Srovnání obcí · město v okrese Brno-venkov · město v okrese Brno-venkov

Modřice, nebo Tišnov?

Ceny bytů a domů, nájem, dostupnost vůči mzdě, výnos z pronájmu, hypotéka, obyvatelstvo a rizika obou obcí vedle sebe. U každého řádku je vyznačena výhodnější obec.

Průměrná cena bytů ČSÚ je pro obě obce stejná, 62 159 Kč/m²: patří do stejné velikostní skupiny obcí v okrese Brno-venkov a ČSÚ za samotné obce ceny nezveřejňuje.

Nájem bytu 2+kk je levnější v Tišnově: asi 13 510 Kč měsíčně proti 15 660 Kč (model MF, bez energií).

Byt 2+kk stojí tolik jako 7,6 roku průměrné hrubé mzdy v Modřicích a 7,6 roku v Tišnově (obě obce leží ve stejném kraji, rozdíl tedy dělá jen cena bytu).

Pronájem bytu vynáší víc v Modřicích: hrubě 5,6 % ročně z kupní ceny proti 4,8 %.

Srovnání v číslech

UkazatelModřiceTišnovVýhodnější
Byt za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese 62 159 Kč 62 159 Kč –
Byt 2+kk (54 m²)odhad z ceny za m² 3,36 mil. Kč 3,36 mil. Kč –
Rodinný dům za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese 54 356 Kč 54 356 Kč –
Nájem 2+kk za m²model MF, měsíčně 290 Kč 250 Kč Tišnov levnější o 14 %
Nájem bytu 2+kkměsíčně bez energií 15 660 Kč 13 510 Kč Tišnov levnější o 14 %
Nájem jako podíl mzdyprůměrná hrubá mzda v kraji 33 % 28 % Tišnov nižší o 4,5 p. b.
Byt 2+kk v ročních mzdáchprůměrná hrubá mzda v kraji 7,6 roku 7,6 roku –
Hrubý výnos z pronájmuroční nájem / cena bytu 5,6 % 4,8 % Modřice vyšší o 0,8 p. b.
Splátka hypotéky na byt 2+kk80 % ceny, 30 let 13 901 Kč 13 901 Kč –
Počet obyvatel 5 673 9 270 –
Průměrný věk 41,3 roku 42,9 roku –
Změna počtu obyvatel za 10 let +12,3 % +1,9 % –
Nové byty za 10 letna 1 000 obyvatel 29,8 24,2 Modřice vyšší o 23 %
Nezaměstnanostpodíl nezaměstnaných 4,7 % 5,3 % Modřice nižší o 0,5 p. b.
Zástavba v záplavové zóněQ100, podíl zastavěného území 6,8 % 4,9 % Tišnov nižší o 1,9 p. b.
Vysoký radonový indexpodíl území 0,0 % 0,0 % –
Dražby za 24 měsícůveřejné dražby nemovitostí 1 2 –
Index místa k životuKde žít, 0–100 89 83 Modřice vyšší o 7 %
Dojezd autem mezi obcemi 37 min

Ceny bytů a domů = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce), nájem = model MF z inzerátů, mzda = průměrná hrubá mzda v kraji. Hypotéka: 80 % ceny bytu 2+kk, sazba 4,68 %, 30 let. Rozdíl u podílů je v procentních bodech. Zpracoval kdezit.cz. průměr skupiny obcí ČSÚ model MF ČNB ARAD

Nájem bytu 2+kk za m² (MF)
150 200 250 300 350 12/2018 12/2019 12/2020 12/2021 12/2022 12/2023 12/2024 6/2026 Tišnov: 250 Kč/m² Modřice: 290 Kč/m²
  • Modřice
  • Tišnov
Tabulka hodnot
ObdobíModřiceTišnov
6/2026290 Kč/m²250 Kč/m²
3/2026292 Kč/m²249 Kč/m²
12/2025279 Kč/m²254 Kč/m²
9/2025282 Kč/m²254 Kč/m²
6/2025273 Kč/m²246 Kč/m²
3/2025266 Kč/m²244 Kč/m²
12/2024258 Kč/m²239 Kč/m²
9/2024246 Kč/m²241 Kč/m²
6/2024240 Kč/m²238 Kč/m²
3/2024235 Kč/m²237 Kč/m²
12/2023231 Kč/m²235 Kč/m²
9/2023228 Kč/m²234 Kč/m²
6/2023232 Kč/m²233 Kč/m²
3/2023229 Kč/m²231 Kč/m²
12/2022228 Kč/m²230 Kč/m²
9/2022227 Kč/m²228 Kč/m²
6/2022227 Kč/m²227 Kč/m²
3/2022226 Kč/m²224 Kč/m²
12/2021222 Kč/m²222 Kč/m²
9/2021220 Kč/m²220 Kč/m²
6/2021224 Kč/m²219 Kč/m²
3/2021219 Kč/m²211 Kč/m²
12/2020214 Kč/m²207 Kč/m²
9/2020206 Kč/m²202 Kč/m²
6/2020209 Kč/m²204 Kč/m²
3/2020209 Kč/m²201 Kč/m²
12/2019205 Kč/m²199 Kč/m²
9/2019204 Kč/m²199 Kč/m²
6/2019202 Kč/m²198 Kč/m²
3/2019197 Kč/m²192 Kč/m²
12/2018194 Kč/m²190 Kč/m²

Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz

Cena bytů za m² (ČSÚ, skupina obcí)
30 000 40 000 50 000 60 000 70 000 2021 2022 2023 2024 2025 Tišnov: 62 159 Kč/m² Modřice: 62 159 Kč/m²
  • Modřice
  • Tišnov
Tabulka hodnot
ObdobíModřiceTišnov
202562 159 Kč/m²62 159 Kč/m²
202456 218 Kč/m²56 218 Kč/m²
202349 053 Kč/m²49 053 Kč/m²
202242 759 Kč/m²42 759 Kč/m²
202137 306 Kč/m²37 306 Kč/m²

Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz

Porovnat Modřice s…

Porovnat Tišnov s…