Srovnání obcí · obec v okrese Pelhřimov · obec v okrese Pelhřimov
Píšť, nebo Těchobuz?
Ceny bytů a domů, nájem, dostupnost vůči mzdě, výnos z pronájmu, hypotéka, obyvatelstvo a rizika obou obcí vedle sebe. U každého řádku je vyznačena výhodnější obec.
Průměrná cena bytů ČSÚ je pro obě obce stejná, 34 455 Kč/m²: patří do stejné velikostní skupiny obcí v okrese Pelhřimov a ČSÚ za samotné obce ceny nezveřejňuje.
Nájem bytu 2+kk je levnější v Těchobuzi: asi 10 100 Kč měsíčně proti 10 480 Kč (model MF, bez energií).
Byt 2+kk stojí tolik jako 4,5 roku průměrné hrubé mzdy v Píšti a 4,5 roku v Těchobuzi (obě obce leží ve stejném kraji, rozdíl tedy dělá jen cena bytu).
Pronájem bytu vynáší víc v Píšti: hrubě 6,8 % ročně z kupní ceny proti 6,5 %.
Srovnání v číslech
| Ukazatel | Píšť | Těchobuz | Výhodnější |
|---|---|---|---|
| Byt za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 34 455 Kč | 34 455 Kč | – |
| Byt 2+kk (54 m²)odhad z ceny za m² | 1,86 mil. Kč | 1,86 mil. Kč | – |
| Rodinný dům za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 38 314 Kč | 38 314 Kč | – |
| Nájem 2+kk za m²model MF, měsíčně | 194 Kč | 187 Kč | Těchobuz levnější o 4 % |
| Nájem bytu 2+kkměsíčně bez energií | 10 480 Kč | 10 100 Kč | Těchobuz levnější o 4 % |
| Nájem jako podíl mzdyprůměrná hrubá mzda v kraji | 24 % | 23 % | Těchobuz nižší o 0,9 p. b. |
| Byt 2+kk v ročních mzdáchprůměrná hrubá mzda v kraji | 4,5 roku | 4,5 roku | – |
| Hrubý výnos z pronájmuroční nájem / cena bytu | 6,8 % | 6,5 % | Píšť vyšší o 0,2 p. b. |
| Splátka hypotéky na byt 2+kk80 % ceny, 30 let | 7 695 Kč | 7 695 Kč | – |
| Počet obyvatel | 77 | 77 | – |
| Průměrný věk | 44,7 roku | 51,1 roku | – |
| Změna počtu obyvatel za 10 let | −3,8 % | −30,6 % | – |
| Nové byty za 10 letna 1 000 obyvatel | 39,0 | 142,9 | Těchobuz vyšší o 267 % |
| Nezaměstnanostpodíl nezaměstnaných | 4,7 % | 2,0 % | Těchobuz nižší o 2,7 p. b. |
| Zástavba v záplavové zóněQ100, podíl zastavěného území | 0,0 % | 0,0 % | – |
| Vysoký radonový indexpodíl území | 0,0 % | 0,0 % | – |
| Dražby za 24 měsícůveřejné dražby nemovitostí | 0 | 0 | – |
| Index místa k životuKde žít, 0–100 | 42 | 39 | Píšť vyšší o 8 % |
| Dojezd autem mezi obcemi | 40 min | ||
Ceny bytů a domů = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce), nájem = model MF z inzerátů, mzda = průměrná hrubá mzda v kraji. Hypotéka: 80 % ceny bytu 2+kk, sazba 4,68 %, 30 let. Rozdíl u podílů je v procentních bodech. Zpracoval kdezit.cz. průměr skupiny obcí ČSÚ model MF ČNB ARAD
- Píšť
- Těchobuz
Tabulka hodnot
| Období | Píšť | Těchobuz |
|---|---|---|
| 6/2026 | 194 Kč/m² | 187 Kč/m² |
| 3/2026 | 198 Kč/m² | 191 Kč/m² |
| 12/2025 | 197 Kč/m² | 194 Kč/m² |
| 9/2025 | 197 Kč/m² | 188 Kč/m² |
| 6/2025 | 205 Kč/m² | 189 Kč/m² |
| 3/2025 | 208 Kč/m² | 193 Kč/m² |
| 12/2024 | 205 Kč/m² | 198 Kč/m² |
| 9/2024 | 191 Kč/m² | 189 Kč/m² |
| 6/2024 | 190 Kč/m² | 187 Kč/m² |
| 3/2024 | 187 Kč/m² | 185 Kč/m² |
| 12/2023 | 184 Kč/m² | 183 Kč/m² |
| 9/2023 | 181 Kč/m² | 181 Kč/m² |
| 6/2023 | 179 Kč/m² | 177 Kč/m² |
| 3/2023 | 177 Kč/m² | 173 Kč/m² |
| 12/2022 | 177 Kč/m² | 172 Kč/m² |
| 9/2022 | 177 Kč/m² | 171 Kč/m² |
| 6/2022 | 177 Kč/m² | 169 Kč/m² |
| 3/2022 | 177 Kč/m² | 167 Kč/m² |
| 12/2021 | 177 Kč/m² | 166 Kč/m² |
| 9/2021 | 176 Kč/m² | 164 Kč/m² |
| 6/2021 | 177 Kč/m² | 159 Kč/m² |
| 3/2021 | 175 Kč/m² | 155 Kč/m² |
| 12/2020 | 170 Kč/m² | 146 Kč/m² |
| 9/2020 | 166 Kč/m² | 142 Kč/m² |
| 6/2020 | 163 Kč/m² | 141 Kč/m² |
| 3/2020 | 162 Kč/m² | 137 Kč/m² |
| 12/2019 | 167 Kč/m² | 136 Kč/m² |
| 9/2019 | 165 Kč/m² | 115 Kč/m² |
| 6/2019 | 163 Kč/m² | 112 Kč/m² |
| 3/2019 | 164 Kč/m² | 110 Kč/m² |
| 12/2018 | 154 Kč/m² | 110 Kč/m² |
Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz
- Píšť
- Těchobuz
Tabulka hodnot
| Období | Píšť | Těchobuz |
|---|---|---|
| 2025 | 34 455 Kč/m² | 34 455 Kč/m² |
| 2024 | 30 693 Kč/m² | 30 693 Kč/m² |
| 2023 | 25 205 Kč/m² | 25 205 Kč/m² |
| 2022 | 23 082 Kč/m² | 23 082 Kč/m² |
| 2021 | 20 324 Kč/m² | 20 324 Kč/m² |
Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz