Srovnání obcí · obec v okrese Tábor · městys v okrese Tábor
Chotoviny, nebo Malšice?
Ceny bytů a domů, nájem, dostupnost vůči mzdě, výnos z pronájmu, hypotéka, obyvatelstvo a rizika obou obcí vedle sebe. U každého řádku je vyznačena výhodnější obec.
Průměrná cena bytů ČSÚ je pro obě obce stejná, 36 500 Kč/m²: patří do stejné velikostní skupiny obcí v okrese Tábor a ČSÚ za samotné obce ceny nezveřejňuje.
Nájem bytu 2+kk vychází podle modelu MF v obou obcích podobně, asi 10 210 Kč a 10 150 Kč měsíčně bez energií.
Byt 2+kk stojí tolik jako 4,8 roku průměrné hrubé mzdy v Chotovinách a 4,8 roku v Malšicích (obě obce leží ve stejném kraji, rozdíl tedy dělá jen cena bytu).
Srovnání v číslech
| Ukazatel | Chotoviny | Malšice | Výhodnější |
|---|---|---|---|
| Byt za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 36 500 Kč | 36 500 Kč | – |
| Byt 2+kk (54 m²)odhad z ceny za m² | 1,97 mil. Kč | 1,97 mil. Kč | – |
| Rodinný dům za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 42 001 Kč | 42 001 Kč | – |
| Nájem 2+kk za m²model MF, měsíčně | 189 Kč | 188 Kč | – |
| Nájem bytu 2+kkměsíčně bez energií | 10 210 Kč | 10 150 Kč | – |
| Nájem jako podíl mzdyprůměrná hrubá mzda v kraji | 23 % | 23 % | Malšice nižší o 0,1 p. b. |
| Byt 2+kk v ročních mzdáchprůměrná hrubá mzda v kraji | 4,8 roku | 4,8 roku | – |
| Hrubý výnos z pronájmuroční nájem / cena bytu | 6,2 % | 6,2 % | – |
| Splátka hypotéky na byt 2+kk80 % ceny, 30 let | 8 150 Kč | 8 150 Kč | – |
| Počet obyvatel | 1 909 | 1 880 | – |
| Průměrný věk | 42,9 roku | 43,1 roku | – |
| Změna počtu obyvatel za 10 let | +9,6 % | +2,8 % | – |
| Nové byty za 10 letna 1 000 obyvatel | 29,3 | 21,3 | Chotoviny vyšší o 38 % |
| Nezaměstnanostpodíl nezaměstnaných | 3,7 % | 4,5 % | Chotoviny nižší o 0,8 p. b. |
| Zástavba v záplavové zóněQ100, podíl zastavěného území | 0,3 % | 3,1 % | Chotoviny nižší o 2,8 p. b. |
| Vysoký radonový indexpodíl území | 3,0 % | 19,0 % | Chotoviny nižší o 16,0 p. b. |
| Dražby za 24 měsícůveřejné dražby nemovitostí | 1 | 0 | – |
| Index místa k životuKde žít, 0–100 | 99 | 96 | Chotoviny vyšší o 3 % |
| Dojezd autem mezi obcemi | 23 min | ||
Ceny bytů a domů = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce), nájem = model MF z inzerátů, mzda = průměrná hrubá mzda v kraji. Hypotéka: 80 % ceny bytu 2+kk, sazba 4,68 %, 30 let. Rozdíl u podílů je v procentních bodech. Zpracoval kdezit.cz. průměr skupiny obcí ČSÚ model MF ČNB ARAD
- Chotoviny
- Malšice
Tabulka hodnot
| Období | Chotoviny | Malšice |
|---|---|---|
| 6/2026 | 189 Kč/m² | 188 Kč/m² |
| 3/2026 | 196 Kč/m² | 183 Kč/m² |
| 12/2025 | 201 Kč/m² | 188 Kč/m² |
| 9/2025 | 197 Kč/m² | 189 Kč/m² |
| 6/2025 | 195 Kč/m² | 192 Kč/m² |
| 3/2025 | 193 Kč/m² | 186 Kč/m² |
| 12/2024 | 186 Kč/m² | 181 Kč/m² |
| 9/2024 | 177 Kč/m² | 177 Kč/m² |
| 6/2024 | 171 Kč/m² | 174 Kč/m² |
| 3/2024 | 165 Kč/m² | 170 Kč/m² |
| 12/2023 | 160 Kč/m² | 166 Kč/m² |
| 9/2023 | 156 Kč/m² | 162 Kč/m² |
| 6/2023 | 149 Kč/m² | 157 Kč/m² |
| 3/2023 | 143 Kč/m² | 152 Kč/m² |
| 12/2022 | 140 Kč/m² | 150 Kč/m² |
| 9/2022 | 137 Kč/m² | 149 Kč/m² |
| 6/2022 | 136 Kč/m² | 147 Kč/m² |
| 3/2022 | 134 Kč/m² | 145 Kč/m² |
| 12/2021 | 134 Kč/m² | 142 Kč/m² |
| 9/2021 | 130 Kč/m² | 141 Kč/m² |
| 6/2021 | 127 Kč/m² | 139 Kč/m² |
| 3/2021 | 121 Kč/m² | 134 Kč/m² |
| 12/2020 | 113 Kč/m² | 130 Kč/m² |
| 9/2020 | 114 Kč/m² | 125 Kč/m² |
| 6/2020 | 112 Kč/m² | 122 Kč/m² |
| 3/2020 | 109 Kč/m² | 119 Kč/m² |
| 12/2019 | 110 Kč/m² | 115 Kč/m² |
| 9/2019 | 110 Kč/m² | 115 Kč/m² |
| 6/2019 | 110 Kč/m² | 114 Kč/m² |
| 3/2019 | 108 Kč/m² | 112 Kč/m² |
| 12/2018 | 109 Kč/m² | 112 Kč/m² |
Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz
- Chotoviny
- Malšice
Tabulka hodnot
| Období | Chotoviny | Malšice |
|---|---|---|
| 2025 | 36 500 Kč/m² | 36 500 Kč/m² |
| 2024 | 29 099 Kč/m² | 29 099 Kč/m² |
| 2023 | 29 576 Kč/m² | 29 576 Kč/m² |
| 2022 | 28 154 Kč/m² | 28 154 Kč/m² |
| 2021 | 22 916 Kč/m² | 22 916 Kč/m² |
Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz