Srovnání obcí · město v okrese Brno-venkov · obec v okrese Brno-venkov

Šlapanice, nebo Želešice?

Ceny bytů a domů, nájem, dostupnost vůči mzdě, výnos z pronájmu, hypotéka, obyvatelstvo a rizika obou obcí vedle sebe. U každého řádku je vyznačena výhodnější obec.

Průměrná cena bytů ČSÚ je pro obě obce stejná, 62 159 Kč/m²: patří do stejné velikostní skupiny obcí v okrese Brno-venkov a ČSÚ za samotné obce ceny nezveřejňuje.

Nájem bytu 2+kk je levnější v Želešicích: asi 14 630 Kč měsíčně proti 14 990 Kč (model MF, bez energií).

Byt 2+kk stojí tolik jako 7,6 roku průměrné hrubé mzdy ve Šlapanicích a 7,6 roku v Želešicích (obě obce leží ve stejném kraji, rozdíl tedy dělá jen cena bytu).

Pronájem bytu vynáší víc ve Šlapanicích: hrubě 5,4 % ročně z kupní ceny proti 5,2 %.

Srovnání v číslech

UkazatelŠlapaniceŽelešiceVýhodnější
Byt za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese 62 159 Kč 62 159 Kč –
Byt 2+kk (54 m²)odhad z ceny za m² 3,36 mil. Kč 3,36 mil. Kč –
Rodinný dům za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese 54 356 Kč 54 356 Kč –
Nájem 2+kk za m²model MF, měsíčně 278 Kč 271 Kč Želešice levnější o 2 %
Nájem bytu 2+kkměsíčně bez energií 14 990 Kč 14 630 Kč Želešice levnější o 2 %
Nájem jako podíl mzdyprůměrná hrubá mzda v kraji 31 % 31 % Želešice nižší o 0,7 p. b.
Byt 2+kk v ročních mzdáchprůměrná hrubá mzda v kraji 7,6 roku 7,6 roku –
Hrubý výnos z pronájmuroční nájem / cena bytu 5,4 % 5,2 % Šlapanice vyšší o 0,1 p. b.
Splátka hypotéky na byt 2+kk80 % ceny, 30 let 13 901 Kč 13 901 Kč –
Počet obyvatel 7 940 2 005 –
Průměrný věk 42,7 roku 39,9 roku –
Změna počtu obyvatel za 10 let +8,2 % +18,0 % –
Nové byty za 10 letna 1 000 obyvatel 43,7 62,8 Želešice vyšší o 44 %
Nezaměstnanostpodíl nezaměstnaných 4,0 % 4,3 % Šlapanice nižší o 0,3 p. b.
Zástavba v záplavové zóněQ100, podíl zastavěného území 9,3 % 11,9 % Šlapanice nižší o 2,6 p. b.
Vysoký radonový indexpodíl území 0,0 % 0,0 % –
Dražby za 24 měsícůveřejné dražby nemovitostí 0 0 –
Index místa k životuKde žít, 0–100 93 90 Šlapanice vyšší o 3 %
Dojezd autem mezi obcemi 22 min

Ceny bytů a domů = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce), nájem = model MF z inzerátů, mzda = průměrná hrubá mzda v kraji. Hypotéka: 80 % ceny bytu 2+kk, sazba 4,68 %, 30 let. Rozdíl u podílů je v procentních bodech. Zpracoval kdezit.cz. průměr skupiny obcí ČSÚ model MF ČNB ARAD

Nájem bytu 2+kk za m² (MF)
150 200 250 300 12/2018 12/2019 12/2020 12/2021 12/2022 12/2023 12/2024 6/2026 Želešice: 271 Kč/m² Šlapanice: 278 Kč/m²
  • Šlapanice
  • Želešice
Tabulka hodnot
ObdobíŠlapaniceŽelešice
6/2026278 Kč/m²271 Kč/m²
3/2026268 Kč/m²266 Kč/m²
12/2025269 Kč/m²262 Kč/m²
9/2025267 Kč/m²260 Kč/m²
6/2025260 Kč/m²257 Kč/m²
3/2025259 Kč/m²247 Kč/m²
12/2024247 Kč/m²236 Kč/m²
9/2024240 Kč/m²229 Kč/m²
6/2024234 Kč/m²227 Kč/m²
3/2024230 Kč/m²223 Kč/m²
12/2023225 Kč/m²220 Kč/m²
9/2023222 Kč/m²218 Kč/m²
6/2023221 Kč/m²221 Kč/m²
3/2023218 Kč/m²221 Kč/m²
12/2022218 Kč/m²221 Kč/m²
9/2022217 Kč/m²219 Kč/m²
6/2022217 Kč/m²218 Kč/m²
3/2022216 Kč/m²216 Kč/m²
12/2021219 Kč/m²218 Kč/m²
9/2021215 Kč/m²213 Kč/m²
6/2021215 Kč/m²211 Kč/m²
3/2021205 Kč/m²202 Kč/m²
12/2020207 Kč/m²200 Kč/m²
9/2020210 Kč/m²195 Kč/m²
6/2020211 Kč/m²195 Kč/m²
3/2020217 Kč/m²192 Kč/m²
12/2019212 Kč/m²187 Kč/m²
9/2019211 Kč/m²187 Kč/m²
6/2019210 Kč/m²186 Kč/m²
3/2019202 Kč/m²183 Kč/m²
12/2018195 Kč/m²181 Kč/m²

Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz

Cena bytů za m² (ČSÚ, skupina obcí)
30 000 40 000 50 000 60 000 70 000 2021 2022 2023 2024 2025 Želešice: 62 159 Kč/m² Šlapanice: 62 159 Kč/m²
  • Šlapanice
  • Želešice
Tabulka hodnot
ObdobíŠlapaniceŽelešice
202562 159 Kč/m²62 159 Kč/m²
202456 218 Kč/m²44 951 Kč/m²
202349 053 Kč/m²39 955 Kč/m²
202242 759 Kč/m²36 474 Kč/m²
202137 306 Kč/m²32 946 Kč/m²

Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz

Porovnat Šlapanice s…

Porovnat Želešice s…