Srovnání obcí · obec v okrese Praha-východ · obec v okrese Praha-východ
Nupaky, nebo Zdiby?
Ceny bytů a domů, nájem, dostupnost vůči mzdě, výnos z pronájmu, hypotéka, obyvatelstvo a rizika obou obcí vedle sebe. U každého řádku je vyznačena výhodnější obec.
Průměrná cena bytů ČSÚ je pro obě obce stejná, 61 886 Kč/m²: patří do stejné velikostní skupiny obcí v okrese Praha-východ a ČSÚ za samotné obce ceny nezveřejňuje.
Nájem bytu 2+kk je levnější ve Zdibech: asi 17 770 Kč měsíčně proti 18 630 Kč (model MF, bez energií).
Byt 2+kk stojí tolik jako 7,3 roku průměrné hrubé mzdy v Nupakách a 7,3 roku ve Zdibech (obě obce leží ve stejném kraji, rozdíl tedy dělá jen cena bytu).
Pronájem bytu vynáší víc v Nupakách: hrubě 6,7 % ročně z kupní ceny proti 6,4 %.
Srovnání v číslech
| Ukazatel | Nupaky | Zdiby | Výhodnější |
|---|---|---|---|
| Byt za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 61 886 Kč | 61 886 Kč | – |
| Byt 2+kk (54 m²)odhad z ceny za m² | 3,34 mil. Kč | 3,34 mil. Kč | – |
| Rodinný dům za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 96 353 Kč | 96 353 Kč | – |
| Nájem 2+kk za m²model MF, měsíčně | 345 Kč | 329 Kč | Zdiby levnější o 5 % |
| Nájem bytu 2+kkměsíčně bez energií | 18 630 Kč | 17 770 Kč | Zdiby levnější o 5 % |
| Nájem jako podíl mzdyprůměrná hrubá mzda v kraji | 38 % | 36 % | Zdiby nižší o 1,8 p. b. |
| Byt 2+kk v ročních mzdáchprůměrná hrubá mzda v kraji | 7,3 roku | 7,3 roku | – |
| Hrubý výnos z pronájmuroční nájem / cena bytu | 6,7 % | 6,4 % | Nupaky vyšší o 0,3 p. b. |
| Splátka hypotéky na byt 2+kk80 % ceny, 30 let | 13 818 Kč | 13 818 Kč | – |
| Počet obyvatel | 2 080 | 4 088 | – |
| Průměrný věk | 35,5 roku | 38,7 roku | – |
| Změna počtu obyvatel za 10 let | +32,3 % | +22,9 % | – |
| Nové byty za 10 letna 1 000 obyvatel | 28,4 | 26,4 | Nupaky vyšší o 7 % |
| Nezaměstnanostpodíl nezaměstnaných | 3,2 % | 2,3 % | Zdiby nižší o 0,9 p. b. |
| Zástavba v záplavové zóněQ100, podíl zastavěného území | 0,0 % | 1,0 % | Nupaky nižší o 1,0 p. b. |
| Vysoký radonový indexpodíl území | 0,0 % | 0,3 % | Nupaky nižší o 0,3 p. b. |
| Dražby za 24 měsícůveřejné dražby nemovitostí | 0 | 0 | – |
| Index místa k životuKde žít, 0–100 | 97 | 90 | Nupaky vyšší o 8 % |
| Dojezd autem mezi obcemi | 41 min | ||
Ceny bytů a domů = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce), nájem = model MF z inzerátů, mzda = průměrná hrubá mzda v kraji. Hypotéka: 80 % ceny bytu 2+kk, sazba 4,68 %, 30 let. Rozdíl u podílů je v procentních bodech. Zpracoval kdezit.cz. průměr skupiny obcí ČSÚ model MF ČNB ARAD
- Nupaky
- Zdiby
Tabulka hodnot
| Období | Nupaky | Zdiby |
|---|---|---|
| 6/2026 | 345 Kč/m² | 329 Kč/m² |
| 3/2026 | 333 Kč/m² | 330 Kč/m² |
| 12/2025 | 338 Kč/m² | 335 Kč/m² |
| 9/2025 | 334 Kč/m² | 330 Kč/m² |
| 6/2025 | 334 Kč/m² | 327 Kč/m² |
| 3/2025 | 318 Kč/m² | 321 Kč/m² |
| 12/2024 | 312 Kč/m² | 316 Kč/m² |
| 9/2024 | 288 Kč/m² | 291 Kč/m² |
| 6/2024 | 279 Kč/m² | 284 Kč/m² |
| 3/2024 | 270 Kč/m² | 277 Kč/m² |
| 12/2023 | 263 Kč/m² | 270 Kč/m² |
| 9/2023 | 257 Kč/m² | 264 Kč/m² |
| 6/2023 | 260 Kč/m² | 268 Kč/m² |
| 3/2023 | 259 Kč/m² | 264 Kč/m² |
| 12/2022 | 259 Kč/m² | 264 Kč/m² |
| 9/2022 | 259 Kč/m² | 264 Kč/m² |
| 6/2022 | 259 Kč/m² | 264 Kč/m² |
| 3/2022 | 259 Kč/m² | 264 Kč/m² |
| 12/2021 | 260 Kč/m² | 267 Kč/m² |
| 9/2021 | 262 Kč/m² | 267 Kč/m² |
| 6/2021 | 259 Kč/m² | 264 Kč/m² |
| 3/2021 | 257 Kč/m² | 260 Kč/m² |
| 12/2020 | 250 Kč/m² | 257 Kč/m² |
| 9/2020 | 246 Kč/m² | 255 Kč/m² |
| 6/2020 | 237 Kč/m² | 252 Kč/m² |
| 3/2020 | 230 Kč/m² | 247 Kč/m² |
| 12/2019 | 222 Kč/m² | 242 Kč/m² |
| 9/2019 | 213 Kč/m² | 211 Kč/m² |
| 6/2019 | 209 Kč/m² | 207 Kč/m² |
| 3/2019 | 206 Kč/m² | 207 Kč/m² |
| 12/2018 | 196 Kč/m² | 205 Kč/m² |
Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz
- Nupaky
- Zdiby
Tabulka hodnot
| Období | Nupaky | Zdiby |
|---|---|---|
| 2025 | 61 886 Kč/m² | 61 886 Kč/m² |
| 2024 | 56 077 Kč/m² | 56 077 Kč/m² |
| 2023 | 51 291 Kč/m² | 51 291 Kč/m² |
| 2022 | 46 285 Kč/m² | 46 285 Kč/m² |
| 2021 | 31 223 Kč/m² | 39 940 Kč/m² |
Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz