Srovnání obcí · obec v okrese Brno-venkov · obec v okrese Brno-venkov

Blučina, nebo Střelice?

Ceny bytů a domů, nájem, dostupnost vůči mzdě, výnos z pronájmu, hypotéka, obyvatelstvo a rizika obou obcí vedle sebe. U každého řádku je vyznačena výhodnější obec.

Průměrná cena bytů ČSÚ je pro obě obce stejná, 62 159 Kč/m²: patří do stejné velikostní skupiny obcí v okrese Brno-venkov a ČSÚ za samotné obce ceny nezveřejňuje.

Nájem bytu 2+kk je levnější ve Střelicích: asi 14 260 Kč měsíčně proti 14 850 Kč (model MF, bez energií).

Byt 2+kk stojí tolik jako 7,6 roku průměrné hrubé mzdy v Blučině a 7,6 roku ve Střelicích (obě obce leží ve stejném kraji, rozdíl tedy dělá jen cena bytu).

Pronájem bytu vynáší víc v Blučině: hrubě 5,3 % ročně z kupní ceny proti 5,1 %.

Srovnání v číslech

UkazatelBlučinaStřeliceVýhodnější
Byt za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese 62 159 Kč 62 159 Kč –
Byt 2+kk (54 m²)odhad z ceny za m² 3,36 mil. Kč 3,36 mil. Kč –
Rodinný dům za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese 54 356 Kč 54 356 Kč –
Nájem 2+kk za m²model MF, měsíčně 275 Kč 264 Kč Střelice levnější o 4 %
Nájem bytu 2+kkměsíčně bez energií 14 850 Kč 14 260 Kč Střelice levnější o 4 %
Nájem jako podíl mzdyprůměrná hrubá mzda v kraji 31 % 30 % Střelice nižší o 1,2 p. b.
Byt 2+kk v ročních mzdáchprůměrná hrubá mzda v kraji 7,6 roku 7,6 roku –
Hrubý výnos z pronájmuroční nájem / cena bytu 5,3 % 5,1 % Blučina vyšší o 0,2 p. b.
Splátka hypotéky na byt 2+kk80 % ceny, 30 let 13 901 Kč 13 901 Kč –
Počet obyvatel 2 252 3 249 –
Průměrný věk 42,4 roku 41,4 roku –
Změna počtu obyvatel za 10 let −0,3 % +13,0 % –
Nové byty za 10 letna 1 000 obyvatel 21,8 61,2 Střelice vyšší o 181 %
Nezaměstnanostpodíl nezaměstnaných 4,5 % 3,7 % Střelice nižší o 0,8 p. b.
Zástavba v záplavové zóněQ100, podíl zastavěného území 0,3 % 0,2 % –
Vysoký radonový indexpodíl území 0,0 % 0,0 % –
Dražby za 24 měsícůveřejné dražby nemovitostí 0 0 –
Index místa k životuKde žít, 0–100 75 99 Střelice vyšší o 32 %
Dojezd autem mezi obcemi 24 min

Ceny bytů a domů = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce), nájem = model MF z inzerátů, mzda = průměrná hrubá mzda v kraji. Hypotéka: 80 % ceny bytu 2+kk, sazba 4,68 %, 30 let. Rozdíl u podílů je v procentních bodech. Zpracoval kdezit.cz. průměr skupiny obcí ČSÚ model MF ČNB ARAD

Nájem bytu 2+kk za m² (MF)
150 200 250 300 350 12/2018 12/2019 12/2020 12/2021 12/2022 12/2023 12/2024 6/2026 Střelice: 264 Kč/m² Blučina: 275 Kč/m²
  • Blučina
  • Střelice
Tabulka hodnot
ObdobíBlučinaStřelice
6/2026275 Kč/m²264 Kč/m²
3/2026280 Kč/m²265 Kč/m²
12/2025295 Kč/m²268 Kč/m²
9/2025293 Kč/m²267 Kč/m²
6/2025288 Kč/m²263 Kč/m²
3/2025278 Kč/m²251 Kč/m²
12/2024276 Kč/m²242 Kč/m²
9/2024250 Kč/m²234 Kč/m²
6/2024241 Kč/m²230 Kč/m²
3/2024233 Kč/m²226 Kč/m²
12/2023226 Kč/m²223 Kč/m²
9/2023219 Kč/m²221 Kč/m²
6/2023220 Kč/m²225 Kč/m²
3/2023214 Kč/m²224 Kč/m²
12/2022212 Kč/m²224 Kč/m²
9/2022211 Kč/m²224 Kč/m²
6/2022209 Kč/m²223 Kč/m²
3/2022207 Kč/m²222 Kč/m²
12/2021206 Kč/m²222 Kč/m²
9/2021203 Kč/m²218 Kč/m²
6/2021202 Kč/m²213 Kč/m²
3/2021194 Kč/m²209 Kč/m²
12/2020189 Kč/m²207 Kč/m²
9/2020188 Kč/m²204 Kč/m²
6/2020188 Kč/m²204 Kč/m²
3/2020186 Kč/m²204 Kč/m²
12/2019183 Kč/m²201 Kč/m²
9/2019186 Kč/m²202 Kč/m²
6/2019184 Kč/m²200 Kč/m²
3/2019180 Kč/m²189 Kč/m²
12/2018174 Kč/m²184 Kč/m²

Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz

Cena bytů za m² (ČSÚ, skupina obcí)
30 000 40 000 50 000 60 000 70 000 2021 2022 2023 2024 2025 Střelice: 62 159 Kč/m² Blučina: 62 159 Kč/m²
  • Blučina
  • Střelice
Tabulka hodnot
ObdobíBlučinaStřelice
202562 159 Kč/m²62 159 Kč/m²
202456 218 Kč/m²56 218 Kč/m²
202349 053 Kč/m²49 053 Kč/m²
202242 759 Kč/m²42 759 Kč/m²
202137 306 Kč/m²37 306 Kč/m²

Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz

Porovnat Blučina s…