Srovnání obcí · obec v okrese Praha-východ · obec v okrese Praha-východ

Jirny, nebo Strančice?

Ceny bytů a domů, nájem, dostupnost vůči mzdě, výnos z pronájmu, hypotéka, obyvatelstvo a rizika obou obcí vedle sebe. U každého řádku je vyznačena výhodnější obec.

Průměrná cena bytů ČSÚ je pro obě obce stejná, 61 886 Kč/m²: patří do stejné velikostní skupiny obcí v okrese Praha-východ a ČSÚ za samotné obce ceny nezveřejňuje.

Nájem bytu 2+kk je levnější v Jirnech: asi 14 690 Kč měsíčně proti 16 900 Kč (model MF, bez energií).

Byt 2+kk stojí tolik jako 7,3 roku průměrné hrubé mzdy v Jirnech a 7,3 roku ve Strančicích (obě obce leží ve stejném kraji, rozdíl tedy dělá jen cena bytu).

Pronájem bytu vynáší víc ve Strančicích: hrubě 6,1 % ročně z kupní ceny proti 5,3 %.

Srovnání v číslech

UkazatelJirnyStrančiceVýhodnější
Byt za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese 61 886 Kč 61 886 Kč –
Byt 2+kk (54 m²)odhad z ceny za m² 3,34 mil. Kč 3,34 mil. Kč –
Rodinný dům za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese 96 353 Kč 96 353 Kč –
Nájem 2+kk za m²model MF, měsíčně 272 Kč 313 Kč Jirny levnější o 13 %
Nájem bytu 2+kkměsíčně bez energií 14 690 Kč 16 900 Kč Jirny levnější o 13 %
Nájem jako podíl mzdyprůměrná hrubá mzda v kraji 30 % 34 % Jirny nižší o 4,5 p. b.
Byt 2+kk v ročních mzdáchprůměrná hrubá mzda v kraji 7,3 roku 7,3 roku –
Hrubý výnos z pronájmuroční nájem / cena bytu 5,3 % 6,1 % Strančice vyšší o 0,8 p. b.
Splátka hypotéky na byt 2+kk80 % ceny, 30 let 13 818 Kč 13 818 Kč –
Počet obyvatel 3 280 2 990 –
Průměrný věk 39,7 roku 38,6 roku –
Změna počtu obyvatel za 10 let +22,3 % +32,8 % –
Nové byty za 10 letna 1 000 obyvatel 49,1 94,0 Strančice vyšší o 91 %
Nezaměstnanostpodíl nezaměstnaných 3,4 % 2,5 % Strančice nižší o 0,9 p. b.
Zástavba v záplavové zóněQ100, podíl zastavěného území 2,9 % 0,0 % Strančice nižší o 2,9 p. b.
Vysoký radonový indexpodíl území 0,0 % 0,0 % –
Dražby za 24 měsícůveřejné dražby nemovitostí 0 0 –
Index místa k životuKde žít, 0–100 93 99 Strančice vyšší o 6 %
Dojezd autem mezi obcemi 33 min

Ceny bytů a domů = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce), nájem = model MF z inzerátů, mzda = průměrná hrubá mzda v kraji. Hypotéka: 80 % ceny bytu 2+kk, sazba 4,68 %, 30 let. Rozdíl u podílů je v procentních bodech. Zpracoval kdezit.cz. průměr skupiny obcí ČSÚ model MF ČNB ARAD

Nájem bytu 2+kk za m² (MF)
150 200 250 300 350 12/2018 12/2019 12/2020 12/2021 12/2022 12/2023 12/2024 6/2026 Strančice: 313 Kč/m² Jirny: 272 Kč/m²
  • Jirny
  • Strančice
Tabulka hodnot
ObdobíJirnyStrančice
6/2026272 Kč/m²313 Kč/m²
3/2026277 Kč/m²308 Kč/m²
12/2025288 Kč/m²311 Kč/m²
9/2025286 Kč/m²299 Kč/m²
6/2025288 Kč/m²291 Kč/m²
3/2025292 Kč/m²288 Kč/m²
12/2024294 Kč/m²294 Kč/m²
9/2024263 Kč/m²269 Kč/m²
6/2024256 Kč/m²262 Kč/m²
3/2024250 Kč/m²257 Kč/m²
12/2023244 Kč/m²252 Kč/m²
9/2023238 Kč/m²247 Kč/m²
6/2023244 Kč/m²252 Kč/m²
3/2023243 Kč/m²248 Kč/m²
12/2022244 Kč/m²248 Kč/m²
9/2022245 Kč/m²248 Kč/m²
6/2022246 Kč/m²248 Kč/m²
3/2022247 Kč/m²247 Kč/m²
12/2021247 Kč/m²246 Kč/m²
9/2021251 Kč/m²249 Kč/m²
6/2021253 Kč/m²245 Kč/m²
3/2021246 Kč/m²241 Kč/m²
12/2020237 Kč/m²234 Kč/m²
9/2020237 Kč/m²229 Kč/m²
6/2020232 Kč/m²218 Kč/m²
3/2020224 Kč/m²215 Kč/m²
12/2019214 Kč/m²204 Kč/m²
9/2019214 Kč/m²205 Kč/m²
6/2019210 Kč/m²202 Kč/m²
3/2019212 Kč/m²195 Kč/m²
12/2018210 Kč/m²192 Kč/m²

Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz

Cena bytů za m² (ČSÚ, skupina obcí)
30 000 40 000 50 000 60 000 70 000 2021 2022 2023 2024 2025 Strančice: 61 886 Kč/m² Jirny: 61 886 Kč/m²
  • Jirny
  • Strančice
Tabulka hodnot
ObdobíJirnyStrančice
202561 886 Kč/m²61 886 Kč/m²
202456 077 Kč/m²56 077 Kč/m²
202351 291 Kč/m²51 291 Kč/m²
202246 285 Kč/m²46 285 Kč/m²
202139 940 Kč/m²39 940 Kč/m²

Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz

Porovnat Jirny s…

Porovnat Strančice s…