Srovnání obcí · město v okrese Jihlava · město v okrese Jihlava
Brtnice, nebo Telč?
Ceny bytů a domů, nájem, dostupnost vůči mzdě, výnos z pronájmu, hypotéka, obyvatelstvo a rizika obou obcí vedle sebe. U každého řádku je vyznačena výhodnější obec.
Průměrná cena bytů ČSÚ je pro obě obce stejná, 48 534 Kč/m²: patří do stejné velikostní skupiny obcí v okrese Jihlava a ČSÚ za samotné obce ceny nezveřejňuje.
Nájem bytu 2+kk je levnější v Telči: asi 9 320 Kč měsíčně proti 12 150 Kč (model MF, bez energií).
Byt 2+kk stojí tolik jako 6,4 roku průměrné hrubé mzdy v Brtnici a 6,4 roku v Telči (obě obce leží ve stejném kraji, rozdíl tedy dělá jen cena bytu).
Pronájem bytu vynáší víc v Brtnici: hrubě 5,6 % ročně z kupní ceny proti 4,3 %.
Srovnání v číslech
| Ukazatel | Brtnice | Telč | Výhodnější |
|---|---|---|---|
| Byt za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 48 534 Kč | 48 534 Kč | – |
| Byt 2+kk (54 m²)odhad z ceny za m² | 2,62 mil. Kč | 2,62 mil. Kč | – |
| Rodinný dům za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 42 797 Kč | 42 797 Kč | – |
| Nájem 2+kk za m²model MF, měsíčně | 225 Kč | 173 Kč | Telč levnější o 23 % |
| Nájem bytu 2+kkměsíčně bez energií | 12 150 Kč | 9 320 Kč | Telč levnější o 23 % |
| Nájem jako podíl mzdyprůměrná hrubá mzda v kraji | 27 % | 21 % | Telč nižší o 6,4 p. b. |
| Byt 2+kk v ročních mzdáchprůměrná hrubá mzda v kraji | 6,4 roku | 6,4 roku | – |
| Hrubý výnos z pronájmuroční nájem / cena bytu | 5,6 % | 4,3 % | Brtnice vyšší o 1,3 p. b. |
| Splátka hypotéky na byt 2+kk80 % ceny, 30 let | 10 839 Kč | 10 839 Kč | – |
| Počet obyvatel | 3 870 | 5 105 | – |
| Průměrný věk | 43,4 roku | 46,0 roku | – |
| Změna počtu obyvatel za 10 let | +3,8 % | −6,2 % | – |
| Nové byty za 10 letna 1 000 obyvatel | 22,5 | 14,7 | Brtnice vyšší o 53 % |
| Nezaměstnanostpodíl nezaměstnaných | 4,6 % | 4,6 % | – |
| Zástavba v záplavové zóněQ100, podíl zastavěného území | 2,7 % | 0,0 % | Telč nižší o 2,7 p. b. |
| Vysoký radonový indexpodíl území | 16,7 % | 0,4 % | Telč nižší o 16,4 p. b. |
| Dražby za 24 měsícůveřejné dražby nemovitostí | 0 | 0 | – |
| Index místa k životuKde žít, 0–100 | 83 | 78 | Brtnice vyšší o 6 % |
| Dojezd autem mezi obcemi | 33 min | ||
Ceny bytů a domů = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce), nájem = model MF z inzerátů, mzda = průměrná hrubá mzda v kraji. Hypotéka: 80 % ceny bytu 2+kk, sazba 4,68 %, 30 let. Rozdíl u podílů je v procentních bodech. Zpracoval kdezit.cz. průměr skupiny obcí ČSÚ model MF ČNB ARAD
- Brtnice
- Telč
Tabulka hodnot
| Období | Brtnice | Telč |
|---|---|---|
| 6/2026 | 225 Kč/m² | 173 Kč/m² |
| 3/2026 | 222 Kč/m² | 169 Kč/m² |
| 12/2025 | 214 Kč/m² | 176 Kč/m² |
| 9/2025 | 209 Kč/m² | 176 Kč/m² |
| 6/2025 | 208 Kč/m² | 171 Kč/m² |
| 3/2025 | 205 Kč/m² | 176 Kč/m² |
| 12/2024 | 204 Kč/m² | 177 Kč/m² |
| 9/2024 | 197 Kč/m² | 170 Kč/m² |
| 6/2024 | 194 Kč/m² | 168 Kč/m² |
| 3/2024 | 191 Kč/m² | 167 Kč/m² |
| 12/2023 | 189 Kč/m² | 165 Kč/m² |
| 9/2023 | 186 Kč/m² | 162 Kč/m² |
| 6/2023 | 185 Kč/m² | 160 Kč/m² |
| 3/2023 | 182 Kč/m² | 159 Kč/m² |
| 12/2022 | 183 Kč/m² | 159 Kč/m² |
| 9/2022 | 184 Kč/m² | 159 Kč/m² |
| 6/2022 | 184 Kč/m² | 157 Kč/m² |
| 3/2022 | 184 Kč/m² | 156 Kč/m² |
| 12/2021 | 187 Kč/m² | 156 Kč/m² |
| 9/2021 | 188 Kč/m² | 156 Kč/m² |
| 6/2021 | 185 Kč/m² | 155 Kč/m² |
| 3/2021 | 178 Kč/m² | 150 Kč/m² |
| 12/2020 | 169 Kč/m² | 145 Kč/m² |
| 9/2020 | 167 Kč/m² | 139 Kč/m² |
| 6/2020 | 165 Kč/m² | 139 Kč/m² |
| 3/2020 | 167 Kč/m² | 138 Kč/m² |
| 12/2019 | 163 Kč/m² | 138 Kč/m² |
| 9/2019 | 164 Kč/m² | 136 Kč/m² |
| 6/2019 | 164 Kč/m² | 136 Kč/m² |
| 3/2019 | 154 Kč/m² | 134 Kč/m² |
| 12/2018 | 149 Kč/m² | 137 Kč/m² |
Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz
- Brtnice
- Telč
Tabulka hodnot
| Období | Brtnice | Telč |
|---|---|---|
| 2025 | 48 534 Kč/m² | 48 534 Kč/m² |
| 2024 | 46 906 Kč/m² | 46 906 Kč/m² |
| 2023 | 37 016 Kč/m² | 37 016 Kč/m² |
| 2022 | 34 047 Kč/m² | 34 047 Kč/m² |
| 2021 | 28 063 Kč/m² | 28 063 Kč/m² |
Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz