | 51 125 Kč/m² | 51 125 Kč/m² |
| 2022 | 47 871 Kč/m² | 47 871 Kč/m² |
| 2021 | 41 510 Kč/m² | 41 510 Kč/m² |
Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz