Srovnání obcí · město v okrese Cheb · město v okrese Cheb

Luby, nebo Teplá?

Ceny bytů a domů, nájem, dostupnost vůči mzdě, výnos z pronájmu, hypotéka, obyvatelstvo a rizika obou obcí vedle sebe. U každého řádku je vyznačena výhodnější obec.

Průměrná cena bytů ČSÚ je pro obě obce stejná, 35 549 Kč/m²: patří do stejné velikostní skupiny obcí v okrese Cheb a ČSÚ za samotné obce ceny nezveřejňuje.

Nájem bytu 2+kk je levnější v Lubech: asi 8 960 Kč měsíčně proti 11 290 Kč (model MF, bez energií).

Byt 2+kk stojí tolik jako 4,9 roku průměrné hrubé mzdy v Lubech a 4,9 roku v Teplé (obě obce leží ve stejném kraji, rozdíl tedy dělá jen cena bytu).

Pronájem bytu vynáší víc v Teplé: hrubě 7,1 % ročně z kupní ceny proti 5,6 %.

Srovnání v číslech

UkazatelLubyTepláVýhodnější
Byt za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese 35 549 Kč 35 549 Kč –
Byt 2+kk (54 m²)odhad z ceny za m² 1,92 mil. Kč 1,92 mil. Kč –
Rodinný dům za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese 36 227 Kč 36 227 Kč –
Nájem 2+kk za m²model MF, měsíčně 166 Kč 209 Kč Luby levnější o 21 %
Nájem bytu 2+kkměsíčně bez energií 8 960 Kč 11 290 Kč Luby levnější o 21 %
Nájem jako podíl mzdyprůměrná hrubá mzda v kraji 21 % 27 % Luby nižší o 5,5 p. b.
Byt 2+kk v ročních mzdáchprůměrná hrubá mzda v kraji 4,9 roku 4,9 roku –
Hrubý výnos z pronájmuroční nájem / cena bytu 5,6 % 7,1 % Teplá vyšší o 1,5 p. b.
Splátka hypotéky na byt 2+kk80 % ceny, 30 let 7 943 Kč 7 943 Kč –
Počet obyvatel 2 147 2 909 –
Průměrný věk 45,1 roku 43,1 roku –
Změna počtu obyvatel za 10 let 0,0 % −1,8 % –
Nové byty za 10 letna 1 000 obyvatel 19,1 11,0 Luby vyšší o 74 %
Nezaměstnanostpodíl nezaměstnaných 7,4 % 8,7 % Luby nižší o 1,4 p. b.
Zástavba v záplavové zóněQ100, podíl zastavěného území 3,1 % 2,7 % Teplá nižší o 0,5 p. b.
Vysoký radonový indexpodíl území 0,0 % 0,1 % –
Dražby za 24 měsícůveřejné dražby nemovitostí 0 2 –
Index místa k životuKde žít, 0–100 22 26 Teplá vyšší o 18 %

Ceny bytů a domů = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce), nájem = model MF z inzerátů, mzda = průměrná hrubá mzda v kraji. Hypotéka: 80 % ceny bytu 2+kk, sazba 4,68 %, 30 let. Rozdíl u podílů je v procentních bodech. Zpracoval kdezit.cz. průměr skupiny obcí ČSÚ model MF ČNB ARAD

Nájem bytu 2+kk za m² (MF)
50 100 150 200 250 12/2018 12/2019 12/2020 12/2021 12/2022 12/2023 12/2024 6/2026 Teplá: 209 Kč/m² Luby: 166 Kč/m²
  • Luby
  • Teplá
Tabulka hodnot
ObdobíLubyTeplá
6/2026166 Kč/m²209 Kč/m²
3/2026159 Kč/m²197 Kč/m²
12/2025154 Kč/m²210 Kč/m²
9/2025152 Kč/m²210 Kč/m²
6/2025152 Kč/m²215 Kč/m²
3/2025153 Kč/m²217 Kč/m²
12/2024155 Kč/m²215 Kč/m²
9/2024144 Kč/m²193 Kč/m²
6/2024140 Kč/m²187 Kč/m²
3/2024136 Kč/m²181 Kč/m²
12/2023132 Kč/m²174 Kč/m²
9/2023129 Kč/m²167 Kč/m²
6/2023126 Kč/m²163 Kč/m²
3/2023123 Kč/m²159 Kč/m²
12/2022122 Kč/m²159 Kč/m²
9/2022121 Kč/m²158 Kč/m²
6/2022120 Kč/m²157 Kč/m²
3/2022119 Kč/m²156 Kč/m²
12/2021119 Kč/m²160 Kč/m²
9/2021116 Kč/m²156 Kč/m²
6/2021114 Kč/m²154 Kč/m²
3/2021112 Kč/m²153 Kč/m²
12/2020111 Kč/m²150 Kč/m²
9/2020111 Kč/m²148 Kč/m²
6/2020110 Kč/m²144 Kč/m²
3/2020109 Kč/m²146 Kč/m²
12/2019107 Kč/m²150 Kč/m²
9/2019115 Kč/m²136 Kč/m²
6/2019116 Kč/m²133 Kč/m²
3/2019117 Kč/m²135 Kč/m²
12/2018116 Kč/m²141 Kč/m²

Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz

Cena bytů za m² (ČSÚ, skupina obcí)
25 000 30 000 35 000 40 000 2021 2022 2023 2024 2025 Teplá: 35 549 Kč/m² Luby: 35 549 Kč/m²
  • Luby
  • Teplá
Tabulka hodnot
ObdobíLubyTeplá
202535 549 Kč/m²35 549 Kč/m²
202433 247 Kč/m²33 247 Kč/m²
202332 256 Kč/m²32 256 Kč/m²
202229 368 Kč/m²29 368 Kč/m²
202126 716 Kč/m²26 716 Kč/m²

Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz