Srovnání obcí · obec v okrese Ostrava-město · obec v okrese Ostrava-město
Stará Ves nad Ondřejnicí, nebo Václavovice?
Ceny bytů a domů, nájem, dostupnost vůči mzdě, výnos z pronájmu, hypotéka, obyvatelstvo a rizika obou obcí vedle sebe. U každého řádku je vyznačena výhodnější obec.
Průměrná cena bytů ČSÚ je pro obě obce stejná, 45 762 Kč/m²: patří do stejné velikostní skupiny obcí v okrese Ostrava-město a ČSÚ za samotné obce ceny nezveřejňuje.
Nájem bytu 2+kk je levnější ve Václavovicích: asi 10 580 Kč měsíčně proti 10 910 Kč (model MF, bez energií).
Byt 2+kk stojí tolik jako 6,1 roku průměrné hrubé mzdy ve Staré Vsi nad Ondřejnicí a 6,1 roku ve Václavovicích (obě obce leží ve stejném kraji, rozdíl tedy dělá jen cena bytu).
Pronájem bytu vynáší víc ve Staré Vsi nad Ondřejnicí: hrubě 5,3 % ročně z kupní ceny proti 5,1 %.
Srovnání v číslech
| Ukazatel | Stará Ves nad Ondřejnicí | Václavovice | Výhodnější |
|---|---|---|---|
| Byt za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 45 762 Kč | 45 762 Kč | – |
| Byt 2+kk (54 m²)odhad z ceny za m² | 2,47 mil. Kč | 2,47 mil. Kč | – |
| Rodinný dům za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 47 174 Kč | 47 174 Kč | – |
| Nájem 2+kk za m²model MF, měsíčně | 202 Kč | 196 Kč | Václavovice levnější o 3 % |
| Nájem bytu 2+kkměsíčně bez energií | 10 910 Kč | 10 580 Kč | Václavovice levnější o 3 % |
| Nájem jako podíl mzdyprůměrná hrubá mzda v kraji | 25 % | 24 % | Václavovice nižší o 0,7 p. b. |
| Byt 2+kk v ročních mzdáchprůměrná hrubá mzda v kraji | 6,1 roku | 6,1 roku | – |
| Hrubý výnos z pronájmuroční nájem / cena bytu | 5,3 % | 5,1 % | Stará Ves nad Ondřejnicí vyšší o 0,2 p. b. |
| Splátka hypotéky na byt 2+kk80 % ceny, 30 let | 10 219 Kč | 10 219 Kč | – |
| Počet obyvatel | 2 990 | 2 125 | – |
| Průměrný věk | 42,6 roku | 42,8 roku | – |
| Změna počtu obyvatel za 10 let | +7,7 % | +8,1 % | – |
| Nové byty za 10 letna 1 000 obyvatel | 43,1 | 35,8 | Stará Ves nad Ondřejnicí vyšší o 21 % |
| Nezaměstnanostpodíl nezaměstnaných | 4,0 % | 4,4 % | Stará Ves nad Ondřejnicí nižší o 0,4 p. b. |
| Zástavba v záplavové zóněQ100, podíl zastavěného území | 20,1 % | 0,1 % | Václavovice nižší o 20,0 p. b. |
| Vysoký radonový indexpodíl území | 0,0 % | 0,0 % | – |
| Dražby za 24 měsícůveřejné dražby nemovitostí | 0 | 0 | – |
| Index místa k životuKde žít, 0–100 | 74 | 92 | Václavovice vyšší o 24 % |
| Dojezd autem mezi obcemi | 26 min | ||
Ceny bytů a domů = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce), nájem = model MF z inzerátů, mzda = průměrná hrubá mzda v kraji. Hypotéka: 80 % ceny bytu 2+kk, sazba 4,68 %, 30 let. Rozdíl u podílů je v procentních bodech. Zpracoval kdezit.cz. průměr skupiny obcí ČSÚ model MF ČNB ARAD
- Stará Ves nad Ondřejnicí
- Václavovice
Tabulka hodnot
| Období | Stará Ves nad Ondřejnicí | Václavovice |
|---|---|---|
| 6/2026 | 202 Kč/m² | 196 Kč/m² |
| 3/2026 | 202 Kč/m² | 185 Kč/m² |
| 12/2025 | 191 Kč/m² | 184 Kč/m² |
| 9/2025 | 187 Kč/m² | 182 Kč/m² |
| 6/2025 | 182 Kč/m² | 179 Kč/m² |
| 3/2025 | 179 Kč/m² | 179 Kč/m² |
| 12/2024 | 176 Kč/m² | 172 Kč/m² |
| 9/2024 | 177 Kč/m² | 170 Kč/m² |
| 6/2024 | 174 Kč/m² | 169 Kč/m² |
| 3/2024 | 171 Kč/m² | 167 Kč/m² |
| 12/2023 | 168 Kč/m² | 165 Kč/m² |
| 9/2023 | 165 Kč/m² | 162 Kč/m² |
| 6/2023 | 163 Kč/m² | 158 Kč/m² |
| 3/2023 | 163 Kč/m² | 155 Kč/m² |
| 12/2022 | 163 Kč/m² | 155 Kč/m² |
| 9/2022 | 162 Kč/m² | 154 Kč/m² |
| 6/2022 | 161 Kč/m² | 153 Kč/m² |
| 3/2022 | 161 Kč/m² | 152 Kč/m² |
| 12/2021 | 159 Kč/m² | 154 Kč/m² |
| 9/2021 | 160 Kč/m² | 153 Kč/m² |
| 6/2021 | 159 Kč/m² | 149 Kč/m² |
| 3/2021 | 162 Kč/m² | 147 Kč/m² |
| 12/2020 | 161 Kč/m² | 140 Kč/m² |
| 9/2020 | 161 Kč/m² | 140 Kč/m² |
| 6/2020 | 158 Kč/m² | 136 Kč/m² |
| 3/2020 | 152 Kč/m² | 130 Kč/m² |
| 12/2019 | 148 Kč/m² | 126 Kč/m² |
| 9/2019 | 151 Kč/m² | 126 Kč/m² |
| 6/2019 | 151 Kč/m² | 127 Kč/m² |
| 3/2019 | 143 Kč/m² | 122 Kč/m² |
| 12/2018 | 136 Kč/m² | 120 Kč/m² |
Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz
- Stará Ves nad Ondřejnicí
- Václavovice
Tabulka hodnot
| Období | Stará Ves nad Ondřejnicí | Václavovice |
|---|---|---|
| 2025 | 45 762 Kč/m² | 45 762 Kč/m² |
| 2024 | 39 715 Kč/m² | 39 715 Kč/m² |
| 2023 | 38 754 Kč/m² | 38 754 Kč/m² |
| 2022 | 35 645 Kč/m² | 35 645 Kč/m² |
| 2021 | 31 002 Kč/m² | 31 002 Kč/m² |
Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz