Srovnání obcí · město v okrese Prostějov · město v okrese Prostějov

Konice, nebo Plumlov?

Ceny bytů a domů, nájem, dostupnost vůči mzdě, výnos z pronájmu, hypotéka, obyvatelstvo a rizika obou obcí vedle sebe. U každého řádku je vyznačena výhodnější obec.

Průměrná cena bytů ČSÚ je pro obě obce stejná, 37 488 Kč/m²: patří do stejné velikostní skupiny obcí v okrese Prostějov a ČSÚ za samotné obce ceny nezveřejňuje.

Nájem bytu 2+kk je levnější v Konici: asi 10 340 Kč měsíčně proti 10 960 Kč (model MF, bez energií).

Byt 2+kk stojí tolik jako 5,0 roku průměrné hrubé mzdy v Konici a 5,0 roku v Plumlově (obě obce leží ve stejném kraji, rozdíl tedy dělá jen cena bytu).

Pronájem bytu vynáší víc v Plumlově: hrubě 6,5 % ročně z kupní ceny proti 6,1 %.

Srovnání v číslech

UkazatelKonicePlumlovVýhodnější
Byt za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese 37 488 Kč 37 488 Kč –
Byt 2+kk (54 m²)odhad z ceny za m² 2,02 mil. Kč 2,02 mil. Kč –
Rodinný dům za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese 40 209 Kč 40 209 Kč –
Nájem 2+kk za m²model MF, měsíčně 192 Kč 203 Kč Konice levnější o 6 %
Nájem bytu 2+kkměsíčně bez energií 10 340 Kč 10 960 Kč Konice levnější o 6 %
Nájem jako podíl mzdyprůměrná hrubá mzda v kraji 24 % 25 % Konice nižší o 1,4 p. b.
Byt 2+kk v ročních mzdáchprůměrná hrubá mzda v kraji 5,0 roku 5,0 roku –
Hrubý výnos z pronájmuroční nájem / cena bytu 6,1 % 6,5 % Plumlov vyšší o 0,4 p. b.
Splátka hypotéky na byt 2+kk80 % ceny, 30 let 8 357 Kč 8 357 Kč –
Počet obyvatel 2 620 2 271 –
Průměrný věk 46,2 roku 45,3 roku –
Změna počtu obyvatel za 10 let −5,5 % −2,8 % –
Nové byty za 10 letna 1 000 obyvatel 22,9 13,7 Konice vyšší o 68 %
Nezaměstnanostpodíl nezaměstnaných 5,5 % 4,8 % Plumlov nižší o 0,6 p. b.
Zástavba v záplavové zóněQ100, podíl zastavěného území 0,0 % 8,8 % Konice nižší o 8,8 p. b.
Vysoký radonový indexpodíl území 0,0 % 0,0 % –
Dražby za 24 měsícůveřejné dražby nemovitostí 0 0 –
Index místa k životuKde žít, 0–100 72 73 Plumlov vyšší o 1 %
Dojezd autem mezi obcemi 26 min

Ceny bytů a domů = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce), nájem = model MF z inzerátů, mzda = průměrná hrubá mzda v kraji. Hypotéka: 80 % ceny bytu 2+kk, sazba 4,68 %, 30 let. Rozdíl u podílů je v procentních bodech. Zpracoval kdezit.cz. průměr skupiny obcí ČSÚ model MF ČNB ARAD

Nájem bytu 2+kk za m² (MF)
120 140 160 180 200 220 12/2018 12/2019 12/2020 12/2021 12/2022 12/2023 12/2024 6/2026 Plumlov: 203 Kč/m² Konice: 192 Kč/m²
  • Konice
  • Plumlov
Tabulka hodnot
ObdobíKonicePlumlov
6/2026192 Kč/m²203 Kč/m²
3/2026186 Kč/m²203 Kč/m²
12/2025192 Kč/m²197 Kč/m²
9/2025185 Kč/m²193 Kč/m²
6/2025177 Kč/m²192 Kč/m²
3/2025168 Kč/m²191 Kč/m²
12/2024159 Kč/m²190 Kč/m²
9/2024162 Kč/m²181 Kč/m²
6/2024157 Kč/m²176 Kč/m²
3/2024155 Kč/m²172 Kč/m²
12/2023152 Kč/m²168 Kč/m²
9/2023151 Kč/m²165 Kč/m²
6/2023149 Kč/m²160 Kč/m²
3/2023147 Kč/m²158 Kč/m²
12/2022147 Kč/m²157 Kč/m²
9/2022147 Kč/m²157 Kč/m²
6/2022146 Kč/m²156 Kč/m²
3/2022145 Kč/m²156 Kč/m²
12/2021146 Kč/m²155 Kč/m²
9/2021143 Kč/m²154 Kč/m²
6/2021141 Kč/m²154 Kč/m²
3/2021145 Kč/m²157 Kč/m²
12/2020141 Kč/m²159 Kč/m²
9/2020143 Kč/m²159 Kč/m²
6/2020139 Kč/m²158 Kč/m²
3/2020139 Kč/m²153 Kč/m²
12/2019138 Kč/m²149 Kč/m²
9/2019139 Kč/m²150 Kč/m²
6/2019139 Kč/m²152 Kč/m²
3/2019141 Kč/m²148 Kč/m²
12/2018142 Kč/m²143 Kč/m²

Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz

Cena bytů za m² (ČSÚ, skupina obcí)
20 000 25 000 30 000 35 000 40 000 2021 2022 2023 2024 2025 Plumlov: 37 488 Kč/m² Konice: 37 488 Kč/m²
  • Konice
  • Plumlov
Tabulka hodnot
ObdobíKonicePlumlov
202537 488 Kč/m²37 488 Kč/m²
202438 872 Kč/m²38 872 Kč/m²
202337 505 Kč/m²37 505 Kč/m²
202232 069 Kč/m²32 069 Kč/m²
202125 154 Kč/m²25 154 Kč/m²

Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz