Srovnání obcí · město v okrese Praha-západ · město v okrese Praha-západ
Jesenice, nebo Mníšek pod Brdy?
Ceny bytů a domů, nájem, dostupnost vůči mzdě, výnos z pronájmu, hypotéka, obyvatelstvo a rizika obou obcí vedle sebe. U každého řádku je vyznačena výhodnější obec.
Byty jsou podle průměrných cen ČSÚ levnější v Jesenici: metr čtvereční za 63 125 Kč proti 64 919 Kč v Mníšku pod Brdy, tedy o 3 % méně. Byt 2+kk tam vyjde zhruba o 100 tis. Kč levněji.
Nájem bytu 2+kk je levnější v Mníšku pod Brdy: asi 16 360 Kč měsíčně proti 17 770 Kč (model MF, bez energií).
Byt 2+kk stojí tolik jako 7,5 roku průměrné hrubé mzdy v Jesenici a 7,7 roku v Mníšku pod Brdy (obě obce leží ve stejném kraji, rozdíl tedy dělá jen cena bytu).
Pronájem bytu vynáší víc v Jesenici: hrubě 6,3 % ročně z kupní ceny proti 5,6 %.
Srovnání v číslech
| Ukazatel | Jesenice | Mníšek pod Brdy | Výhodnější |
|---|---|---|---|
| Byt za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 63 125 Kč | 64 919 Kč | Jesenice levnější o 3 % |
| Byt 2+kk (54 m²)odhad z ceny za m² | 3,41 mil. Kč | 3,51 mil. Kč | Jesenice levnější o 3 % |
| Rodinný dům za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 92 911 Kč | 95 225 Kč | Jesenice levnější o 2 % |
| Nájem 2+kk za m²model MF, měsíčně | 329 Kč | 303 Kč | Mníšek pod Brdy levnější o 8 % |
| Nájem bytu 2+kkměsíčně bez energií | 17 770 Kč | 16 360 Kč | Mníšek pod Brdy levnější o 8 % |
| Nájem jako podíl mzdyprůměrná hrubá mzda v kraji | 36 % | 33 % | Mníšek pod Brdy nižší o 2,9 p. b. |
| Byt 2+kk v ročních mzdáchprůměrná hrubá mzda v kraji | 7,5 roku | 7,7 roku | Jesenice dostupnější o 3 % |
| Hrubý výnos z pronájmuroční nájem / cena bytu | 6,3 % | 5,6 % | Jesenice vyšší o 0,7 p. b. |
| Splátka hypotéky na byt 2+kk80 % ceny, 30 let | 14 107 Kč | 14 521 Kč | Jesenice nižší o 3 % |
| Počet obyvatel | 10 625 | 6 377 | – |
| Průměrný věk | 37,8 roku | 40,5 roku | – |
| Změna počtu obyvatel za 10 let | +22,5 % | +17,8 % | – |
| Nové byty za 10 letna 1 000 obyvatel | 49,3 | 42,3 | Jesenice vyšší o 16 % |
| Nezaměstnanostpodíl nezaměstnaných | 2,4 % | 4,0 % | Jesenice nižší o 1,6 p. b. |
| Zástavba v záplavové zóněQ100, podíl zastavěného území | 0,2 % | 0,1 % | – |
| Vysoký radonový indexpodíl území | 0,3 % | 0,0 % | Mníšek pod Brdy nižší o 0,3 p. b. |
| Dražby za 24 měsícůveřejné dražby nemovitostí | 0 | 0 | – |
| Index místa k životuKde žít, 0–100 | 97 | 89 | Jesenice vyšší o 9 % |
| Dojezd autem mezi obcemi | 25 min | ||
Ceny bytů a domů = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce), nájem = model MF z inzerátů, mzda = průměrná hrubá mzda v kraji. Hypotéka: 80 % ceny bytu 2+kk, sazba 4,68 %, 30 let. Rozdíl u podílů je v procentních bodech. Zpracoval kdezit.cz. průměr skupiny obcí ČSÚ model MF ČNB ARAD
- Jesenice
- Mníšek pod Brdy
Tabulka hodnot
| Období | Jesenice | Mníšek pod Brdy |
|---|---|---|
| 6/2026 | 329 Kč/m² | 303 Kč/m² |
| 3/2026 | 328 Kč/m² | 298 Kč/m² |
| 12/2025 | 325 Kč/m² | 298 Kč/m² |
| 9/2025 | 330 Kč/m² | 299 Kč/m² |
| 6/2025 | 321 Kč/m² | 293 Kč/m² |
| 3/2025 | 317 Kč/m² | 295 Kč/m² |
| 12/2024 | 311 Kč/m² | 288 Kč/m² |
| 9/2024 | 282 Kč/m² | 262 Kč/m² |
| 6/2024 | 274 Kč/m² | 254 Kč/m² |
| 3/2024 | 267 Kč/m² | 246 Kč/m² |
| 12/2023 | 261 Kč/m² | 238 Kč/m² |
| 9/2023 | 256 Kč/m² | 231 Kč/m² |
| 6/2023 | 263 Kč/m² | 234 Kč/m² |
| 3/2023 | 259 Kč/m² | 227 Kč/m² |
| 12/2022 | 259 Kč/m² | 226 Kč/m² |
| 9/2022 | 260 Kč/m² | 226 Kč/m² |
| 6/2022 | 261 Kč/m² | 225 Kč/m² |
| 3/2022 | 260 Kč/m² | 225 Kč/m² |
| 12/2021 | 264 Kč/m² | 226 Kč/m² |
| 9/2021 | 260 Kč/m² | 226 Kč/m² |
| 6/2021 | 258 Kč/m² | 222 Kč/m² |
| 3/2021 | 251 Kč/m² | 215 Kč/m² |
| 12/2020 | 245 Kč/m² | 215 Kč/m² |
| 9/2020 | 240 Kč/m² | 207 Kč/m² |
| 6/2020 | 242 Kč/m² | 202 Kč/m² |
| 3/2020 | 237 Kč/m² | 200 Kč/m² |
| 12/2019 | 237 Kč/m² | 198 Kč/m² |
| 9/2019 | 230 Kč/m² | 197 Kč/m² |
| 6/2019 | 230 Kč/m² | 197 Kč/m² |
| 3/2019 | 226 Kč/m² | 202 Kč/m² |
| 12/2018 | 221 Kč/m² | 195 Kč/m² |
Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz
- Jesenice
- Mníšek pod Brdy
Tabulka hodnot
| Období | Jesenice | Mníšek pod Brdy |
|---|---|---|
| 2025 | 63 125 Kč/m² | 64 919 Kč/m² |
| 2024 | 55 162 Kč/m² | 56 741 Kč/m² |
| 2023 | 49 774 Kč/m² | 51 125 Kč/m² |
| 2022 | 46 503 Kč/m² | 47 871 Kč/m² |
| 2021 | 41 510 Kč/m² | 41 510 Kč/m² |
Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz