Srovnání obcí · město v okrese Pardubice · město v okrese Pardubice

Chvaletice, nebo Horní Jelení?

Ceny bytů a domů, nájem, dostupnost vůči mzdě, výnos z pronájmu, hypotéka, obyvatelstvo a rizika obou obcí vedle sebe. U každého řádku je vyznačena výhodnější obec.

Průměrná cena bytů ČSÚ je pro obě obce stejná, 49 747 Kč/m²: patří do stejné velikostní skupiny obcí v okrese Pardubice a ČSÚ za samotné obce ceny nezveřejňuje.

Nájem bytu 2+kk je levnější v Horním Jelení: asi 10 800 Kč měsíčně proti 11 340 Kč (model MF, bez energií).

Byt 2+kk stojí tolik jako 6,7 roku průměrné hrubé mzdy v Chvaleticích a 6,7 roku v Horním Jelení (obě obce leží ve stejném kraji, rozdíl tedy dělá jen cena bytu).

Pronájem bytu vynáší víc v Chvaleticích: hrubě 5,1 % ročně z kupní ceny proti 4,8 %.

Srovnání v číslech

UkazatelChvaleticeHorní JeleníVýhodnější
Byt za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese 49 747 Kč 49 747 Kč –
Byt 2+kk (54 m²)odhad z ceny za m² 2,69 mil. Kč 2,69 mil. Kč –
Rodinný dům za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese 54 065 Kč 54 065 Kč –
Nájem 2+kk za m²model MF, měsíčně 210 Kč 200 Kč Horní Jelení levnější o 5 %
Nájem bytu 2+kkměsíčně bez energií 11 340 Kč 10 800 Kč Horní Jelení levnější o 5 %
Nájem jako podíl mzdyprůměrná hrubá mzda v kraji 26 % 25 % Horní Jelení nižší o 1,2 p. b.
Byt 2+kk v ročních mzdáchprůměrná hrubá mzda v kraji 6,7 roku 6,7 roku –
Hrubý výnos z pronájmuroční nájem / cena bytu 5,1 % 4,8 % Chvaletice vyšší o 0,2 p. b.
Splátka hypotéky na byt 2+kk80 % ceny, 30 let 11 129 Kč 11 129 Kč –
Počet obyvatel 2 897 2 149 –
Průměrný věk 44,3 roku 43,0 roku –
Změna počtu obyvatel za 10 let −4,3 % +5,8 % –
Nové byty za 10 letna 1 000 obyvatel 12,1 38,6 Horní Jelení vyšší o 220 %
Nezaměstnanostpodíl nezaměstnaných 6,8 % 2,7 % Horní Jelení nižší o 4,1 p. b.
Zástavba v záplavové zóněQ100, podíl zastavěného území 0,2 % 0,0 % Horní Jelení nižší o 0,2 p. b.
Vysoký radonový indexpodíl území 2,9 % 0,0 % Horní Jelení nižší o 2,9 p. b.
Dražby za 24 měsícůveřejné dražby nemovitostí 0 0 –
Index místa k životuKde žít, 0–100 24 82 Horní Jelení vyšší o 242 %

Ceny bytů a domů = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce), nájem = model MF z inzerátů, mzda = průměrná hrubá mzda v kraji. Hypotéka: 80 % ceny bytu 2+kk, sazba 4,68 %, 30 let. Rozdíl u podílů je v procentních bodech. Zpracoval kdezit.cz. průměr skupiny obcí ČSÚ model MF ČNB ARAD

Nájem bytu 2+kk za m² (MF)
125 150 175 200 225 12/2018 12/2019 12/2020 12/2021 12/2022 12/2023 12/2024 6/2026 Horní Jelení: 200 Kč/m² Chvaletice: 210 Kč/m²
  • Chvaletice
  • Horní Jelení
Tabulka hodnot
ObdobíChvaleticeHorní Jelení
6/2026210 Kč/m²200 Kč/m²
3/2026204 Kč/m²209 Kč/m²
12/2025205 Kč/m²214 Kč/m²
9/2025202 Kč/m²215 Kč/m²
6/2025196 Kč/m²213 Kč/m²
3/2025190 Kč/m²210 Kč/m²
12/2024189 Kč/m²199 Kč/m²
9/2024185 Kč/m²198 Kč/m²
6/2024181 Kč/m²196 Kč/m²
3/2024178 Kč/m²193 Kč/m²
12/2023175 Kč/m²190 Kč/m²
9/2023172 Kč/m²188 Kč/m²
6/2023169 Kč/m²187 Kč/m²
3/2023165 Kč/m²182 Kč/m²
12/2022165 Kč/m²182 Kč/m²
9/2022166 Kč/m²181 Kč/m²
6/2022166 Kč/m²179 Kč/m²
3/2022166 Kč/m²177 Kč/m²
12/2021170 Kč/m²177 Kč/m²
9/2021169 Kč/m²175 Kč/m²
6/2021165 Kč/m²166 Kč/m²
3/2021165 Kč/m²163 Kč/m²
12/2020162 Kč/m²157 Kč/m²
9/2020159 Kč/m²150 Kč/m²
6/2020154 Kč/m²147 Kč/m²
3/2020150 Kč/m²146 Kč/m²
12/2019145 Kč/m²144 Kč/m²
9/2019147 Kč/m²145 Kč/m²
6/2019146 Kč/m²143 Kč/m²
3/2019141 Kč/m²139 Kč/m²
12/2018137 Kč/m²137 Kč/m²

Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz

Cena bytů za m² (ČSÚ, skupina obcí)
30 000 40 000 50 000 60 000 2021 2022 2023 2024 2025 Horní Jelení: 49 747 Kč/m² Chvaletice: 49 747 Kč/m²
  • Chvaletice
  • Horní Jelení
Tabulka hodnot
ObdobíChvaleticeHorní Jelení
202549 747 Kč/m²49 747 Kč/m²
202447 041 Kč/m²47 041 Kč/m²
202343 441 Kč/m²43 441 Kč/m²
202237 828 Kč/m²37 828 Kč/m²
202131 671 Kč/m²31 671 Kč/m²

Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz