Srovnání obcí · město v okrese Brno-venkov · obec v okrese Brno-venkov

Ivančice, nebo Zastávka?

Ceny bytů a domů, nájem, dostupnost vůči mzdě, výnos z pronájmu, hypotéka, obyvatelstvo a rizika obou obcí vedle sebe. U každého řádku je vyznačena výhodnější obec.

Průměrná cena bytů ČSÚ je pro obě obce stejná, 62 159 Kč/m²: patří do stejné velikostní skupiny obcí v okrese Brno-venkov a ČSÚ za samotné obce ceny nezveřejňuje.

Nájem bytu 2+kk je levnější v Ivančicích: asi 12 470 Kč měsíčně proti 14 580 Kč (model MF, bez energií).

Byt 2+kk stojí tolik jako 7,6 roku průměrné hrubé mzdy v Ivančicích a 7,6 roku v Zastávce (obě obce leží ve stejném kraji, rozdíl tedy dělá jen cena bytu).

Pronájem bytu vynáší víc v Zastávce: hrubě 5,2 % ročně z kupní ceny proti 4,5 %.

Srovnání v číslech

UkazatelIvančiceZastávkaVýhodnější
Byt za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese 62 159 Kč 62 159 Kč –
Byt 2+kk (54 m²)odhad z ceny za m² 3,36 mil. Kč 3,36 mil. Kč –
Rodinný dům za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese 54 356 Kč 54 356 Kč –
Nájem 2+kk za m²model MF, měsíčně 231 Kč 270 Kč Ivančice levnější o 14 %
Nájem bytu 2+kkměsíčně bez energií 12 470 Kč 14 580 Kč Ivančice levnější o 14 %
Nájem jako podíl mzdyprůměrná hrubá mzda v kraji 26 % 30 % Ivančice nižší o 4,4 p. b.
Byt 2+kk v ročních mzdáchprůměrná hrubá mzda v kraji 7,6 roku 7,6 roku –
Hrubý výnos z pronájmuroční nájem / cena bytu 4,5 % 5,2 % Zastávka vyšší o 0,8 p. b.
Splátka hypotéky na byt 2+kk80 % ceny, 30 let 13 901 Kč 13 901 Kč –
Počet obyvatel 9 905 2 483 –
Průměrný věk 44,2 roku 44,4 roku –
Změna počtu obyvatel za 10 let +3,1 % −1,7 % –
Nové byty za 10 letna 1 000 obyvatel 39,4 13,7 Ivančice vyšší o 188 %
Nezaměstnanostpodíl nezaměstnaných 4,4 % 4,6 % Ivančice nižší o 0,2 p. b.
Zástavba v záplavové zóněQ100, podíl zastavěného území 13,7 % 0,0 % Zastávka nižší o 13,7 p. b.
Vysoký radonový indexpodíl území 0,0 % 0,0 % –
Dražby za 24 měsícůveřejné dražby nemovitostí 3 0 –
Index místa k životuKde žít, 0–100 76 66 Ivančice vyšší o 15 %
Dojezd autem mezi obcemi 15 min

Ceny bytů a domů = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce), nájem = model MF z inzerátů, mzda = průměrná hrubá mzda v kraji. Hypotéka: 80 % ceny bytu 2+kk, sazba 4,68 %, 30 let. Rozdíl u podílů je v procentních bodech. Zpracoval kdezit.cz. průměr skupiny obcí ČSÚ model MF ČNB ARAD

Nájem bytu 2+kk za m² (MF)
150 200 250 300 350 12/2018 12/2019 12/2020 12/2021 12/2022 12/2023 12/2024 6/2026 Zastávka: 270 Kč/m² Ivančice: 231 Kč/m²
  • Ivančice
  • Zastávka
Tabulka hodnot
ObdobíIvančiceZastávka
6/2026231 Kč/m²270 Kč/m²
3/2026238 Kč/m²270 Kč/m²
12/2025238 Kč/m²295 Kč/m²
9/2025234 Kč/m²294 Kč/m²
6/2025229 Kč/m²285 Kč/m²
3/2025220 Kč/m²283 Kč/m²
12/2024211 Kč/m²286 Kč/m²
9/2024211 Kč/m²253 Kč/m²
6/2024207 Kč/m²242 Kč/m²
3/2024203 Kč/m²232 Kč/m²
12/2023200 Kč/m²222 Kč/m²
9/2023198 Kč/m²212 Kč/m²
6/2023196 Kč/m²208 Kč/m²
3/2023193 Kč/m²203 Kč/m²
12/2022193 Kč/m²201 Kč/m²
9/2022192 Kč/m²200 Kč/m²
6/2022191 Kč/m²199 Kč/m²
3/2022190 Kč/m²197 Kč/m²
12/2021189 Kč/m²196 Kč/m²
9/2021187 Kč/m²194 Kč/m²
6/2021181 Kč/m²188 Kč/m²
3/2021182 Kč/m²180 Kč/m²
12/2020174 Kč/m²175 Kč/m²
9/2020168 Kč/m²176 Kč/m²
6/2020172 Kč/m²169 Kč/m²
3/2020173 Kč/m²168 Kč/m²
12/2019173 Kč/m²166 Kč/m²
9/2019174 Kč/m²169 Kč/m²
6/2019174 Kč/m²169 Kč/m²
3/2019165 Kč/m²166 Kč/m²
12/2018161 Kč/m²163 Kč/m²

Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz

Cena bytů za m² (ČSÚ, skupina obcí)
30 000 40 000 50 000 60 000 70 000 2021 2022 2023 2024 2025 Zastávka: 62 159 Kč/m² Ivančice: 62 159 Kč/m²
  • Ivančice
  • Zastávka
Tabulka hodnot
ObdobíIvančiceZastávka
202562 159 Kč/m²62 159 Kč/m²
202456 218 Kč/m²56 218 Kč/m²
202349 053 Kč/m²49 053 Kč/m²
202242 759 Kč/m²42 759 Kč/m²
202137 306 Kč/m²37 306 Kč/m²

Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz

Porovnat Ivančice s…

Porovnat Zastávka s…