Srovnání obcí · město v okrese Náchod · město v okrese Náchod
Broumov, nebo Police nad Metují?
Ceny bytů a domů, nájem, dostupnost vůči mzdě, výnos z pronájmu, hypotéka, obyvatelstvo a rizika obou obcí vedle sebe. U každého řádku je vyznačena výhodnější obec.
Průměrná cena bytů ČSÚ je pro obě obce stejná, 39 909 Kč/m²: patří do stejné velikostní skupiny obcí v okrese Náchod a ČSÚ za samotné obce ceny nezveřejňuje.
Nájem bytu 2+kk je levnější v Broumově: asi 9 060 Kč měsíčně proti 9 180 Kč (model MF, bez energií).
Byt 2+kk stojí tolik jako 5,2 roku průměrné hrubé mzdy v Broumově a 5,2 roku v Polici nad Metují (obě obce leží ve stejném kraji, rozdíl tedy dělá jen cena bytu).
Srovnání v číslech
| Ukazatel | Broumov | Police nad Metují | Výhodnější |
|---|---|---|---|
| Byt za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 39 909 Kč | 39 909 Kč | – |
| Byt 2+kk (54 m²)odhad z ceny za m² | 2,16 mil. Kč | 2,16 mil. Kč | – |
| Rodinný dům za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 41 739 Kč | 41 739 Kč | – |
| Nájem 2+kk za m²model MF, měsíčně | 168 Kč | 170 Kč | Broumov levnější o 1 % |
| Nájem bytu 2+kkměsíčně bez energií | 9 060 Kč | 9 180 Kč | Broumov levnější o 1 % |
| Nájem jako podíl mzdyprůměrná hrubá mzda v kraji | 20 % | 20 % | Broumov nižší o 0,3 p. b. |
| Byt 2+kk v ročních mzdáchprůměrná hrubá mzda v kraji | 5,2 roku | 5,2 roku | – |
| Hrubý výnos z pronájmuroční nájem / cena bytu | 5,0 % | 5,1 % | – |
| Splátka hypotéky na byt 2+kk80 % ceny, 30 let | 8 936 Kč | 8 936 Kč | – |
| Počet obyvatel | 6 998 | 4 164 | – |
| Průměrný věk | 45,0 roku | 45,4 roku | – |
| Změna počtu obyvatel za 10 let | −8,0 % | −0,2 % | – |
| Nové byty za 10 letna 1 000 obyvatel | 15,6 | 16,1 | Police nad Metují vyšší o 3 % |
| Nezaměstnanostpodíl nezaměstnaných | 10,8 % | 4,3 % | Police nad Metují nižší o 6,5 p. b. |
| Zástavba v záplavové zóněQ100, podíl zastavěného území | 7,7 % | 7,3 % | Police nad Metují nižší o 0,4 p. b. |
| Vysoký radonový indexpodíl území | 0,0 % | 0,0 % | – |
| Dražby za 24 měsícůveřejné dražby nemovitostí | 0 | 34 | – |
| Index místa k životuKde žít, 0–100 | 24 | 44 | Police nad Metují vyšší o 83 % |
| Dojezd autem mezi obcemi | 18 min | ||
Ceny bytů a domů = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce), nájem = model MF z inzerátů, mzda = průměrná hrubá mzda v kraji. Hypotéka: 80 % ceny bytu 2+kk, sazba 4,68 %, 30 let. Rozdíl u podílů je v procentních bodech. Zpracoval kdezit.cz. průměr skupiny obcí ČSÚ model MF ČNB ARAD
- Broumov
- Police nad Metují
Tabulka hodnot
| Období | Broumov | Police nad Metují |
|---|---|---|
| 6/2026 | 168 Kč/m² | 170 Kč/m² |
| 3/2026 | 170 Kč/m² | 171 Kč/m² |
| 12/2025 | 162 Kč/m² | 163 Kč/m² |
| 9/2025 | 163 Kč/m² | 164 Kč/m² |
| 6/2025 | 159 Kč/m² | 165 Kč/m² |
| 3/2025 | 160 Kč/m² | 158 Kč/m² |
| 12/2024 | 165 Kč/m² | 164 Kč/m² |
| 9/2024 | 157 Kč/m² | 160 Kč/m² |
| 6/2024 | 154 Kč/m² | 157 Kč/m² |
| 3/2024 | 152 Kč/m² | 155 Kč/m² |
| 12/2023 | 151 Kč/m² | 153 Kč/m² |
| 9/2023 | 148 Kč/m² | 151 Kč/m² |
| 6/2023 | 146 Kč/m² | 145 Kč/m² |
| 3/2023 | 146 Kč/m² | 143 Kč/m² |
| 12/2022 | 145 Kč/m² | 143 Kč/m² |
| 9/2022 | 144 Kč/m² | 141 Kč/m² |
| 6/2022 | 142 Kč/m² | 140 Kč/m² |
| 3/2022 | 140 Kč/m² | 139 Kč/m² |
| 12/2021 | 140 Kč/m² | 139 Kč/m² |
| 9/2021 | 133 Kč/m² | 133 Kč/m² |
| 6/2021 | 129 Kč/m² | 130 Kč/m² |
| 3/2021 | 129 Kč/m² | 131 Kč/m² |
| 12/2020 | 122 Kč/m² | 123 Kč/m² |
| 9/2020 | 123 Kč/m² | 123 Kč/m² |
| 6/2020 | 119 Kč/m² | 121 Kč/m² |
| 3/2020 | 113 Kč/m² | 116 Kč/m² |
| 12/2019 | 108 Kč/m² | 113 Kč/m² |
| 9/2019 | 108 Kč/m² | 112 Kč/m² |
| 6/2019 | 107 Kč/m² | 111 Kč/m² |
| 3/2019 | 105 Kč/m² | 108 Kč/m² |
| 12/2018 | 101 Kč/m² | 103 Kč/m² |
Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz
- Broumov
- Police nad Metují
Tabulka hodnot
| Období | Broumov | Police nad Metují |
|---|---|---|
| 2025 | 39 909 Kč/m² | 39 909 Kč/m² |
| 2024 | 36 837 Kč/m² | 36 837 Kč/m² |
| 2023 | 33 882 Kč/m² | 33 882 Kč/m² |
| 2022 | 28 000 Kč/m² | 28 000 Kč/m² |
| 2021 | 23 295 Kč/m² | 23 295 Kč/m² |
Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz