Srovnání obcí · obec v okrese Plzeň-město · obec v okrese Plzeň-město
Chrást, nebo Dýšina?
Ceny bytů a domů, nájem, dostupnost vůči mzdě, výnos z pronájmu, hypotéka, obyvatelstvo a rizika obou obcí vedle sebe. U každého řádku je vyznačena výhodnější obec.
Průměrná cena bytů ČSÚ je pro obě obce stejná, 47 326 Kč/m²: patří do stejné velikostní skupiny obcí v okrese Plzeň-město a ČSÚ za samotné obce ceny nezveřejňuje.
Nájem bytu 2+kk vychází podle modelu MF v obou obcích podobně, asi 13 010 Kč a 12 910 Kč měsíčně bez energií.
Byt 2+kk stojí tolik jako 6,1 roku průměrné hrubé mzdy v Chrástu a 6,1 roku v Dýšině (obě obce leží ve stejném kraji, rozdíl tedy dělá jen cena bytu).
Srovnání v číslech
| Ukazatel | Chrást | Dýšina | Výhodnější |
|---|---|---|---|
| Byt za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 47 326 Kč | 47 326 Kč | – |
| Byt 2+kk (54 m²)odhad z ceny za m² | 2,56 mil. Kč | 2,56 mil. Kč | – |
| Rodinný dům za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 49 760 Kč | 49 760 Kč | – |
| Nájem 2+kk za m²model MF, měsíčně | 241 Kč | 239 Kč | – |
| Nájem bytu 2+kkměsíčně bez energií | 13 010 Kč | 12 910 Kč | – |
| Nájem jako podíl mzdyprůměrná hrubá mzda v kraji | 29 % | 28 % | Dýšina nižší o 0,2 p. b. |
| Byt 2+kk v ročních mzdáchprůměrná hrubá mzda v kraji | 6,1 roku | 6,1 roku | – |
| Hrubý výnos z pronájmuroční nájem / cena bytu | 6,1 % | 6,1 % | – |
| Splátka hypotéky na byt 2+kk80 % ceny, 30 let | 10 591 Kč | 10 591 Kč | – |
| Počet obyvatel | 1 912 | 1 941 | – |
| Průměrný věk | 44,3 roku | 42,5 roku | – |
| Změna počtu obyvatel za 10 let | +2,3 % | +6,4 % | – |
| Nové byty za 10 letna 1 000 obyvatel | 33,5 | 19,6 | Chrást vyšší o 71 % |
| Nezaměstnanostpodíl nezaměstnaných | 2,9 % | 3,4 % | Chrást nižší o 0,5 p. b. |
| Zástavba v záplavové zóněQ100, podíl zastavěného území | 3,0 % | 0,6 % | Dýšina nižší o 2,3 p. b. |
| Vysoký radonový indexpodíl území | 0,0 % | 0,0 % | – |
| Dražby za 24 měsícůveřejné dražby nemovitostí | 0 | 0 | – |
| Index místa k životuKde žít, 0–100 | 87 | 94 | Dýšina vyšší o 8 % |
| Dojezd autem mezi obcemi | 4 min | ||
Ceny bytů a domů = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce), nájem = model MF z inzerátů, mzda = průměrná hrubá mzda v kraji. Hypotéka: 80 % ceny bytu 2+kk, sazba 4,68 %, 30 let. Rozdíl u podílů je v procentních bodech. Zpracoval kdezit.cz. průměr skupiny obcí ČSÚ model MF ČNB ARAD
- Chrást
- Dýšina
Tabulka hodnot
| Období | Chrást | Dýšina |
|---|---|---|
| 6/2026 | 241 Kč/m² | 239 Kč/m² |
| 3/2026 | 233 Kč/m² | 227 Kč/m² |
| 12/2025 | 224 Kč/m² | 225 Kč/m² |
| 9/2025 | 220 Kč/m² | 221 Kč/m² |
| 6/2025 | 220 Kč/m² | 219 Kč/m² |
| 3/2025 | 215 Kč/m² | 219 Kč/m² |
| 12/2024 | 208 Kč/m² | 218 Kč/m² |
| 9/2024 | 200 Kč/m² | 206 Kč/m² |
| 6/2024 | 199 Kč/m² | 202 Kč/m² |
| 3/2024 | 196 Kč/m² | 199 Kč/m² |
| 12/2023 | 193 Kč/m² | 196 Kč/m² |
| 9/2023 | 191 Kč/m² | 193 Kč/m² |
| 6/2023 | 190 Kč/m² | 192 Kč/m² |
| 3/2023 | 188 Kč/m² | 189 Kč/m² |
| 12/2022 | 188 Kč/m² | 188 Kč/m² |
| 9/2022 | 189 Kč/m² | 189 Kč/m² |
| 6/2022 | 190 Kč/m² | 189 Kč/m² |
| 3/2022 | 191 Kč/m² | 190 Kč/m² |
| 12/2021 | 195 Kč/m² | 189 Kč/m² |
| 9/2021 | 194 Kč/m² | 192 Kč/m² |
| 6/2021 | 196 Kč/m² | 193 Kč/m² |
| 3/2021 | 196 Kč/m² | 192 Kč/m² |
| 12/2020 | 191 Kč/m² | 187 Kč/m² |
| 9/2020 | 193 Kč/m² | 185 Kč/m² |
| 6/2020 | 192 Kč/m² | 187 Kč/m² |
| 3/2020 | 186 Kč/m² | 182 Kč/m² |
| 12/2019 | 182 Kč/m² | 182 Kč/m² |
| 9/2019 | 182 Kč/m² | 185 Kč/m² |
| 6/2019 | 182 Kč/m² | 184 Kč/m² |
| 3/2019 | 180 Kč/m² | 183 Kč/m² |
| 12/2018 | 169 Kč/m² | 171 Kč/m² |
Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz
- Chrást
- Dýšina
Tabulka hodnot
| Období | Chrást | Dýšina |
|---|---|---|
| 2025 | 47 326 Kč/m² | 47 326 Kč/m² |
| 2024 | 42 324 Kč/m² | 53 153 Kč/m² |
| 2023 | 38 366 Kč/m² | 38 366 Kč/m² |
| 2022 | 36 664 Kč/m² | 36 664 Kč/m² |
| 2021 | 30 968 Kč/m² | 30 968 Kč/m² |
Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz