Srovnání obcí · město v okrese Brno-venkov · obec v okrese Brno-venkov

Šlapanice, nebo Zastávka?

Ceny bytů a domů, nájem, dostupnost vůči mzdě, výnos z pronájmu, hypotéka, obyvatelstvo a rizika obou obcí vedle sebe. U každého řádku je vyznačena výhodnější obec.

Průměrná cena bytů ČSÚ je pro obě obce stejná, 62 159 Kč/m²: patří do stejné velikostní skupiny obcí v okrese Brno-venkov a ČSÚ za samotné obce ceny nezveřejňuje.

Nájem bytu 2+kk je levnější v Zastávce: asi 14 580 Kč měsíčně proti 14 990 Kč (model MF, bez energií).

Byt 2+kk stojí tolik jako 7,6 roku průměrné hrubé mzdy ve Šlapanicích a 7,6 roku v Zastávce (obě obce leží ve stejném kraji, rozdíl tedy dělá jen cena bytu).

Pronájem bytu vynáší víc ve Šlapanicích: hrubě 5,4 % ročně z kupní ceny proti 5,2 %.

Srovnání v číslech

UkazatelŠlapaniceZastávkaVýhodnější
Byt za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese 62 159 Kč 62 159 Kč –
Byt 2+kk (54 m²)odhad z ceny za m² 3,36 mil. Kč 3,36 mil. Kč –
Rodinný dům za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese 54 356 Kč 54 356 Kč –
Nájem 2+kk za m²model MF, měsíčně 278 Kč 270 Kč Zastávka levnější o 3 %
Nájem bytu 2+kkměsíčně bez energií 14 990 Kč 14 580 Kč Zastávka levnější o 3 %
Nájem jako podíl mzdyprůměrná hrubá mzda v kraji 31 % 30 % Zastávka nižší o 0,9 p. b.
Byt 2+kk v ročních mzdáchprůměrná hrubá mzda v kraji 7,6 roku 7,6 roku –
Hrubý výnos z pronájmuroční nájem / cena bytu 5,4 % 5,2 % Šlapanice vyšší o 0,1 p. b.
Splátka hypotéky na byt 2+kk80 % ceny, 30 let 13 901 Kč 13 901 Kč –
Počet obyvatel 7 940 2 483 –
Průměrný věk 42,7 roku 44,4 roku –
Změna počtu obyvatel za 10 let +8,2 % −1,7 % –
Nové byty za 10 letna 1 000 obyvatel 43,7 13,7 Šlapanice vyšší o 219 %
Nezaměstnanostpodíl nezaměstnaných 4,0 % 4,6 % Šlapanice nižší o 0,6 p. b.
Zástavba v záplavové zóněQ100, podíl zastavěného území 9,3 % 0,0 % Zastávka nižší o 9,3 p. b.
Vysoký radonový indexpodíl území 0,0 % 0,0 % –
Dražby za 24 měsícůveřejné dražby nemovitostí 0 0 –
Index místa k životuKde žít, 0–100 93 66 Šlapanice vyšší o 41 %
Dojezd autem mezi obcemi 29 min

Ceny bytů a domů = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce), nájem = model MF z inzerátů, mzda = průměrná hrubá mzda v kraji. Hypotéka: 80 % ceny bytu 2+kk, sazba 4,68 %, 30 let. Rozdíl u podílů je v procentních bodech. Zpracoval kdezit.cz. průměr skupiny obcí ČSÚ model MF ČNB ARAD

Nájem bytu 2+kk za m² (MF)
150 200 250 300 350 12/2018 12/2019 12/2020 12/2021 12/2022 12/2023 12/2024 6/2026 Zastávka: 270 Kč/m² Šlapanice: 278 Kč/m²
  • Šlapanice
  • Zastávka
Tabulka hodnot
ObdobíŠlapaniceZastávka
6/2026278 Kč/m²270 Kč/m²
3/2026268 Kč/m²270 Kč/m²
12/2025269 Kč/m²295 Kč/m²
9/2025267 Kč/m²294 Kč/m²
6/2025260 Kč/m²285 Kč/m²
3/2025259 Kč/m²283 Kč/m²
12/2024247 Kč/m²286 Kč/m²
9/2024240 Kč/m²253 Kč/m²
6/2024234 Kč/m²242 Kč/m²
3/2024230 Kč/m²232 Kč/m²
12/2023225 Kč/m²222 Kč/m²
9/2023222 Kč/m²212 Kč/m²
6/2023221 Kč/m²208 Kč/m²
3/2023218 Kč/m²203 Kč/m²
12/2022218 Kč/m²201 Kč/m²
9/2022217 Kč/m²200 Kč/m²
6/2022217 Kč/m²199 Kč/m²
3/2022216 Kč/m²197 Kč/m²
12/2021219 Kč/m²196 Kč/m²
9/2021215 Kč/m²194 Kč/m²
6/2021215 Kč/m²188 Kč/m²
3/2021205 Kč/m²180 Kč/m²
12/2020207 Kč/m²175 Kč/m²
9/2020210 Kč/m²176 Kč/m²
6/2020211 Kč/m²169 Kč/m²
3/2020217 Kč/m²168 Kč/m²
12/2019212 Kč/m²166 Kč/m²
9/2019211 Kč/m²169 Kč/m²
6/2019210 Kč/m²169 Kč/m²
3/2019202 Kč/m²166 Kč/m²
12/2018195 Kč/m²163 Kč/m²

Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz

Cena bytů za m² (ČSÚ, skupina obcí)
30 000 40 000 50 000 60 000 70 000 2021 2022 2023 2024 2025 Zastávka: 62 159 Kč/m² Šlapanice: 62 159 Kč/m²
  • Šlapanice
  • Zastávka
Tabulka hodnot
ObdobíŠlapaniceZastávka
202562 159 Kč/m²62 159 Kč/m²
202456 218 Kč/m²56 218 Kč/m²
202349 053 Kč/m²49 053 Kč/m²
202242 759 Kč/m²42 759 Kč/m²
202137 306 Kč/m²37 306 Kč/m²

Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz

Porovnat Šlapanice s…

Porovnat Zastávka s…