Srovnání obcí · obec v okrese Hodonín · obec v okrese Hodonín

Lužice, nebo Mutěnice?

Ceny bytů a domů, nájem, dostupnost vůči mzdě, výnos z pronájmu, hypotéka, obyvatelstvo a rizika obou obcí vedle sebe. U každého řádku je vyznačena výhodnější obec.

Průměrná cena bytů ČSÚ je pro obě obce stejná, 45 699 Kč/m²: patří do stejné velikostní skupiny obcí v okrese Hodonín a ČSÚ za samotné obce ceny nezveřejňuje.

Nájem bytu 2+kk je levnější v Lužicích: asi 11 340 Kč měsíčně proti 12 150 Kč (model MF, bez energií).

Byt 2+kk stojí tolik jako 5,6 roku průměrné hrubé mzdy v Lužicích a 5,6 roku v Mutěnicích (obě obce leží ve stejném kraji, rozdíl tedy dělá jen cena bytu).

Pronájem bytu vynáší víc v Mutěnicích: hrubě 5,9 % ročně z kupní ceny proti 5,5 %.

Srovnání v číslech

UkazatelLužiceMutěniceVýhodnější
Byt za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese 45 699 Kč 45 699 Kč –
Byt 2+kk (54 m²)odhad z ceny za m² 2,47 mil. Kč 2,47 mil. Kč –
Rodinný dům za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese 40 626 Kč 40 626 Kč –
Nájem 2+kk za m²model MF, měsíčně 210 Kč 225 Kč Lužice levnější o 7 %
Nájem bytu 2+kkměsíčně bez energií 11 340 Kč 12 150 Kč Lužice levnější o 7 %
Nájem jako podíl mzdyprůměrná hrubá mzda v kraji 24 % 25 % Lužice nižší o 1,7 p. b.
Byt 2+kk v ročních mzdáchprůměrná hrubá mzda v kraji 5,6 roku 5,6 roku –
Hrubý výnos z pronájmuroční nájem / cena bytu 5,5 % 5,9 % Mutěnice vyšší o 0,4 p. b.
Splátka hypotéky na byt 2+kk80 % ceny, 30 let 10 219 Kč 10 219 Kč –
Počet obyvatel 2 911 3 735 –
Průměrný věk 44,7 roku 43,7 roku –
Změna počtu obyvatel za 10 let −1,1 % +1,8 % –
Nové byty za 10 letna 1 000 obyvatel 22,3 16,6 Lužice vyšší o 35 %
Nezaměstnanostpodíl nezaměstnaných 6,5 % 6,2 % Mutěnice nižší o 0,3 p. b.
Zástavba v záplavové zóněQ100, podíl zastavěného území 0,1 % 3,4 % Lužice nižší o 3,3 p. b.
Vysoký radonový indexpodíl území 0,0 % 0,0 % –
Dražby za 24 měsícůveřejné dražby nemovitostí 3 0 –
Index místa k životuKde žít, 0–100 66 48 Lužice vyšší o 38 %
Dojezd autem mezi obcemi 15 min

Ceny bytů a domů = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce), nájem = model MF z inzerátů, mzda = průměrná hrubá mzda v kraji. Hypotéka: 80 % ceny bytu 2+kk, sazba 4,68 %, 30 let. Rozdíl u podílů je v procentních bodech. Zpracoval kdezit.cz. průměr skupiny obcí ČSÚ model MF ČNB ARAD

Nájem bytu 2+kk za m² (MF)
125 150 175 200 225 250 12/2018 12/2019 12/2020 12/2021 12/2022 12/2023 12/2024 6/2026 Mutěnice: 225 Kč/m² Lužice: 210 Kč/m²
  • Lužice
  • Mutěnice
Tabulka hodnot
ObdobíLužiceMutěnice
6/2026210 Kč/m²225 Kč/m²
3/2026211 Kč/m²227 Kč/m²
12/2025209 Kč/m²229 Kč/m²
9/2025209 Kč/m²230 Kč/m²
6/2025208 Kč/m²230 Kč/m²
3/2025203 Kč/m²224 Kč/m²
12/2024206 Kč/m²230 Kč/m²
9/2024195 Kč/m²211 Kč/m²
6/2024191 Kč/m²206 Kč/m²
3/2024187 Kč/m²201 Kč/m²
12/2023184 Kč/m²198 Kč/m²
9/2023180 Kč/m²193 Kč/m²
6/2023178 Kč/m²191 Kč/m²
3/2023175 Kč/m²187 Kč/m²
12/2022174 Kč/m²186 Kč/m²
9/2022173 Kč/m²185 Kč/m²
6/2022173 Kč/m²184 Kč/m²
3/2022172 Kč/m²183 Kč/m²
12/2021173 Kč/m²182 Kč/m²
9/2021171 Kč/m²181 Kč/m²
6/2021171 Kč/m²180 Kč/m²
3/2021168 Kč/m²177 Kč/m²
12/2020161 Kč/m²170 Kč/m²
9/2020157 Kč/m²167 Kč/m²
6/2020154 Kč/m²168 Kč/m²
3/2020153 Kč/m²165 Kč/m²
12/2019155 Kč/m²164 Kč/m²
9/2019152 Kč/m²164 Kč/m²
6/2019154 Kč/m²165 Kč/m²
3/2019150 Kč/m²158 Kč/m²
12/2018148 Kč/m²156 Kč/m²

Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz

Cena bytů za m² (ČSÚ, skupina obcí)
20 000 30 000 40 000 50 000 2021 2022 2023 2024 2025 Mutěnice: 45 699 Kč/m² Lužice: 45 699 Kč/m²
  • Lužice
  • Mutěnice
Tabulka hodnot
ObdobíLužiceMutěnice
202545 699 Kč/m²45 699 Kč/m²
202444 119 Kč/m²44 119 Kč/m²
202340 303 Kč/m²40 303 Kč/m²
202233 405 Kč/m²33 405 Kč/m²
202127 472 Kč/m²27 472 Kč/m²

Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz