Srovnání obcí · město v okrese Chrudim · město v okrese Chrudim

Chrast, nebo Hlinsko?

Ceny bytů a domů, nájem, dostupnost vůči mzdě, výnos z pronájmu, hypotéka, obyvatelstvo a rizika obou obcí vedle sebe. U každého řádku je vyznačena výhodnější obec.

Průměrná cena bytů ČSÚ je pro obě obce stejná, 42 057 Kč/m²: patří do stejné velikostní skupiny obcí v okrese Chrudim a ČSÚ za samotné obce ceny nezveřejňuje.

Nájem bytu 2+kk je levnější v Hlinsku: asi 10 100 Kč měsíčně proti 10 580 Kč (model MF, bez energií).

Byt 2+kk stojí tolik jako 5,6 roku průměrné hrubé mzdy v Chrasti a 5,6 roku v Hlinsku (obě obce leží ve stejném kraji, rozdíl tedy dělá jen cena bytu).

Pronájem bytu vynáší víc v Chrasti: hrubě 5,6 % ročně z kupní ceny proti 5,3 %.

Srovnání v číslech

UkazatelChrastHlinskoVýhodnější
Byt za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese 42 057 Kč 42 057 Kč –
Byt 2+kk (54 m²)odhad z ceny za m² 2,27 mil. Kč 2,27 mil. Kč –
Rodinný dům za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese 42 038 Kč 42 038 Kč –
Nájem 2+kk za m²model MF, měsíčně 196 Kč 187 Kč Hlinsko levnější o 5 %
Nájem bytu 2+kkměsíčně bez energií 10 580 Kč 10 100 Kč Hlinsko levnější o 5 %
Nájem jako podíl mzdyprůměrná hrubá mzda v kraji 24 % 23 % Hlinsko nižší o 1,1 p. b.
Byt 2+kk v ročních mzdáchprůměrná hrubá mzda v kraji 5,6 roku 5,6 roku –
Hrubý výnos z pronájmuroční nájem / cena bytu 5,6 % 5,3 % Chrast vyšší o 0,3 p. b.
Splátka hypotéky na byt 2+kk80 % ceny, 30 let 9 391 Kč 9 391 Kč –
Počet obyvatel 3 181 9 504 –
Průměrný věk 43,5 roku 44,9 roku –
Změna počtu obyvatel za 10 let +2,1 % −3,3 % –
Nové byty za 10 letna 1 000 obyvatel 22,3 33,8 Hlinsko vyšší o 51 %
Nezaměstnanostpodíl nezaměstnaných 5,5 % 4,7 % Hlinsko nižší o 0,8 p. b.
Zástavba v záplavové zóněQ100, podíl zastavěného území 0,3 % 3,0 % Chrast nižší o 2,8 p. b.
Vysoký radonový indexpodíl území 0,0 % 30,1 % Chrast nižší o 30,1 p. b.
Dražby za 24 měsícůveřejné dražby nemovitostí 0 0 –
Index místa k životuKde žít, 0–100 55 73 Hlinsko vyšší o 33 %
Dojezd autem mezi obcemi 23 min

Ceny bytů a domů = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce), nájem = model MF z inzerátů, mzda = průměrná hrubá mzda v kraji. Hypotéka: 80 % ceny bytu 2+kk, sazba 4,68 %, 30 let. Rozdíl u podílů je v procentních bodech. Zpracoval kdezit.cz. průměr skupiny obcí ČSÚ model MF ČNB ARAD

Nájem bytu 2+kk za m² (MF)
100 125 150 175 200 225 12/2018 12/2019 12/2020 12/2021 12/2022 12/2023 12/2024 6/2026 Hlinsko: 187 Kč/m² Chrast: 196 Kč/m²
  • Chrast
  • Hlinsko
Tabulka hodnot
ObdobíChrastHlinsko
6/2026196 Kč/m²187 Kč/m²
3/2026191 Kč/m²192 Kč/m²
12/2025187 Kč/m²180 Kč/m²
9/2025185 Kč/m²177 Kč/m²
6/2025182 Kč/m²175 Kč/m²
3/2025182 Kč/m²172 Kč/m²
12/2024183 Kč/m²175 Kč/m²
9/2024178 Kč/m²170 Kč/m²
6/2024176 Kč/m²168 Kč/m²
3/2024174 Kč/m²166 Kč/m²
12/2023171 Kč/m²164 Kč/m²
9/2023169 Kč/m²162 Kč/m²
6/2023165 Kč/m²160 Kč/m²
3/2023162 Kč/m²158 Kč/m²
12/2022161 Kč/m²157 Kč/m²
9/2022160 Kč/m²157 Kč/m²
6/2022159 Kč/m²157 Kč/m²
3/2022158 Kč/m²156 Kč/m²
12/2021159 Kč/m²154 Kč/m²
9/2021157 Kč/m²156 Kč/m²
6/2021152 Kč/m²153 Kč/m²
3/2021150 Kč/m²152 Kč/m²
12/2020140 Kč/m²145 Kč/m²
9/2020139 Kč/m²143 Kč/m²
6/2020135 Kč/m²146 Kč/m²
3/2020135 Kč/m²144 Kč/m²
12/2019128 Kč/m²138 Kč/m²
9/2019129 Kč/m²140 Kč/m²
6/2019126 Kč/m²140 Kč/m²
3/2019121 Kč/m²133 Kč/m²
12/2018120 Kč/m²133 Kč/m²

Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz

Cena bytů za m² (ČSÚ, skupina obcí)
20 000 25 000 30 000 35 000 40 000 45 000 2021 2022 2023 2024 2025 Hlinsko: 42 057 Kč/m² Chrast: 42 057 Kč/m²
  • Chrast
  • Hlinsko
Tabulka hodnot
ObdobíChrastHlinsko
202542 057 Kč/m²42 057 Kč/m²
202439 192 Kč/m²39 192 Kč/m²
202335 981 Kč/m²35 981 Kč/m²
202232 308 Kč/m²32 308 Kč/m²
202125 646 Kč/m²25 646 Kč/m²

Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz