Srovnání obcí · město v okrese Brno-venkov · město v okrese Brno-venkov

Dolní Kounice, nebo Ivančice?

Ceny bytů a domů, nájem, dostupnost vůči mzdě, výnos z pronájmu, hypotéka, obyvatelstvo a rizika obou obcí vedle sebe. U každého řádku je vyznačena výhodnější obec.

Průměrná cena bytů ČSÚ je pro obě obce stejná, 62 159 Kč/m²: patří do stejné velikostní skupiny obcí v okrese Brno-venkov a ČSÚ za samotné obce ceny nezveřejňuje.

Nájem bytu 2+kk je levnější v Dolních Kounicích: asi 12 150 Kč měsíčně proti 12 470 Kč (model MF, bez energií).

Byt 2+kk stojí tolik jako 7,6 roku průměrné hrubé mzdy v Dolních Kounicích a 7,6 roku v Ivančicích (obě obce leží ve stejném kraji, rozdíl tedy dělá jen cena bytu).

Pronájem bytu vynáší víc v Ivančicích: hrubě 4,5 % ročně z kupní ceny proti 4,3 %.

Srovnání v číslech

UkazatelDolní KouniceIvančiceVýhodnější
Byt za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese 62 159 Kč 62 159 Kč –
Byt 2+kk (54 m²)odhad z ceny za m² 3,36 mil. Kč 3,36 mil. Kč –
Rodinný dům za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese 54 356 Kč 54 356 Kč –
Nájem 2+kk za m²model MF, měsíčně 225 Kč 231 Kč Dolní Kounice levnější o 3 %
Nájem bytu 2+kkměsíčně bez energií 12 150 Kč 12 470 Kč Dolní Kounice levnější o 3 %
Nájem jako podíl mzdyprůměrná hrubá mzda v kraji 25 % 26 % Dolní Kounice nižší o 0,7 p. b.
Byt 2+kk v ročních mzdáchprůměrná hrubá mzda v kraji 7,6 roku 7,6 roku –
Hrubý výnos z pronájmuroční nájem / cena bytu 4,3 % 4,5 % Ivančice vyšší o 0,1 p. b.
Splátka hypotéky na byt 2+kk80 % ceny, 30 let 13 901 Kč 13 901 Kč –
Počet obyvatel 2 635 9 905 –
Průměrný věk 42,9 roku 44,2 roku –
Změna počtu obyvatel za 10 let +8,5 % +3,1 % –
Nové byty za 10 letna 1 000 obyvatel 28,5 39,4 Ivančice vyšší o 38 %
Nezaměstnanostpodíl nezaměstnaných 4,2 % 4,4 % Dolní Kounice nižší o 0,2 p. b.
Zástavba v záplavové zóněQ100, podíl zastavěného území 3,4 % 13,7 % Dolní Kounice nižší o 10,4 p. b.
Vysoký radonový indexpodíl území 0,0 % 0,0 % –
Dražby za 24 měsícůveřejné dražby nemovitostí 0 3 –
Index místa k životuKde žít, 0–100 70 76 Ivančice vyšší o 9 %
Dojezd autem mezi obcemi 14 min

Ceny bytů a domů = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce), nájem = model MF z inzerátů, mzda = průměrná hrubá mzda v kraji. Hypotéka: 80 % ceny bytu 2+kk, sazba 4,68 %, 30 let. Rozdíl u podílů je v procentních bodech. Zpracoval kdezit.cz. průměr skupiny obcí ČSÚ model MF ČNB ARAD

Nájem bytu 2+kk za m² (MF)
125 150 175 200 225 250 12/2018 12/2019 12/2020 12/2021 12/2022 12/2023 12/2024 6/2026 Ivančice: 231 Kč/m² Dolní Kounice: 225 Kč/m²
  • Dolní Kounice
  • Ivančice
Tabulka hodnot
ObdobíDolní KouniceIvančice
6/2026225 Kč/m²231 Kč/m²
3/2026232 Kč/m²238 Kč/m²
12/2025234 Kč/m²238 Kč/m²
9/2025228 Kč/m²234 Kč/m²
6/2025219 Kč/m²229 Kč/m²
3/2025208 Kč/m²220 Kč/m²
12/2024202 Kč/m²211 Kč/m²
9/2024201 Kč/m²211 Kč/m²
6/2024197 Kč/m²207 Kč/m²
3/2024194 Kč/m²203 Kč/m²
12/2023192 Kč/m²200 Kč/m²
9/2023191 Kč/m²198 Kč/m²
6/2023190 Kč/m²196 Kč/m²
3/2023189 Kč/m²193 Kč/m²
12/2022189 Kč/m²193 Kč/m²
9/2022189 Kč/m²192 Kč/m²
6/2022189 Kč/m²191 Kč/m²
3/2022188 Kč/m²190 Kč/m²
12/2021188 Kč/m²189 Kč/m²
9/2021187 Kč/m²187 Kč/m²
6/2021182 Kč/m²181 Kč/m²
3/2021177 Kč/m²182 Kč/m²
12/2020171 Kč/m²174 Kč/m²
9/2020168 Kč/m²168 Kč/m²
6/2020171 Kč/m²172 Kč/m²
3/2020168 Kč/m²173 Kč/m²
12/2019166 Kč/m²173 Kč/m²
9/2019168 Kč/m²174 Kč/m²
6/2019168 Kč/m²174 Kč/m²
3/2019159 Kč/m²165 Kč/m²
12/2018155 Kč/m²161 Kč/m²

Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz

Cena bytů za m² (ČSÚ, skupina obcí)
30 000 40 000 50 000 60 000 70 000 2021 2022 2023 2024 2025 Ivančice: 62 159 Kč/m² Dolní Kounice: 62 159 Kč/m²
  • Dolní Kounice
  • Ivančice
Tabulka hodnot
ObdobíDolní KouniceIvančice
202562 159 Kč/m²62 159 Kč/m²
202456 218 Kč/m²56 218 Kč/m²
202349 053 Kč/m²49 053 Kč/m²
202242 759 Kč/m²42 759 Kč/m²
202137 306 Kč/m²37 306 Kč/m²

Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz

Porovnat Ivančice s…