Srovnání obcí · město v okrese Kroměříž · město v okrese Kroměříž

Chropyně, nebo Hulín?

Ceny bytů a domů, nájem, dostupnost vůči mzdě, výnos z pronájmu, hypotéka, obyvatelstvo a rizika obou obcí vedle sebe. U každého řádku je vyznačena výhodnější obec.

Průměrná cena bytů ČSÚ je pro obě obce stejná, 42 166 Kč/m²: patří do stejné velikostní skupiny obcí v okrese Kroměříž a ČSÚ za samotné obce ceny nezveřejňuje.

Nájem bytu 2+kk je levnější v Hulíně: asi 11 340 Kč měsíčně proti 11 560 Kč (model MF, bez energií).

Byt 2+kk stojí tolik jako 5,7 roku průměrné hrubé mzdy v Chropyni a 5,7 roku v Hulíně (obě obce leží ve stejném kraji, rozdíl tedy dělá jen cena bytu).

Pronájem bytu vynáší víc v Chropyni: hrubě 6,1 % ročně z kupní ceny proti 6,0 %.

Srovnání v číslech

UkazatelChropyněHulínVýhodnější
Byt za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese 42 166 Kč 42 166 Kč –
Byt 2+kk (54 m²)odhad z ceny za m² 2,28 mil. Kč 2,28 mil. Kč –
Rodinný dům za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese 35 966 Kč 35 966 Kč –
Nájem 2+kk za m²model MF, měsíčně 214 Kč 210 Kč Hulín levnější o 2 %
Nájem bytu 2+kkměsíčně bez energií 11 560 Kč 11 340 Kč Hulín levnější o 2 %
Nájem jako podíl mzdyprůměrná hrubá mzda v kraji 27 % 26 % Hulín nižší o 0,5 p. b.
Byt 2+kk v ročních mzdáchprůměrná hrubá mzda v kraji 5,7 roku 5,7 roku –
Hrubý výnos z pronájmuroční nájem / cena bytu 6,1 % 6,0 % Chropyně vyšší o 0,1 p. b.
Splátka hypotéky na byt 2+kk80 % ceny, 30 let 9 433 Kč 9 433 Kč –
Počet obyvatel 4 582 6 377 –
Průměrný věk 45,0 roku 45,3 roku –
Změna počtu obyvatel za 10 let −8,5 % −8,3 % –
Nové byty za 10 letna 1 000 obyvatel 9,6 8,2 Chropyně vyšší o 18 %
Nezaměstnanostpodíl nezaměstnaných 4,4 % 4,2 % Hulín nižší o 0,2 p. b.
Zástavba v záplavové zóněQ100, podíl zastavěného území 24,7 % 61,7 % Chropyně nižší o 37,0 p. b.
Vysoký radonový indexpodíl území 0,0 % 0,0 % –
Dražby za 24 měsícůveřejné dražby nemovitostí 1 0 –
Index místa k životuKde žít, 0–100 43 44 Hulín vyšší o 2 %
Dojezd autem mezi obcemi 14 min

Ceny bytů a domů = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce), nájem = model MF z inzerátů, mzda = průměrná hrubá mzda v kraji. Hypotéka: 80 % ceny bytu 2+kk, sazba 4,68 %, 30 let. Rozdíl u podílů je v procentních bodech. Zpracoval kdezit.cz. průměr skupiny obcí ČSÚ model MF ČNB ARAD

Nájem bytu 2+kk za m² (MF)
100 150 200 250 12/2018 12/2019 12/2020 12/2021 12/2022 12/2023 12/2024 6/2026 Hulín: 210 Kč/m² Chropyně: 214 Kč/m²
  • Chropyně
  • Hulín
Tabulka hodnot
ObdobíChropyněHulín
6/2026214 Kč/m²210 Kč/m²
3/2026214 Kč/m²211 Kč/m²
12/2025217 Kč/m²206 Kč/m²
9/2025218 Kč/m²198 Kč/m²
6/2025219 Kč/m²192 Kč/m²
3/2025212 Kč/m²184 Kč/m²
12/2024208 Kč/m²176 Kč/m²
9/2024196 Kč/m²175 Kč/m²
6/2024190 Kč/m²173 Kč/m²
3/2024184 Kč/m²170 Kč/m²
12/2023180 Kč/m²167 Kč/m²
9/2023176 Kč/m²166 Kč/m²
6/2023173 Kč/m²162 Kč/m²
3/2023169 Kč/m²161 Kč/m²
12/2022168 Kč/m²160 Kč/m²
9/2022166 Kč/m²160 Kč/m²
6/2022165 Kč/m²160 Kč/m²
3/2022163 Kč/m²159 Kč/m²
12/2021161 Kč/m²161 Kč/m²
9/2021156 Kč/m²161 Kč/m²
6/2021156 Kč/m²158 Kč/m²
3/2021154 Kč/m²155 Kč/m²
12/2020152 Kč/m²153 Kč/m²
9/2020149 Kč/m²154 Kč/m²
6/2020152 Kč/m²148 Kč/m²
3/2020144 Kč/m²145 Kč/m²
12/2019144 Kč/m²139 Kč/m²
9/2019141 Kč/m²139 Kč/m²
6/2019143 Kč/m²138 Kč/m²
3/2019136 Kč/m²137 Kč/m²
12/2018130 Kč/m²136 Kč/m²

Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz

Cena bytů za m² (ČSÚ, skupina obcí)
25 000 30 000 35 000 40 000 45 000 2021 2022 2023 2024 2025 Hulín: 42 166 Kč/m² Chropyně: 42 166 Kč/m²
  • Chropyně
  • Hulín
Tabulka hodnot
ObdobíChropyněHulín
202542 166 Kč/m²42 166 Kč/m²
202439 924 Kč/m²39 924 Kč/m²
202336 543 Kč/m²36 543 Kč/m²
202231 905 Kč/m²31 905 Kč/m²
202127 089 Kč/m²27 089 Kč/m²

Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz