Srovnání obcí · město v okrese Praha-východ · obec v okrese Praha-východ

Klecany, nebo Měšice?

Ceny bytů a domů, nájem, dostupnost vůči mzdě, výnos z pronájmu, hypotéka, obyvatelstvo a rizika obou obcí vedle sebe. U každého řádku je vyznačena výhodnější obec.

Průměrná cena bytů ČSÚ je pro obě obce stejná, 61 886 Kč/m²: patří do stejné velikostní skupiny obcí v okrese Praha-východ a ČSÚ za samotné obce ceny nezveřejňuje.

Nájem bytu 2+kk je levnější v Měšicích: asi 15 120 Kč měsíčně proti 16 250 Kč (model MF, bez energií).

Byt 2+kk stojí tolik jako 7,3 roku průměrné hrubé mzdy v Klecanech a 7,3 roku v Měšicích (obě obce leží ve stejném kraji, rozdíl tedy dělá jen cena bytu).

Pronájem bytu vynáší víc v Klecanech: hrubě 5,8 % ročně z kupní ceny proti 5,4 %.

Srovnání v číslech

UkazatelKlecanyMěšiceVýhodnější
Byt za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese 61 886 Kč 61 886 Kč –
Byt 2+kk (54 m²)odhad z ceny za m² 3,34 mil. Kč 3,34 mil. Kč –
Rodinný dům za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese 96 353 Kč 96 353 Kč –
Nájem 2+kk za m²model MF, měsíčně 301 Kč 280 Kč Měšice levnější o 7 %
Nájem bytu 2+kkměsíčně bez energií 16 250 Kč 15 120 Kč Měšice levnější o 7 %
Nájem jako podíl mzdyprůměrná hrubá mzda v kraji 33 % 31 % Měšice nižší o 2,3 p. b.
Byt 2+kk v ročních mzdáchprůměrná hrubá mzda v kraji 7,3 roku 7,3 roku –
Hrubý výnos z pronájmuroční nájem / cena bytu 5,8 % 5,4 % Klecany vyšší o 0,4 p. b.
Splátka hypotéky na byt 2+kk80 % ceny, 30 let 13 818 Kč 13 818 Kč –
Počet obyvatel 3 997 2 211 –
Průměrný věk 39,0 roku 38,7 roku –
Změna počtu obyvatel za 10 let +22,2 % +18,6 % –
Nové byty za 10 letna 1 000 obyvatel 26,0 35,3 Měšice vyšší o 36 %
Nezaměstnanostpodíl nezaměstnaných 2,9 % 2,5 % Měšice nižší o 0,4 p. b.
Zástavba v záplavové zóněQ100, podíl zastavěného území 3,1 % 0,0 % Měšice nižší o 3,1 p. b.
Vysoký radonový indexpodíl území 0,0 % 0,0 % –
Dražby za 24 měsícůveřejné dražby nemovitostí 0 0 –
Index místa k životuKde žít, 0–100 92 97 Měšice vyšší o 5 %
Dojezd autem mezi obcemi 11 min

Ceny bytů a domů = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce), nájem = model MF z inzerátů, mzda = průměrná hrubá mzda v kraji. Hypotéka: 80 % ceny bytu 2+kk, sazba 4,68 %, 30 let. Rozdíl u podílů je v procentních bodech. Zpracoval kdezit.cz. průměr skupiny obcí ČSÚ model MF ČNB ARAD

Nájem bytu 2+kk za m² (MF)
150 200 250 300 350 12/2018 12/2019 12/2020 12/2021 12/2022 12/2023 12/2024 6/2026 Měšice: 280 Kč/m² Klecany: 301 Kč/m²
  • Klecany
  • Měšice
Tabulka hodnot
ObdobíKlecanyMěšice
6/2026301 Kč/m²280 Kč/m²
3/2026312 Kč/m²284 Kč/m²
12/2025304 Kč/m²280 Kč/m²
9/2025298 Kč/m²272 Kč/m²
6/2025287 Kč/m²267 Kč/m²
3/2025284 Kč/m²261 Kč/m²
12/2024274 Kč/m²258 Kč/m²
9/2024252 Kč/m²244 Kč/m²
6/2024243 Kč/m²242 Kč/m²
3/2024237 Kč/m²240 Kč/m²
12/2023230 Kč/m²238 Kč/m²
9/2023225 Kč/m²237 Kč/m²
6/2023228 Kč/m²240 Kč/m²
3/2023223 Kč/m²236 Kč/m²
12/2022223 Kč/m²236 Kč/m²
9/2022224 Kč/m²236 Kč/m²
6/2022225 Kč/m²236 Kč/m²
3/2022225 Kč/m²236 Kč/m²
12/2021227 Kč/m²238 Kč/m²
9/2021228 Kč/m²238 Kč/m²
6/2021228 Kč/m²241 Kč/m²
3/2021223 Kč/m²239 Kč/m²
12/2020227 Kč/m²232 Kč/m²
9/2020228 Kč/m²225 Kč/m²
6/2020219 Kč/m²215 Kč/m²
3/2020211 Kč/m²211 Kč/m²
12/2019202 Kč/m²207 Kč/m²
9/2019207 Kč/m²198 Kč/m²
6/2019204 Kč/m²193 Kč/m²
3/2019201 Kč/m²185 Kč/m²
12/2018195 Kč/m²178 Kč/m²

Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz

Cena bytů za m² (ČSÚ, skupina obcí)
30 000 40 000 50 000 60 000 70 000 2021 2022 2023 2024 2025 Měšice: 61 886 Kč/m² Klecany: 61 886 Kč/m²
  • Klecany
  • Měšice
Tabulka hodnot
ObdobíKlecanyMěšice
202561 886 Kč/m²61 886 Kč/m²
202456 077 Kč/m²56 077 Kč/m²
202351 291 Kč/m²51 291 Kč/m²
202246 285 Kč/m²46 285 Kč/m²
202139 940 Kč/m²39 940 Kč/m²

Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz

Porovnat Klecany s…

Porovnat Měšice s…