Srovnání obcí · město v okrese Prostějov · město v okrese Prostějov
Konice, nebo Kostelec na Hané?
Ceny bytů a domů, nájem, dostupnost vůči mzdě, výnos z pronájmu, hypotéka, obyvatelstvo a rizika obou obcí vedle sebe. U každého řádku je vyznačena výhodnější obec.
Průměrná cena bytů ČSÚ je pro obě obce stejná, 37 488 Kč/m²: patří do stejné velikostní skupiny obcí v okrese Prostějov a ČSÚ za samotné obce ceny nezveřejňuje.
Nájem bytu 2+kk je levnější v Konici: asi 10 340 Kč měsíčně proti 10 480 Kč (model MF, bez energií).
Byt 2+kk stojí tolik jako 5,0 roku průměrné hrubé mzdy v Konici a 5,0 roku v Kostelci na Hané (obě obce leží ve stejném kraji, rozdíl tedy dělá jen cena bytu).
Srovnání v číslech
| Ukazatel | Konice | Kostelec na Hané | Výhodnější |
|---|---|---|---|
| Byt za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 37 488 Kč | 37 488 Kč | – |
| Byt 2+kk (54 m²)odhad z ceny za m² | 2,02 mil. Kč | 2,02 mil. Kč | – |
| Rodinný dům za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 40 209 Kč | 40 209 Kč | – |
| Nájem 2+kk za m²model MF, měsíčně | 192 Kč | 194 Kč | Konice levnější o 1 % |
| Nájem bytu 2+kkměsíčně bez energií | 10 340 Kč | 10 480 Kč | Konice levnější o 1 % |
| Nájem jako podíl mzdyprůměrná hrubá mzda v kraji | 24 % | 24 % | Konice nižší o 0,3 p. b. |
| Byt 2+kk v ročních mzdáchprůměrná hrubá mzda v kraji | 5,0 roku | 5,0 roku | – |
| Hrubý výnos z pronájmuroční nájem / cena bytu | 6,1 % | 6,2 % | – |
| Splátka hypotéky na byt 2+kk80 % ceny, 30 let | 8 357 Kč | 8 357 Kč | – |
| Počet obyvatel | 2 620 | 2 857 | – |
| Průměrný věk | 46,2 roku | 43,7 roku | – |
| Změna počtu obyvatel za 10 let | −5,5 % | −0,8 % | – |
| Nové byty za 10 letna 1 000 obyvatel | 22,9 | 19,6 | Konice vyšší o 17 % |
| Nezaměstnanostpodíl nezaměstnaných | 5,5 % | 5,0 % | Kostelec na Hané nižší o 0,4 p. b. |
| Zástavba v záplavové zóněQ100, podíl zastavěného území | 0,0 % | 0,0 % | – |
| Vysoký radonový indexpodíl území | 0,0 % | 0,0 % | – |
| Dražby za 24 měsícůveřejné dražby nemovitostí | 0 | 0 | – |
| Index místa k životuKde žít, 0–100 | 72 | 84 | Kostelec na Hané vyšší o 17 % |
| Dojezd autem mezi obcemi | 20 min | ||
Ceny bytů a domů = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce), nájem = model MF z inzerátů, mzda = průměrná hrubá mzda v kraji. Hypotéka: 80 % ceny bytu 2+kk, sazba 4,68 %, 30 let. Rozdíl u podílů je v procentních bodech. Zpracoval kdezit.cz. průměr skupiny obcí ČSÚ model MF ČNB ARAD
- Konice
- Kostelec na Hané
Tabulka hodnot
| Období | Konice | Kostelec na Hané |
|---|---|---|
| 6/2026 | 192 Kč/m² | 194 Kč/m² |
| 3/2026 | 186 Kč/m² | 197 Kč/m² |
| 12/2025 | 192 Kč/m² | 195 Kč/m² |
| 9/2025 | 185 Kč/m² | 194 Kč/m² |
| 6/2025 | 177 Kč/m² | 191 Kč/m² |
| 3/2025 | 168 Kč/m² | 190 Kč/m² |
| 12/2024 | 159 Kč/m² | 188 Kč/m² |
| 9/2024 | 162 Kč/m² | 179 Kč/m² |
| 6/2024 | 157 Kč/m² | 174 Kč/m² |
| 3/2024 | 155 Kč/m² | 170 Kč/m² |
| 12/2023 | 152 Kč/m² | 166 Kč/m² |
| 9/2023 | 151 Kč/m² | 163 Kč/m² |
| 6/2023 | 149 Kč/m² | 158 Kč/m² |
| 3/2023 | 147 Kč/m² | 157 Kč/m² |
| 12/2022 | 147 Kč/m² | 157 Kč/m² |
| 9/2022 | 147 Kč/m² | 158 Kč/m² |
| 6/2022 | 146 Kč/m² | 158 Kč/m² |
| 3/2022 | 145 Kč/m² | 158 Kč/m² |
| 12/2021 | 146 Kč/m² | 160 Kč/m² |
| 9/2021 | 143 Kč/m² | 159 Kč/m² |
| 6/2021 | 141 Kč/m² | 158 Kč/m² |
| 3/2021 | 145 Kč/m² | 158 Kč/m² |
| 12/2020 | 141 Kč/m² | 158 Kč/m² |
| 9/2020 | 143 Kč/m² | 157 Kč/m² |
| 6/2020 | 139 Kč/m² | 157 Kč/m² |
| 3/2020 | 139 Kč/m² | 151 Kč/m² |
| 12/2019 | 138 Kč/m² | 148 Kč/m² |
| 9/2019 | 139 Kč/m² | 150 Kč/m² |
| 6/2019 | 139 Kč/m² | 151 Kč/m² |
| 3/2019 | 141 Kč/m² | 147 Kč/m² |
| 12/2018 | 142 Kč/m² | 142 Kč/m² |
Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz
- Konice
- Kostelec na Hané
Tabulka hodnot
| Období | Konice | Kostelec na Hané |
|---|---|---|
| 2025 | 37 488 Kč/m² | 37 488 Kč/m² |
| 2024 | 38 872 Kč/m² | 38 872 Kč/m² |
| 2023 | 37 505 Kč/m² | 37 505 Kč/m² |
| 2022 | 32 069 Kč/m² | 32 069 Kč/m² |
| 2021 | 25 154 Kč/m² | 25 154 Kč/m² |
Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz