Srovnání obcí · obec v okrese Opava · obec v okrese Opava

Hať, nebo Ludgeřovice?

Ceny bytů a domů, nájem, dostupnost vůči mzdě, výnos z pronájmu, hypotéka, obyvatelstvo a rizika obou obcí vedle sebe. U každého řádku je vyznačena výhodnější obec.

Průměrná cena bytů ČSÚ je pro obě obce stejná, 43 054 Kč/m²: patří do stejné velikostní skupiny obcí v okrese Opava a ČSÚ za samotné obce ceny nezveřejňuje.

Nájem bytu 2+kk je levnější v Hati: asi 9 880 Kč měsíčně proti 10 310 Kč (model MF, bez energií).

Byt 2+kk stojí tolik jako 5,8 roku průměrné hrubé mzdy v Hati a 5,8 roku v Ludgeřovicích (obě obce leží ve stejném kraji, rozdíl tedy dělá jen cena bytu).

Pronájem bytu vynáší víc v Ludgeřovicích: hrubě 5,3 % ročně z kupní ceny proti 5,1 %.

Srovnání v číslech

UkazatelHaťLudgeřoviceVýhodnější
Byt za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese 43 054 Kč 43 054 Kč –
Byt 2+kk (54 m²)odhad z ceny za m² 2,32 mil. Kč 2,32 mil. Kč –
Rodinný dům za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese 39 282 Kč 39 282 Kč –
Nájem 2+kk za m²model MF, měsíčně 183 Kč 191 Kč Hať levnější o 4 %
Nájem bytu 2+kkměsíčně bez energií 9 880 Kč 10 310 Kč Hať levnější o 4 %
Nájem jako podíl mzdyprůměrná hrubá mzda v kraji 23 % 24 % Hať nižší o 1,0 p. b.
Byt 2+kk v ročních mzdáchprůměrná hrubá mzda v kraji 5,8 roku 5,8 roku –
Hrubý výnos z pronájmuroční nájem / cena bytu 5,1 % 5,3 % Ludgeřovice vyšší o 0,2 p. b.
Splátka hypotéky na byt 2+kk80 % ceny, 30 let 9 598 Kč 9 598 Kč –
Počet obyvatel 2 566 4 959 –
Průměrný věk 43,1 roku 43,5 roku –
Změna počtu obyvatel za 10 let −0,2 % +3,4 % –
Nové byty za 10 letna 1 000 obyvatel 22,2 35,7 Ludgeřovice vyšší o 61 %
Nezaměstnanostpodíl nezaměstnaných 3,6 % 4,0 % Hať nižší o 0,4 p. b.
Zástavba v záplavové zóněQ100, podíl zastavěného území 1,9 % 3,5 % Hať nižší o 1,6 p. b.
Vysoký radonový indexpodíl území 0,0 % 0,0 % –
Dražby za 24 měsícůveřejné dražby nemovitostí 0 0 –
Index místa k životuKde žít, 0–100 82 96 Ludgeřovice vyšší o 17 %
Dojezd autem mezi obcemi 13 min

Ceny bytů a domů = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce), nájem = model MF z inzerátů, mzda = průměrná hrubá mzda v kraji. Hypotéka: 80 % ceny bytu 2+kk, sazba 4,68 %, 30 let. Rozdíl u podílů je v procentních bodech. Zpracoval kdezit.cz. průměr skupiny obcí ČSÚ model MF ČNB ARAD

Nájem bytu 2+kk za m² (MF)
50 100 150 200 12/2018 12/2019 12/2020 12/2021 12/2022 12/2023 12/2024 6/2026 Ludgeřovice: 191 Kč/m² Hať: 183 Kč/m²
  • Hať
  • Ludgeřovice
Tabulka hodnot
ObdobíHaťLudgeřovice
6/2026183 Kč/m²191 Kč/m²
3/2026182 Kč/m²188 Kč/m²
12/2025181 Kč/m²184 Kč/m²
9/2025182 Kč/m²180 Kč/m²
6/2025179 Kč/m²175 Kč/m²
3/2025176 Kč/m²171 Kč/m²
12/2024180 Kč/m²177 Kč/m²
9/2024175 Kč/m²167 Kč/m²
6/2024173 Kč/m²164 Kč/m²
3/2024172 Kč/m²161 Kč/m²
12/2023169 Kč/m²159 Kč/m²
9/2023166 Kč/m²155 Kč/m²
6/2023161 Kč/m²149 Kč/m²
3/2023158 Kč/m²148 Kč/m²
12/2022157 Kč/m²147 Kč/m²
9/2022156 Kč/m²147 Kč/m²
6/2022154 Kč/m²147 Kč/m²
3/2022152 Kč/m²146 Kč/m²
12/2021150 Kč/m²147 Kč/m²
9/2021146 Kč/m²148 Kč/m²
6/2021143 Kč/m²147 Kč/m²
3/2021139 Kč/m²145 Kč/m²
12/2020130 Kč/m²142 Kč/m²
9/2020124 Kč/m²141 Kč/m²
6/2020119 Kč/m²136 Kč/m²
3/2020116 Kč/m²135 Kč/m²
12/2019115 Kč/m²135 Kč/m²
9/2019110 Kč/m²136 Kč/m²
6/2019109 Kč/m²133 Kč/m²
3/2019112 Kč/m²132 Kč/m²
12/2018102 Kč/m²126 Kč/m²

Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz

Cena bytů za m² (ČSÚ, skupina obcí)
25 000 30 000 35 000 40 000 45 000 2021 2022 2023 2024 2025 Ludgeřovice: 43 054 Kč/m² Hať: 43 054 Kč/m²
  • Hať
  • Ludgeřovice
Tabulka hodnot
ObdobíHaťLudgeřovice
202543 054 Kč/m²43 054 Kč/m²
202438 780 Kč/m²38 780 Kč/m²
202335 287 Kč/m²35 287 Kč/m²
202230 273 Kč/m²30 273 Kč/m²
202126 775 Kč/m²26 775 Kč/m²

Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz