Srovnání obcí · město v okrese Jablonec nad Nisou · město v okrese Jablonec nad Nisou

Desná, nebo Tanvald?

Ceny bytů a domů, nájem, dostupnost vůči mzdě, výnos z pronájmu, hypotéka, obyvatelstvo a rizika obou obcí vedle sebe. U každého řádku je vyznačena výhodnější obec.

Průměrná cena bytů ČSÚ je pro obě obce stejná, 40 141 Kč/m²: patří do stejné velikostní skupiny obcí v okrese Jablonec nad Nisou a ČSÚ za samotné obce ceny nezveřejňuje.

Nájem bytu 2+kk je levnější v Tanvaldu: asi 9 620 Kč měsíčně proti 9 720 Kč (model MF, bez energií).

Byt 2+kk stojí tolik jako 5,3 roku průměrné hrubé mzdy v Desné a 5,3 roku v Tanvaldu (obě obce leží ve stejném kraji, rozdíl tedy dělá jen cena bytu).

Srovnání v číslech

UkazatelDesnáTanvaldVýhodnější
Byt za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese 40 141 Kč 40 141 Kč –
Byt 2+kk (54 m²)odhad z ceny za m² 2,17 mil. Kč 2,17 mil. Kč –
Rodinný dům za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese 45 675 Kč 45 675 Kč –
Nájem 2+kk za m²model MF, měsíčně 180 Kč 178 Kč Tanvald levnější o 1 %
Nájem bytu 2+kkměsíčně bez energií 9 720 Kč 9 620 Kč Tanvald levnější o 1 %
Nájem jako podíl mzdyprůměrná hrubá mzda v kraji 22 % 22 % Tanvald nižší o 0,2 p. b.
Byt 2+kk v ročních mzdáchprůměrná hrubá mzda v kraji 5,3 roku 5,3 roku –
Hrubý výnos z pronájmuroční nájem / cena bytu 5,4 % 5,3 % –
Splátka hypotéky na byt 2+kk80 % ceny, 30 let 8 977 Kč 8 977 Kč –
Počet obyvatel 2 986 5 941 –
Průměrný věk 46,6 roku 45,5 roku –
Změna počtu obyvatel za 10 let −4,7 % −8,3 % –
Nové byty za 10 letna 1 000 obyvatel 13,7 17,0 Tanvald vyšší o 24 %
Nezaměstnanostpodíl nezaměstnaných 11,0 % 9,0 % Tanvald nižší o 2,0 p. b.
Zástavba v záplavové zóněQ100, podíl zastavěného území 3,3 % 3,9 % Desná nižší o 0,6 p. b.
Vysoký radonový indexpodíl území 99,9 % 87,8 % Tanvald nižší o 12,1 p. b.
Dražby za 24 měsícůveřejné dražby nemovitostí 0 0 –
Index místa k životuKde žít, 0–100 35 56 Tanvald vyšší o 60 %
Dojezd autem mezi obcemi 7 min

Ceny bytů a domů = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce), nájem = model MF z inzerátů, mzda = průměrná hrubá mzda v kraji. Hypotéka: 80 % ceny bytu 2+kk, sazba 4,68 %, 30 let. Rozdíl u podílů je v procentních bodech. Zpracoval kdezit.cz. průměr skupiny obcí ČSÚ model MF ČNB ARAD

Nájem bytu 2+kk za m² (MF)
100 120 140 160 180 200 12/2018 12/2019 12/2020 12/2021 12/2022 12/2023 12/2024 6/2026 Tanvald: 178 Kč/m² Desná: 180 Kč/m²
  • Desná
  • Tanvald
Tabulka hodnot
ObdobíDesnáTanvald
6/2026180 Kč/m²178 Kč/m²
3/2026172 Kč/m²179 Kč/m²
12/2025180 Kč/m²189 Kč/m²
9/2025177 Kč/m²185 Kč/m²
6/2025173 Kč/m²181 Kč/m²
3/2025174 Kč/m²174 Kč/m²
12/2024173 Kč/m²165 Kč/m²
9/2024171 Kč/m²162 Kč/m²
6/2024168 Kč/m²158 Kč/m²
3/2024166 Kč/m²156 Kč/m²
12/2023164 Kč/m²154 Kč/m²
9/2023163 Kč/m²152 Kč/m²
6/2023159 Kč/m²148 Kč/m²
3/2023160 Kč/m²148 Kč/m²
12/2022158 Kč/m²147 Kč/m²
9/2022157 Kč/m²147 Kč/m²
6/2022157 Kč/m²146 Kč/m²
3/2022156 Kč/m²147 Kč/m²
12/2021154 Kč/m²147 Kč/m²
9/2021157 Kč/m²149 Kč/m²
6/2021158 Kč/m²148 Kč/m²
3/2021149 Kč/m²146 Kč/m²
12/2020145 Kč/m²142 Kč/m²
9/2020140 Kč/m²137 Kč/m²
6/2020130 Kč/m²129 Kč/m²
3/2020128 Kč/m²128 Kč/m²
12/2019130 Kč/m²132 Kč/m²
9/2019132 Kč/m²129 Kč/m²
6/2019132 Kč/m²131 Kč/m²
3/2019129 Kč/m²127 Kč/m²
12/2018125 Kč/m²126 Kč/m²

Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz

Cena bytů za m² (ČSÚ, skupina obcí)
20 000 25 000 30 000 35 000 40 000 45 000 2021 2022 2023 2024 2025 Tanvald: 40 141 Kč/m² Desná: 40 141 Kč/m²
  • Desná
  • Tanvald
Tabulka hodnot
ObdobíDesnáTanvald
202540 141 Kč/m²40 141 Kč/m²
202438 444 Kč/m²38 444 Kč/m²
202334 662 Kč/m²34 662 Kč/m²
202230 465 Kč/m²30 465 Kč/m²
202123 336 Kč/m²23 336 Kč/m²

Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz