Srovnání obcí · město v okrese Kutná Hora · město v okrese Kutná Hora
Čáslav, nebo Uhlířské Janovice?
Ceny bytů a domů, nájem, dostupnost vůči mzdě, výnos z pronájmu, hypotéka, obyvatelstvo a rizika obou obcí vedle sebe. U každého řádku je vyznačena výhodnější obec.
Byty jsou podle průměrných cen ČSÚ levnější v Uhlířských Janovicích: metr čtvereční za 50 357 Kč proti 52 901 Kč v Čáslavi, tedy o 5 % méně. Byt 2+kk tam vyjde zhruba o 140 tis. Kč levněji.
Nájem bytu 2+kk je levnější v Uhlířských Janovicích: asi 11 180 Kč měsíčně proti 12 070 Kč (model MF, bez energií).
Byt 2+kk stojí tolik jako 6,3 roku průměrné hrubé mzdy v Čáslavi a 6,0 roku v Uhlířských Janovicích (obě obce leží ve stejném kraji, rozdíl tedy dělá jen cena bytu).
Pronájem bytu vynáší víc v Čáslavi: hrubě 5,1 % ročně z kupní ceny proti 4,9 %.
Srovnání v číslech
| Ukazatel | Čáslav | Uhlířské Janovice | Výhodnější |
|---|---|---|---|
| Byt za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 52 901 Kč | 50 357 Kč | Uhlířské Janovice levnější o 5 % |
| Byt 2+kk (54 m²)odhad z ceny za m² | 2,86 mil. Kč | 2,72 mil. Kč | Uhlířské Janovice levnější o 5 % |
| Rodinný dům za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 65 647 Kč | 52 816 Kč | Uhlířské Janovice levnější o 20 % |
| Nájem 2+kk za m²model MF, měsíčně | 224 Kč | 207 Kč | Uhlířské Janovice levnější o 7 % |
| Nájem bytu 2+kkměsíčně bez energií | 12 070 Kč | 11 180 Kč | Uhlířské Janovice levnější o 7 % |
| Nájem jako podíl mzdyprůměrná hrubá mzda v kraji | 25 % | 23 % | Uhlířské Janovice nižší o 1,8 p. b. |
| Byt 2+kk v ročních mzdáchprůměrná hrubá mzda v kraji | 6,3 roku | 6,0 roku | Uhlířské Janovice dostupnější o 5 % |
| Hrubý výnos z pronájmuroční nájem / cena bytu | 5,1 % | 4,9 % | Čáslav vyšší o 0,1 p. b. |
| Splátka hypotéky na byt 2+kk80 % ceny, 30 let | 11 832 Kč | 11 253 Kč | Uhlířské Janovice nižší o 5 % |
| Počet obyvatel | 10 387 | 3 114 | – |
| Průměrný věk | 43,5 roku | 44,9 roku | – |
| Změna počtu obyvatel za 10 let | +0,1 % | +2,3 % | – |
| Nové byty za 10 letna 1 000 obyvatel | 20,1 | 27,0 | Uhlířské Janovice vyšší o 34 % |
| Nezaměstnanostpodíl nezaměstnaných | 5,0 % | 5,1 % | Čáslav nižší o 0,1 p. b. |
| Zástavba v záplavové zóněQ100, podíl zastavěného území | 0,2 % | 0,0 % | Uhlířské Janovice nižší o 0,2 p. b. |
| Vysoký radonový indexpodíl území | 0,0 % | 0,0 % | – |
| Dražby za 24 měsícůveřejné dražby nemovitostí | 0 | 3 | – |
| Index místa k životuKde žít, 0–100 | 63 | 39 | Čáslav vyšší o 62 % |
| Dojezd autem mezi obcemi | 33 min | ||
Ceny bytů a domů = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce), nájem = model MF z inzerátů, mzda = průměrná hrubá mzda v kraji. Hypotéka: 80 % ceny bytu 2+kk, sazba 4,68 %, 30 let. Rozdíl u podílů je v procentních bodech. Zpracoval kdezit.cz. průměr skupiny obcí ČSÚ model MF ČNB ARAD
- Čáslav
- Uhlířské Janovice
Tabulka hodnot
| Období | Čáslav | Uhlířské Janovice |
|---|---|---|
| 6/2026 | 224 Kč/m² | 207 Kč/m² |
| 3/2026 | 225 Kč/m² | 212 Kč/m² |
| 12/2025 | 224 Kč/m² | 212 Kč/m² |
| 9/2025 | 222 Kč/m² | 212 Kč/m² |
| 6/2025 | 219 Kč/m² | 212 Kč/m² |
| 3/2025 | 214 Kč/m² | 207 Kč/m² |
| 12/2024 | 213 Kč/m² | 205 Kč/m² |
| 9/2024 | 203 Kč/m² | 200 Kč/m² |
| 6/2024 | 198 Kč/m² | 197 Kč/m² |
| 3/2024 | 193 Kč/m² | 194 Kč/m² |
| 12/2023 | 189 Kč/m² | 192 Kč/m² |
| 9/2023 | 185 Kč/m² | 190 Kč/m² |
| 6/2023 | 183 Kč/m² | 189 Kč/m² |
| 3/2023 | 178 Kč/m² | 186 Kč/m² |
| 12/2022 | 177 Kč/m² | 184 Kč/m² |
| 9/2022 | 176 Kč/m² | 183 Kč/m² |
| 6/2022 | 174 Kč/m² | 182 Kč/m² |
| 3/2022 | 172 Kč/m² | 180 Kč/m² |
| 12/2021 | 172 Kč/m² | 180 Kč/m² |
| 9/2021 | 166 Kč/m² | 176 Kč/m² |
| 6/2021 | 165 Kč/m² | 171 Kč/m² |
| 3/2021 | 161 Kč/m² | 170 Kč/m² |
| 12/2020 | 158 Kč/m² | 167 Kč/m² |
| 9/2020 | 150 Kč/m² | 167 Kč/m² |
| 6/2020 | 151 Kč/m² | 167 Kč/m² |
| 3/2020 | 150 Kč/m² | 164 Kč/m² |
| 12/2019 | 150 Kč/m² | 159 Kč/m² |
| 9/2019 | 153 Kč/m² | 160 Kč/m² |
| 6/2019 | 150 Kč/m² | 158 Kč/m² |
| 3/2019 | 144 Kč/m² | 158 Kč/m² |
| 12/2018 | 136 Kč/m² | 157 Kč/m² |
Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz
- Čáslav
- Uhlířské Janovice
Tabulka hodnot
| Období | Čáslav | Uhlířské Janovice |
|---|---|---|
| 2025 | 52 901 Kč/m² | 50 357 Kč/m² |
| 2024 | 49 646 Kč/m² | 47 643 Kč/m² |
| 2023 | 45 928 Kč/m² | 41 927 Kč/m² |
| 2022 | 40 866 Kč/m² | 35 755 Kč/m² |
| 2021 | 33 802 Kč/m² | 28 724 Kč/m² |
Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz