Srovnání obcí · obec v okrese Praha-západ · obec v okrese Praha-západ

Horoměřice, nebo Vestec?

Ceny bytů a domů, nájem, dostupnost vůči mzdě, výnos z pronájmu, hypotéka, obyvatelstvo a rizika obou obcí vedle sebe. U každého řádku je vyznačena výhodnější obec.

Průměrná cena bytů ČSÚ je pro obě obce stejná, 64 919 Kč/m²: patří do stejné velikostní skupiny obcí v okrese Praha-západ a ČSÚ za samotné obce ceny nezveřejňuje.

Nájem bytu 2+kk vychází podle modelu MF v obou obcích podobně, asi 17 820 Kč a 17 770 Kč měsíčně bez energií.

Byt 2+kk stojí tolik jako 7,7 roku průměrné hrubé mzdy v Horoměřicích a 7,7 roku ve Vestci (obě obce leží ve stejném kraji, rozdíl tedy dělá jen cena bytu).

Srovnání v číslech

UkazatelHoroměřiceVestecVýhodnější
Byt za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese 64 919 Kč 64 919 Kč –
Byt 2+kk (54 m²)odhad z ceny za m² 3,51 mil. Kč 3,51 mil. Kč –
Rodinný dům za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese 95 225 Kč 95 225 Kč –
Nájem 2+kk za m²model MF, měsíčně 330 Kč 329 Kč –
Nájem bytu 2+kkměsíčně bez energií 17 820 Kč 17 770 Kč –
Nájem jako podíl mzdyprůměrná hrubá mzda v kraji 36 % 36 % Vestec nižší o 0,1 p. b.
Byt 2+kk v ročních mzdáchprůměrná hrubá mzda v kraji 7,7 roku 7,7 roku –
Hrubý výnos z pronájmuroční nájem / cena bytu 6,1 % 6,1 % –
Splátka hypotéky na byt 2+kk80 % ceny, 30 let 14 521 Kč 14 521 Kč –
Počet obyvatel 5 586 3 252 –
Průměrný věk 37,6 roku 37,4 roku –
Změna počtu obyvatel za 10 let +42,2 % +34,3 % –
Nové byty za 10 letna 1 000 obyvatel 108,7 84,9 Horoměřice vyšší o 28 %
Nezaměstnanostpodíl nezaměstnaných 3,1 % 1,9 % Vestec nižší o 1,1 p. b.
Zástavba v záplavové zóněQ100, podíl zastavěného území 0,0 % 0,7 % Horoměřice nižší o 0,7 p. b.
Vysoký radonový indexpodíl území 4,5 % 0,0 % Vestec nižší o 4,5 p. b.
Dražby za 24 měsícůveřejné dražby nemovitostí 1 0 –
Index místa k životuKde žít, 0–100 95 98 Vestec vyšší o 3 %
Dojezd autem mezi obcemi 33 min

Ceny bytů a domů = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce), nájem = model MF z inzerátů, mzda = průměrná hrubá mzda v kraji. Hypotéka: 80 % ceny bytu 2+kk, sazba 4,68 %, 30 let. Rozdíl u podílů je v procentních bodech. Zpracoval kdezit.cz. průměr skupiny obcí ČSÚ model MF ČNB ARAD

Nájem bytu 2+kk za m² (MF)
200 250 300 350 12/2018 12/2019 12/2020 12/2021 12/2022 12/2023 12/2024 6/2026 Vestec: 329 Kč/m² Horoměřice: 330 Kč/m²
  • Horoměřice
  • Vestec
Tabulka hodnot
ObdobíHoroměřiceVestec
6/2026330 Kč/m²329 Kč/m²
3/2026320 Kč/m²331 Kč/m²
12/2025318 Kč/m²327 Kč/m²
9/2025313 Kč/m²327 Kč/m²
6/2025307 Kč/m²324 Kč/m²
3/2025298 Kč/m²324 Kč/m²
12/2024285 Kč/m²316 Kč/m²
9/2024272 Kč/m²286 Kč/m²
6/2024267 Kč/m²279 Kč/m²
3/2024262 Kč/m²273 Kč/m²
12/2023257 Kč/m²266 Kč/m²
9/2023254 Kč/m²260 Kč/m²
6/2023259 Kč/m²265 Kč/m²
3/2023261 Kč/m²262 Kč/m²
12/2022262 Kč/m²263 Kč/m²
9/2022262 Kč/m²263 Kč/m²
6/2022261 Kč/m²262 Kč/m²
3/2022260 Kč/m²261 Kč/m²
12/2021262 Kč/m²262 Kč/m²
9/2021261 Kč/m²259 Kč/m²
6/2021252 Kč/m²256 Kč/m²
3/2021250 Kč/m²250 Kč/m²
12/2020246 Kč/m²244 Kč/m²
9/2020245 Kč/m²241 Kč/m²
6/2020235 Kč/m²236 Kč/m²
3/2020226 Kč/m²239 Kč/m²
12/2019217 Kč/m²237 Kč/m²
9/2019220 Kč/m²232 Kč/m²
6/2019222 Kč/m²228 Kč/m²
3/2019220 Kč/m²223 Kč/m²
12/2018211 Kč/m²214 Kč/m²

Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz

Cena bytů za m² (ČSÚ, skupina obcí)
30 000 40 000 50 000 60 000 70 000 2021 2022 2023 2024 2025 Vestec: 64 919 Kč/m² Horoměřice: 64 919 Kč/m²
  • Horoměřice
  • Vestec
Tabulka hodnot
ObdobíHoroměřiceVestec
202564 919 Kč/m²64 919 Kč/m²
202456 741 Kč/m²56 741 Kč/m²
202351 125 Kč/m²51 125 Kč/m²
202247 871 Kč/m²47 871 Kč/m²
202141 510 Kč/m²41 510 Kč/m²

Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz

Porovnat Horoměřice s…