Srovnání obcí · obec v okrese Frýdek-Místek · obec v okrese Frýdek-Místek
Kozlovice, nebo Vendryně?
Ceny bytů a domů, nájem, dostupnost vůči mzdě, výnos z pronájmu, hypotéka, obyvatelstvo a rizika obou obcí vedle sebe. U každého řádku je vyznačena výhodnější obec.
Průměrná cena bytů ČSÚ je pro obě obce stejná, 50 593 Kč/m²: patří do stejné velikostní skupiny obcí v okrese Frýdek-Místek a ČSÚ za samotné obce ceny nezveřejňuje.
Nájem bytu 2+kk vychází podle modelu MF v obou obcích podobně, asi 12 040 Kč a 12 040 Kč měsíčně bez energií.
Byt 2+kk stojí tolik jako 6,8 roku průměrné hrubé mzdy v Kozlovicích a 6,8 roku ve Vendryni (obě obce leží ve stejném kraji, rozdíl tedy dělá jen cena bytu).
Srovnání v číslech
| Ukazatel | Kozlovice | Vendryně | Výhodnější |
|---|---|---|---|
| Byt za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 50 593 Kč | 50 593 Kč | – |
| Byt 2+kk (54 m²)odhad z ceny za m² | 2,73 mil. Kč | 2,73 mil. Kč | – |
| Rodinný dům za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 46 418 Kč | 46 418 Kč | – |
| Nájem 2+kk za m²model MF, měsíčně | 223 Kč | 223 Kč | – |
| Nájem bytu 2+kkměsíčně bez energií | 12 040 Kč | 12 040 Kč | – |
| Nájem jako podíl mzdyprůměrná hrubá mzda v kraji | 28 % | 28 % | – |
| Byt 2+kk v ročních mzdáchprůměrná hrubá mzda v kraji | 6,8 roku | 6,8 roku | – |
| Hrubý výnos z pronájmuroční nájem / cena bytu | 5,3 % | 5,3 % | – |
| Splátka hypotéky na byt 2+kk80 % ceny, 30 let | 11 294 Kč | 11 294 Kč | – |
| Počet obyvatel | 3 161 | 4 511 | – |
| Průměrný věk | 42,0 roku | 43,1 roku | – |
| Změna počtu obyvatel za 10 let | +5,7 % | +1,1 % | – |
| Nové byty za 10 letna 1 000 obyvatel | 34,2 | 27,3 | Kozlovice vyšší o 25 % |
| Nezaměstnanostpodíl nezaměstnaných | 4,2 % | 3,5 % | Vendryně nižší o 0,7 p. b. |
| Zástavba v záplavové zóněQ100, podíl zastavěného území | 0,0 % | 0,2 % | Kozlovice nižší o 0,2 p. b. |
| Vysoký radonový indexpodíl území | 0,0 % | 0,0 % | – |
| Dražby za 24 měsícůveřejné dražby nemovitostí | 0 | 0 | – |
| Index místa k životuKde žít, 0–100 | 70 | 95 | Vendryně vyšší o 36 % |
| Dojezd autem mezi obcemi | 45 min | ||
Ceny bytů a domů = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce), nájem = model MF z inzerátů, mzda = průměrná hrubá mzda v kraji. Hypotéka: 80 % ceny bytu 2+kk, sazba 4,68 %, 30 let. Rozdíl u podílů je v procentních bodech. Zpracoval kdezit.cz. průměr skupiny obcí ČSÚ model MF ČNB ARAD
- Kozlovice
- Vendryně
Tabulka hodnot
| Období | Kozlovice | Vendryně |
|---|---|---|
| 6/2026 | 223 Kč/m² | 223 Kč/m² |
| 3/2026 | 212 Kč/m² | 223 Kč/m² |
| 12/2025 | 210 Kč/m² | 225 Kč/m² |
| 9/2025 | 206 Kč/m² | 217 Kč/m² |
| 6/2025 | 208 Kč/m² | 219 Kč/m² |
| 3/2025 | 201 Kč/m² | 218 Kč/m² |
| 12/2024 | 197 Kč/m² | 212 Kč/m² |
| 9/2024 | 191 Kč/m² | 195 Kč/m² |
| 6/2024 | 188 Kč/m² | 189 Kč/m² |
| 3/2024 | 185 Kč/m² | 183 Kč/m² |
| 12/2023 | 182 Kč/m² | 178 Kč/m² |
| 9/2023 | 180 Kč/m² | 173 Kč/m² |
| 6/2023 | 178 Kč/m² | 169 Kč/m² |
| 3/2023 | 176 Kč/m² | 168 Kč/m² |
| 12/2022 | 176 Kč/m² | 167 Kč/m² |
| 9/2022 | 175 Kč/m² | 167 Kč/m² |
| 6/2022 | 175 Kč/m² | 166 Kč/m² |
| 3/2022 | 174 Kč/m² | 166 Kč/m² |
| 12/2021 | 172 Kč/m² | 170 Kč/m² |
| 9/2021 | 172 Kč/m² | 164 Kč/m² |
| 6/2021 | 170 Kč/m² | 163 Kč/m² |
| 3/2021 | 170 Kč/m² | 163 Kč/m² |
| 12/2020 | 162 Kč/m² | 155 Kč/m² |
| 9/2020 | 161 Kč/m² | 156 Kč/m² |
| 6/2020 | 161 Kč/m² | 157 Kč/m² |
| 3/2020 | 156 Kč/m² | 155 Kč/m² |
| 12/2019 | 155 Kč/m² | 149 Kč/m² |
| 9/2019 | 154 Kč/m² | 151 Kč/m² |
| 6/2019 | 152 Kč/m² | 151 Kč/m² |
| 3/2019 | 152 Kč/m² | 144 Kč/m² |
| 12/2018 | 147 Kč/m² | 142 Kč/m² |
Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz
- Kozlovice
- Vendryně
Tabulka hodnot
| Období | Kozlovice | Vendryně |
|---|---|---|
| 2025 | 50 593 Kč/m² | 50 593 Kč/m² |
| 2024 | 46 582 Kč/m² | 46 582 Kč/m² |
| 2023 | 41 906 Kč/m² | 41 906 Kč/m² |
| 2022 | 34 735 Kč/m² | 34 735 Kč/m² |
| 2021 | 29 039 Kč/m² | 29 039 Kč/m² |
Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz