Srovnání obcí · obec v okrese Znojmo · obec v okrese Znojmo
Hodonice, nebo Šanov?
Ceny bytů a domů, nájem, dostupnost vůči mzdě, výnos z pronájmu, hypotéka, obyvatelstvo a rizika obou obcí vedle sebe. U každého řádku je vyznačena výhodnější obec.
Průměrná cena bytů ČSÚ je pro obě obce stejná, 38 177 Kč/m²: patří do stejné velikostní skupiny obcí v okrese Znojmo a ČSÚ za samotné obce ceny nezveřejňuje.
Nájem bytu 2+kk je levnější v Šanově: asi 10 530 Kč měsíčně proti 11 120 Kč (model MF, bez energií).
Byt 2+kk stojí tolik jako 4,7 roku průměrné hrubé mzdy v Hodonicích a 4,7 roku v Šanově (obě obce leží ve stejném kraji, rozdíl tedy dělá jen cena bytu).
Pronájem bytu vynáší víc v Hodonicích: hrubě 6,5 % ročně z kupní ceny proti 6,1 %.
Srovnání v číslech
| Ukazatel | Hodonice | Šanov | Výhodnější |
|---|---|---|---|
| Byt za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 38 177 Kč | 38 177 Kč | – |
| Byt 2+kk (54 m²)odhad z ceny za m² | 2,06 mil. Kč | 2,06 mil. Kč | – |
| Rodinný dům za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 45 262 Kč | 45 262 Kč | – |
| Nájem 2+kk za m²model MF, měsíčně | 206 Kč | 195 Kč | Šanov levnější o 5 % |
| Nájem bytu 2+kkměsíčně bez energií | 11 120 Kč | 10 530 Kč | Šanov levnější o 5 % |
| Nájem jako podíl mzdyprůměrná hrubá mzda v kraji | 23 % | 22 % | Šanov nižší o 1,2 p. b. |
| Byt 2+kk v ročních mzdáchprůměrná hrubá mzda v kraji | 4,7 roku | 4,7 roku | – |
| Hrubý výnos z pronájmuroční nájem / cena bytu | 6,5 % | 6,1 % | Hodonice vyšší o 0,3 p. b. |
| Splátka hypotéky na byt 2+kk80 % ceny, 30 let | 8 522 Kč | 8 522 Kč | – |
| Počet obyvatel | 1 764 | 1 729 | – |
| Průměrný věk | 41,5 roku | 41,4 roku | – |
| Změna počtu obyvatel za 10 let | −3,4 % | +14,2 % | – |
| Nové byty za 10 letna 1 000 obyvatel | 13,6 | 70,0 | Šanov vyšší o 414 % |
| Nezaměstnanostpodíl nezaměstnaných | 4,9 % | 6,6 % | Hodonice nižší o 1,7 p. b. |
| Zástavba v záplavové zóněQ100, podíl zastavěného území | 2,6 % | 0,2 % | Šanov nižší o 2,4 p. b. |
| Vysoký radonový indexpodíl území | 0,0 % | 0,0 % | – |
| Dražby za 24 měsícůveřejné dražby nemovitostí | 0 | 0 | – |
| Index místa k životuKde žít, 0–100 | 17 | 24 | Šanov vyšší o 41 % |
| Dojezd autem mezi obcemi | 32 min | ||
Ceny bytů a domů = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce), nájem = model MF z inzerátů, mzda = průměrná hrubá mzda v kraji. Hypotéka: 80 % ceny bytu 2+kk, sazba 4,68 %, 30 let. Rozdíl u podílů je v procentních bodech. Zpracoval kdezit.cz. průměr skupiny obcí ČSÚ model MF ČNB ARAD
- Hodonice
- Šanov
Tabulka hodnot
| Období | Hodonice | Šanov |
|---|---|---|
| 6/2026 | 206 Kč/m² | 195 Kč/m² |
| 3/2026 | 204 Kč/m² | 195 Kč/m² |
| 12/2025 | 195 Kč/m² | 196 Kč/m² |
| 9/2025 | 197 Kč/m² | 196 Kč/m² |
| 6/2025 | 199 Kč/m² | 200 Kč/m² |
| 3/2025 | 194 Kč/m² | 203 Kč/m² |
| 12/2024 | 181 Kč/m² | 192 Kč/m² |
| 9/2024 | 180 Kč/m² | 187 Kč/m² |
| 6/2024 | 177 Kč/m² | 183 Kč/m² |
| 3/2024 | 174 Kč/m² | 178 Kč/m² |
| 12/2023 | 171 Kč/m² | 174 Kč/m² |
| 9/2023 | 170 Kč/m² | 171 Kč/m² |
| 6/2023 | 167 Kč/m² | 167 Kč/m² |
| 3/2023 | 166 Kč/m² | 164 Kč/m² |
| 12/2022 | 165 Kč/m² | 164 Kč/m² |
| 9/2022 | 165 Kč/m² | 163 Kč/m² |
| 6/2022 | 164 Kč/m² | 162 Kč/m² |
| 3/2022 | 163 Kč/m² | 161 Kč/m² |
| 12/2021 | 168 Kč/m² | 161 Kč/m² |
| 9/2021 | 168 Kč/m² | 159 Kč/m² |
| 6/2021 | 164 Kč/m² | 156 Kč/m² |
| 3/2021 | 163 Kč/m² | 157 Kč/m² |
| 12/2020 | 163 Kč/m² | 156 Kč/m² |
| 9/2020 | 163 Kč/m² | 161 Kč/m² |
| 6/2020 | 167 Kč/m² | 167 Kč/m² |
| 3/2020 | 167 Kč/m² | 170 Kč/m² |
| 12/2019 | 164 Kč/m² | 169 Kč/m² |
| 9/2019 | 164 Kč/m² | 168 Kč/m² |
| 6/2019 | 164 Kč/m² | 169 Kč/m² |
| 3/2019 | 155 Kč/m² | 163 Kč/m² |
| 12/2018 | 152 Kč/m² | 160 Kč/m² |
Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz
- Hodonice
- Šanov
Tabulka hodnot
| Období | Hodonice | Šanov |
|---|---|---|
| 2025 | 38 177 Kč/m² | 38 177 Kč/m² |
| 2024 | 35 798 Kč/m² | 35 798 Kč/m² |
| 2023 | 32 186 Kč/m² | 32 186 Kč/m² |
| 2022 | 28 560 Kč/m² | 28 560 Kč/m² |
| 2021 | 23 475 Kč/m² | 23 475 Kč/m² |
Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz