Srovnání obcí · statutární město v okrese Karviná · statutární město v okrese Most
Havířov, nebo Most?
Ceny bytů a domů, nájem, dostupnost vůči mzdě, výnos z pronájmu, hypotéka, obyvatelstvo a rizika obou obcí vedle sebe. U každého řádku je vyznačena výhodnější obec.
Byty jsou podle průměrných cen ČSÚ levnější v Mostě: metr čtvereční za 41 212 Kč proti 44 841 Kč v Havířově, tedy o 8 % méně. Byt 2+kk tam vyjde zhruba o 200 tis. Kč levněji.
Nájem bytu 2+kk je levnější v Havířově: asi 8 960 Kč měsíčně proti 10 270 Kč (model MF, bez energií).
Byt 2+kk stojí tolik jako 6,0 roku průměrné hrubé mzdy v Havířově a 5,4 roku v Mostě (mzdy za Moravskoslezský kraj a Ústecký kraj).
Pronájem bytu vynáší víc v Mostě: hrubě 5,5 % ročně z kupní ceny proti 4,4 %.
Srovnání v číslech
| Ukazatel | Havířov | Most | Výhodnější |
|---|---|---|---|
| Byt za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 44 841 Kč | 41 212 Kč | Most levnější o 8 % |
| Byt 2+kk (54 m²)odhad z ceny za m² | 2,42 mil. Kč | 2,23 mil. Kč | Most levnější o 8 % |
| Rodinný dům za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 54 497 Kč | 60 378 Kč | Havířov levnější o 10 % |
| Nájem 2+kk za m²model MF, měsíčně | 166 Kč | 190 Kč | Havířov levnější o 13 % |
| Nájem bytu 2+kkměsíčně bez energií | 8 960 Kč | 10 270 Kč | Havířov levnější o 13 % |
| Nájem jako podíl mzdyprůměrná hrubá mzda v kraji | 21 % | 23 % | Havířov nižší o 2,3 p. b. |
| Byt 2+kk v ročních mzdáchprůměrná hrubá mzda v kraji | 6,0 roku | 5,4 roku | Most dostupnější o 11 % |
| Hrubý výnos z pronájmuroční nájem / cena bytu | 4,4 % | 5,5 % | Most vyšší o 1,1 p. b. |
| Splátka hypotéky na byt 2+kk80 % ceny, 30 let | 10 012 Kč | 9 226 Kč | Most nižší o 8 % |
| Počet obyvatel | 67 998 | 63 160 | – |
| Průměrný věk | 45,5 roku | 43,3 roku | – |
| Změna počtu obyvatel za 10 let | −8,2 % | −5,7 % | – |
| Nové byty za 10 letna 1 000 obyvatel | 13,7 | 5,8 | Havířov vyšší o 135 % |
| Nezaměstnanostpodíl nezaměstnaných | 11,6 % | 10,6 % | Most nižší o 1,0 p. b. |
| Zástavba v záplavové zóněQ100, podíl zastavěného území | 0,8 % | 0,2 % | Most nižší o 0,6 p. b. |
| Vysoký radonový indexpodíl území | 0,0 % | 6,4 % | Havířov nižší o 6,4 p. b. |
| Dražby za 24 měsícůveřejné dražby nemovitostí | 2 | 10 | – |
| Index místa k životuKde žít, 0–100 | 39 | 38 | Havířov vyšší o 3 % |
Ceny bytů a domů = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce), nájem = model MF z inzerátů, mzda = průměrná hrubá mzda v kraji. Hypotéka: 80 % ceny bytu 2+kk, sazba 4,68 %, 30 let. Rozdíl u podílů je v procentních bodech. Zpracoval kdezit.cz. průměr skupiny obcí ČSÚ model MF ČNB ARAD
- Havířov
- Most
Tabulka hodnot
| Období | Havířov | Most |
|---|---|---|
| 6/2026 | 166 Kč/m² | 190 Kč/m² |
| 3/2026 | 161 Kč/m² | 189 Kč/m² |
| 12/2025 | 163 Kč/m² | 187 Kč/m² |
| 9/2025 | 160 Kč/m² | 185 Kč/m² |
| 6/2025 | 161 Kč/m² | 185 Kč/m² |
| 3/2025 | 161 Kč/m² | 183 Kč/m² |
| 12/2024 | 157 Kč/m² | 180 Kč/m² |
| 9/2024 | 145 Kč/m² | 174 Kč/m² |
| 6/2024 | 142 Kč/m² | 170 Kč/m² |
| 3/2024 | 138 Kč/m² | 167 Kč/m² |
| 12/2023 | 134 Kč/m² | 164 Kč/m² |
| 9/2023 | 131 Kč/m² | 162 Kč/m² |
| 6/2023 | 130 Kč/m² | 160 Kč/m² |
| 3/2023 | 128 Kč/m² | 158 Kč/m² |
| 12/2022 | 127 Kč/m² | 157 Kč/m² |
| 9/2022 | 127 Kč/m² | 157 Kč/m² |
| 6/2022 | 126 Kč/m² | 156 Kč/m² |
| 3/2022 | 126 Kč/m² | 156 Kč/m² |
| 12/2021 | 127 Kč/m² | 156 Kč/m² |
| 9/2021 | 124 Kč/m² | 154 Kč/m² |
| 6/2021 | 124 Kč/m² | 152 Kč/m² |
| 3/2021 | 121 Kč/m² | 148 Kč/m² |
| 12/2020 | 118 Kč/m² | 145 Kč/m² |
| 9/2020 | 116 Kč/m² | 145 Kč/m² |
| 6/2020 | 117 Kč/m² | 143 Kč/m² |
| 3/2020 | 118 Kč/m² | 142 Kč/m² |
| 12/2019 | 121 Kč/m² | 141 Kč/m² |
| 9/2019 | 124 Kč/m² | 140 Kč/m² |
| 6/2019 | 121 Kč/m² | 140 Kč/m² |
| 3/2019 | 116 Kč/m² | 138 Kč/m² |
| 12/2018 | 106 Kč/m² | 134 Kč/m² |
Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz
- Havířov
- Most
Tabulka hodnot
| Období | Havířov | Most |
|---|---|---|
| 2025 | 44 841 Kč/m² | 41 212 Kč/m² |
| 2024 | 40 097 Kč/m² | 36 684 Kč/m² |
| 2023 | 37 244 Kč/m² | 34 543 Kč/m² |
| 2022 | 34 877 Kč/m² | 32 256 Kč/m² |
| 2021 | 30 434 Kč/m² | 27 815 Kč/m² |
Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz