Srovnání obcí · obec v okrese Hodonín · obec v okrese Hodonín
Hovorany, nebo Lužice?
Ceny bytů a domů, nájem, dostupnost vůči mzdě, výnos z pronájmu, hypotéka, obyvatelstvo a rizika obou obcí vedle sebe. U každého řádku je vyznačena výhodnější obec.
Průměrná cena bytů ČSÚ je pro obě obce stejná, 45 699 Kč/m²: patří do stejné velikostní skupiny obcí v okrese Hodonín a ČSÚ za samotné obce ceny nezveřejňuje.
Nájem bytu 2+kk je levnější v Lužicích: asi 11 340 Kč měsíčně proti 12 310 Kč (model MF, bez energií).
Byt 2+kk stojí tolik jako 5,6 roku průměrné hrubé mzdy v Hovoranech a 5,6 roku v Lužicích (obě obce leží ve stejném kraji, rozdíl tedy dělá jen cena bytu).
Pronájem bytu vynáší víc v Hovoranech: hrubě 6,0 % ročně z kupní ceny proti 5,5 %.
Srovnání v číslech
| Ukazatel | Hovorany | Lužice | Výhodnější |
|---|---|---|---|
| Byt za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 45 699 Kč | 45 699 Kč | – |
| Byt 2+kk (54 m²)odhad z ceny za m² | 2,47 mil. Kč | 2,47 mil. Kč | – |
| Rodinný dům za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 40 626 Kč | 40 626 Kč | – |
| Nájem 2+kk za m²model MF, měsíčně | 228 Kč | 210 Kč | Lužice levnější o 8 % |
| Nájem bytu 2+kkměsíčně bez energií | 12 310 Kč | 11 340 Kč | Lužice levnější o 8 % |
| Nájem jako podíl mzdyprůměrná hrubá mzda v kraji | 26 % | 24 % | Lužice nižší o 2,0 p. b. |
| Byt 2+kk v ročních mzdáchprůměrná hrubá mzda v kraji | 5,6 roku | 5,6 roku | – |
| Hrubý výnos z pronájmuroční nájem / cena bytu | 6,0 % | 5,5 % | Hovorany vyšší o 0,5 p. b. |
| Splátka hypotéky na byt 2+kk80 % ceny, 30 let | 10 219 Kč | 10 219 Kč | – |
| Počet obyvatel | 2 155 | 2 911 | – |
| Průměrný věk | 45,0 roku | 44,7 roku | – |
| Změna počtu obyvatel za 10 let | +0,4 % | −1,1 % | – |
| Nové byty za 10 letna 1 000 obyvatel | 30,2 | 22,3 | Hovorany vyšší o 35 % |
| Nezaměstnanostpodíl nezaměstnaných | 6,1 % | 6,5 % | Hovorany nižší o 0,4 p. b. |
| Zástavba v záplavové zóněQ100, podíl zastavěného území | 5,7 % | 0,1 % | Lužice nižší o 5,6 p. b. |
| Vysoký radonový indexpodíl území | 0,0 % | 0,0 % | – |
| Dražby za 24 měsícůveřejné dražby nemovitostí | 0 | 3 | – |
| Index místa k životuKde žít, 0–100 | 58 | 66 | Lužice vyšší o 14 % |
| Dojezd autem mezi obcemi | 23 min | ||
Ceny bytů a domů = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce), nájem = model MF z inzerátů, mzda = průměrná hrubá mzda v kraji. Hypotéka: 80 % ceny bytu 2+kk, sazba 4,68 %, 30 let. Rozdíl u podílů je v procentních bodech. Zpracoval kdezit.cz. průměr skupiny obcí ČSÚ model MF ČNB ARAD
- Hovorany
- Lužice
Tabulka hodnot
| Období | Hovorany | Lužice |
|---|---|---|
| 6/2026 | 228 Kč/m² | 210 Kč/m² |
| 3/2026 | 220 Kč/m² | 211 Kč/m² |
| 12/2025 | 222 Kč/m² | 209 Kč/m² |
| 9/2025 | 220 Kč/m² | 209 Kč/m² |
| 6/2025 | 218 Kč/m² | 208 Kč/m² |
| 3/2025 | 218 Kč/m² | 203 Kč/m² |
| 12/2024 | 224 Kč/m² | 206 Kč/m² |
| 9/2024 | 214 Kč/m² | 195 Kč/m² |
| 6/2024 | 211 Kč/m² | 191 Kč/m² |
| 3/2024 | 209 Kč/m² | 187 Kč/m² |
| 12/2023 | 204 Kč/m² | 184 Kč/m² |
| 9/2023 | 198 Kč/m² | 180 Kč/m² |
| 6/2023 | 197 Kč/m² | 178 Kč/m² |
| 3/2023 | 192 Kč/m² | 175 Kč/m² |
| 12/2022 | 191 Kč/m² | 174 Kč/m² |
| 9/2022 | 190 Kč/m² | 173 Kč/m² |
| 6/2022 | 189 Kč/m² | 173 Kč/m² |
| 3/2022 | 188 Kč/m² | 172 Kč/m² |
| 12/2021 | 188 Kč/m² | 173 Kč/m² |
| 9/2021 | 187 Kč/m² | 171 Kč/m² |
| 6/2021 | 186 Kč/m² | 171 Kč/m² |
| 3/2021 | 180 Kč/m² | 168 Kč/m² |
| 12/2020 | 174 Kč/m² | 161 Kč/m² |
| 9/2020 | 169 Kč/m² | 157 Kč/m² |
| 6/2020 | 169 Kč/m² | 154 Kč/m² |
| 3/2020 | 170 Kč/m² | 153 Kč/m² |
| 12/2019 | 166 Kč/m² | 155 Kč/m² |
| 9/2019 | 165 Kč/m² | 152 Kč/m² |
| 6/2019 | 166 Kč/m² | 154 Kč/m² |
| 3/2019 | 157 Kč/m² | 150 Kč/m² |
| 12/2018 | 154 Kč/m² | 148 Kč/m² |
Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz
- Hovorany
- Lužice
Tabulka hodnot
| Období | Hovorany | Lužice |
|---|---|---|
| 2025 | 45 699 Kč/m² | 45 699 Kč/m² |
| 2024 | 44 119 Kč/m² | 44 119 Kč/m² |
| 2023 | 40 303 Kč/m² | 40 303 Kč/m² |
| 2022 | 33 405 Kč/m² | 33 405 Kč/m² |
| 2021 | 27 472 Kč/m² | 27 472 Kč/m² |
Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz