Srovnání obcí · město v okrese Jablonec nad Nisou · město v okrese Jablonec nad Nisou
Rychnov u Jablonce nad Nisou, nebo Tanvald?
Ceny bytů a domů, nájem, dostupnost vůči mzdě, výnos z pronájmu, hypotéka, obyvatelstvo a rizika obou obcí vedle sebe. U každého řádku je vyznačena výhodnější obec.
Průměrná cena bytů ČSÚ je pro obě obce stejná, 40 141 Kč/m²: patří do stejné velikostní skupiny obcí v okrese Jablonec nad Nisou a ČSÚ za samotné obce ceny nezveřejňuje.
Nájem bytu 2+kk je levnější v Tanvaldu: asi 9 620 Kč měsíčně proti 12 260 Kč (model MF, bez energií).
Byt 2+kk stojí tolik jako 5,3 roku průměrné hrubé mzdy v Rychnově u Jablonce nad Nisou a 5,3 roku v Tanvaldu (obě obce leží ve stejném kraji, rozdíl tedy dělá jen cena bytu).
Pronájem bytu vynáší víc v Rychnově u Jablonce nad Nisou: hrubě 6,8 % ročně z kupní ceny proti 5,3 %.
Srovnání v číslech
| Ukazatel | Rychnov u Jablonce nad Nisou | Tanvald | Výhodnější |
|---|---|---|---|
| Byt za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 40 141 Kč | 40 141 Kč | – |
| Byt 2+kk (54 m²)odhad z ceny za m² | 2,17 mil. Kč | 2,17 mil. Kč | – |
| Rodinný dům za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 45 675 Kč | 45 675 Kč | – |
| Nájem 2+kk za m²model MF, měsíčně | 227 Kč | 178 Kč | Tanvald levnější o 22 % |
| Nájem bytu 2+kkměsíčně bez energií | 12 260 Kč | 9 620 Kč | Tanvald levnější o 22 % |
| Nájem jako podíl mzdyprůměrná hrubá mzda v kraji | 28 % | 22 % | Tanvald nižší o 6,0 p. b. |
| Byt 2+kk v ročních mzdáchprůměrná hrubá mzda v kraji | 5,3 roku | 5,3 roku | – |
| Hrubý výnos z pronájmuroční nájem / cena bytu | 6,8 % | 5,3 % | Rychnov u Jablonce nad Nisou vyšší o 1,5 p. b. |
| Splátka hypotéky na byt 2+kk80 % ceny, 30 let | 8 977 Kč | 8 977 Kč | – |
| Počet obyvatel | 2 845 | 5 941 | – |
| Průměrný věk | 41,8 roku | 45,5 roku | – |
| Změna počtu obyvatel za 10 let | +4,6 % | −8,3 % | – |
| Nové byty za 10 letna 1 000 obyvatel | 22,8 | 17,0 | Rychnov u Jablonce nad Nisou vyšší o 34 % |
| Nezaměstnanostpodíl nezaměstnaných | 4,4 % | 9,0 % | Rychnov u Jablonce nad Nisou nižší o 4,6 p. b. |
| Zástavba v záplavové zóněQ100, podíl zastavěného území | 2,2 % | 3,9 % | Rychnov u Jablonce nad Nisou nižší o 1,7 p. b. |
| Vysoký radonový indexpodíl území | 0,0 % | 87,8 % | Rychnov u Jablonce nad Nisou nižší o 87,8 p. b. |
| Dražby za 24 měsícůveřejné dražby nemovitostí | 0 | 0 | – |
| Index místa k životuKde žít, 0–100 | 90 | 56 | Rychnov u Jablonce nad Nisou vyšší o 61 % |
| Dojezd autem mezi obcemi | 25 min | ||
Ceny bytů a domů = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce), nájem = model MF z inzerátů, mzda = průměrná hrubá mzda v kraji. Hypotéka: 80 % ceny bytu 2+kk, sazba 4,68 %, 30 let. Rozdíl u podílů je v procentních bodech. Zpracoval kdezit.cz. průměr skupiny obcí ČSÚ model MF ČNB ARAD
- Rychnov u Jablonce nad Nisou
- Tanvald
Tabulka hodnot
| Období | Rychnov u Jablonce nad Nisou | Tanvald |
|---|---|---|
| 6/2026 | 227 Kč/m² | 178 Kč/m² |
| 3/2026 | 223 Kč/m² | 179 Kč/m² |
| 12/2025 | 222 Kč/m² | 189 Kč/m² |
| 9/2025 | 223 Kč/m² | 185 Kč/m² |
| 6/2025 | 217 Kč/m² | 181 Kč/m² |
| 3/2025 | 212 Kč/m² | 174 Kč/m² |
| 12/2024 | 210 Kč/m² | 165 Kč/m² |
| 9/2024 | 194 Kč/m² | 162 Kč/m² |
| 6/2024 | 190 Kč/m² | 158 Kč/m² |
| 3/2024 | 186 Kč/m² | 156 Kč/m² |
| 12/2023 | 182 Kč/m² | 154 Kč/m² |
| 9/2023 | 179 Kč/m² | 152 Kč/m² |
| 6/2023 | 176 Kč/m² | 148 Kč/m² |
| 3/2023 | 173 Kč/m² | 148 Kč/m² |
| 12/2022 | 172 Kč/m² | 147 Kč/m² |
| 9/2022 | 171 Kč/m² | 147 Kč/m² |
| 6/2022 | 170 Kč/m² | 146 Kč/m² |
| 3/2022 | 169 Kč/m² | 147 Kč/m² |
| 12/2021 | 168 Kč/m² | 147 Kč/m² |
| 9/2021 | 166 Kč/m² | 149 Kč/m² |
| 6/2021 | 163 Kč/m² | 148 Kč/m² |
| 3/2021 | 155 Kč/m² | 146 Kč/m² |
| 12/2020 | 147 Kč/m² | 142 Kč/m² |
| 9/2020 | 142 Kč/m² | 137 Kč/m² |
| 6/2020 | 137 Kč/m² | 129 Kč/m² |
| 3/2020 | 133 Kč/m² | 128 Kč/m² |
| 12/2019 | 126 Kč/m² | 132 Kč/m² |
| 9/2019 | 127 Kč/m² | 129 Kč/m² |
| 6/2019 | 129 Kč/m² | 131 Kč/m² |
| 3/2019 | 125 Kč/m² | 127 Kč/m² |
| 12/2018 | 122 Kč/m² | 126 Kč/m² |
Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz
- Rychnov u Jablonce nad Nisou
- Tanvald
Tabulka hodnot
| Období | Rychnov u Jablonce nad Nisou | Tanvald |
|---|---|---|
| 2025 | 40 141 Kč/m² | 40 141 Kč/m² |
| 2024 | 38 444 Kč/m² | 38 444 Kč/m² |
| 2023 | 34 662 Kč/m² | 34 662 Kč/m² |
| 2022 | 30 465 Kč/m² | 30 465 Kč/m² |
| 2021 | 23 336 Kč/m² | 23 336 Kč/m² |
Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz