Srovnání obcí · město v okrese Praha-západ · obec v okrese Praha-západ

Jesenice, nebo Vrané nad Vltavou?

Ceny bytů a domů, nájem, dostupnost vůči mzdě, výnos z pronájmu, hypotéka, obyvatelstvo a rizika obou obcí vedle sebe. U každého řádku je vyznačena výhodnější obec.

Byty jsou podle průměrných cen ČSÚ levnější v Jesenici: metr čtvereční za 63 125 Kč proti 64 919 Kč ve Vraném nad Vltavou, tedy o 3 % méně. Byt 2+kk tam vyjde zhruba o 100 tis. Kč levněji.

Nájem bytu 2+kk je levnější v Jesenici: asi 17 770 Kč měsíčně proti 18 090 Kč (model MF, bez energií).

Byt 2+kk stojí tolik jako 7,5 roku průměrné hrubé mzdy v Jesenici a 7,7 roku ve Vraném nad Vltavou (obě obce leží ve stejném kraji, rozdíl tedy dělá jen cena bytu).

Srovnání v číslech

UkazatelJeseniceVrané nad VltavouVýhodnější
Byt za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese 63 125 Kč 64 919 Kč Jesenice levnější o 3 %
Byt 2+kk (54 m²)odhad z ceny za m² 3,41 mil. Kč 3,51 mil. Kč Jesenice levnější o 3 %
Rodinný dům za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese 92 911 Kč 95 225 Kč Jesenice levnější o 2 %
Nájem 2+kk za m²model MF, měsíčně 329 Kč 335 Kč Jesenice levnější o 2 %
Nájem bytu 2+kkměsíčně bez energií 17 770 Kč 18 090 Kč Jesenice levnější o 2 %
Nájem jako podíl mzdyprůměrná hrubá mzda v kraji 36 % 37 % Jesenice nižší o 0,7 p. b.
Byt 2+kk v ročních mzdáchprůměrná hrubá mzda v kraji 7,5 roku 7,7 roku Jesenice dostupnější o 3 %
Hrubý výnos z pronájmuroční nájem / cena bytu 6,3 % 6,2 % –
Splátka hypotéky na byt 2+kk80 % ceny, 30 let 14 107 Kč 14 521 Kč Jesenice nižší o 3 %
Počet obyvatel 10 625 2 688 –
Průměrný věk 37,8 roku 42,6 roku –
Změna počtu obyvatel za 10 let +22,5 % +6,6 % –
Nové byty za 10 letna 1 000 obyvatel 49,3 35,3 Jesenice vyšší o 40 %
Nezaměstnanostpodíl nezaměstnaných 2,4 % 3,3 % Jesenice nižší o 0,9 p. b.
Zástavba v záplavové zóněQ100, podíl zastavěného území 0,2 % 2,3 % Jesenice nižší o 2,1 p. b.
Vysoký radonový indexpodíl území 0,3 % 0,0 % Vrané nad Vltavou nižší o 0,3 p. b.
Dražby za 24 měsícůveřejné dražby nemovitostí 0 0 –
Index místa k životuKde žít, 0–100 97 83 Jesenice vyšší o 17 %
Dojezd autem mezi obcemi 20 min

Ceny bytů a domů = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce), nájem = model MF z inzerátů, mzda = průměrná hrubá mzda v kraji. Hypotéka: 80 % ceny bytu 2+kk, sazba 4,68 %, 30 let. Rozdíl u podílů je v procentních bodech. Zpracoval kdezit.cz. průměr skupiny obcí ČSÚ model MF ČNB ARAD

Nájem bytu 2+kk za m² (MF)
200 250 300 350 12/2018 12/2019 12/2020 12/2021 12/2022 12/2023 12/2024 6/2026 Vrané nad Vltavou: 335 Kč/m² Jesenice: 329 Kč/m²
  • Jesenice
  • Vrané nad Vltavou
Tabulka hodnot
ObdobíJeseniceVrané nad Vltavou
6/2026329 Kč/m²335 Kč/m²
3/2026328 Kč/m²315 Kč/m²
12/2025325 Kč/m²311 Kč/m²
9/2025330 Kč/m²302 Kč/m²
6/2025321 Kč/m²296 Kč/m²
3/2025317 Kč/m²291 Kč/m²
12/2024311 Kč/m²295 Kč/m²
9/2024282 Kč/m²273 Kč/m²
6/2024274 Kč/m²268 Kč/m²
3/2024267 Kč/m²264 Kč/m²
12/2023261 Kč/m²260 Kč/m²
9/2023256 Kč/m²257 Kč/m²
6/2023263 Kč/m²262 Kč/m²
3/2023259 Kč/m²258 Kč/m²
12/2022259 Kč/m²258 Kč/m²
9/2022260 Kč/m²258 Kč/m²
6/2022261 Kč/m²258 Kč/m²
3/2022260 Kč/m²257 Kč/m²
12/2021264 Kč/m²263 Kč/m²
9/2021260 Kč/m²260 Kč/m²
6/2021258 Kč/m²259 Kč/m²
3/2021251 Kč/m²251 Kč/m²
12/2020245 Kč/m²241 Kč/m²
9/2020240 Kč/m²236 Kč/m²
6/2020242 Kč/m²235 Kč/m²
3/2020237 Kč/m²233 Kč/m²
12/2019237 Kč/m²225 Kč/m²
9/2019230 Kč/m²224 Kč/m²
6/2019230 Kč/m²222 Kč/m²
3/2019226 Kč/m²217 Kč/m²
12/2018221 Kč/m²217 Kč/m²

Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz

Cena bytů za m² (ČSÚ, skupina obcí)
30 000 40 000 50 000 60 000 70 000 2021 2022 2023 2024 2025 Vrané nad Vltavou: 64 919 Kč/m² Jesenice: 63 125 Kč/m²
  • Jesenice
  • Vrané nad Vltavou
Tabulka hodnot
ObdobíJeseniceVrané nad Vltavou
202563 125 Kč/m²64 919 Kč/m²
202455 162 Kč/m²56 741 Kč/m²
202349 774 Kč/m²51 125 Kč/m²
202246 503 Kč/m²47 871 Kč/m²
202141 510 Kč/m²41 510 Kč/m²

Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz

Porovnat Jesenice s…