Srovnání obcí · město v okrese Zlín · město v okrese Zlín

Napajedla, nebo Slušovice?

Ceny bytů a domů, nájem, dostupnost vůči mzdě, výnos z pronájmu, hypotéka, obyvatelstvo a rizika obou obcí vedle sebe. U každého řádku je vyznačena výhodnější obec.

Průměrná cena bytů ČSÚ je pro obě obce stejná, 49 820 Kč/m²: patří do stejné velikostní skupiny obcí v okrese Zlín a ČSÚ za samotné obce ceny nezveřejňuje.

Nájem bytu 2+kk je levnější v Napajedlech: asi 11 500 Kč měsíčně proti 11 830 Kč (model MF, bez energií).

Byt 2+kk stojí tolik jako 6,7 roku průměrné hrubé mzdy v Napajedlech a 6,7 roku ve Slušovicích (obě obce leží ve stejném kraji, rozdíl tedy dělá jen cena bytu).

Pronájem bytu vynáší víc ve Slušovicích: hrubě 5,3 % ročně z kupní ceny proti 5,1 %.

Srovnání v číslech

UkazatelNapajedlaSlušoviceVýhodnější
Byt za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese 49 820 Kč 49 820 Kč –
Byt 2+kk (54 m²)odhad z ceny za m² 2,69 mil. Kč 2,69 mil. Kč –
Rodinný dům za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese 42 081 Kč 42 081 Kč –
Nájem 2+kk za m²model MF, měsíčně 213 Kč 219 Kč Napajedla levnější o 3 %
Nájem bytu 2+kkměsíčně bez energií 11 500 Kč 11 830 Kč Napajedla levnější o 3 %
Nájem jako podíl mzdyprůměrná hrubá mzda v kraji 27 % 27 % Napajedla nižší o 0,8 p. b.
Byt 2+kk v ročních mzdáchprůměrná hrubá mzda v kraji 6,7 roku 6,7 roku –
Hrubý výnos z pronájmuroční nájem / cena bytu 5,1 % 5,3 % Slušovice vyšší o 0,1 p. b.
Splátka hypotéky na byt 2+kk80 % ceny, 30 let 11 129 Kč 11 129 Kč –
Počet obyvatel 6 981 2 929 –
Průměrný věk 45,3 roku 43,3 roku –
Změna počtu obyvatel za 10 let −3,3 % −1,0 % –
Nové byty za 10 letna 1 000 obyvatel 17,6 18,8 Slušovice vyšší o 7 %
Nezaměstnanostpodíl nezaměstnaných 3,7 % 3,3 % Slušovice nižší o 0,4 p. b.
Zástavba v záplavové zóněQ100, podíl zastavěného území 2,4 % 11,2 % Napajedla nižší o 8,8 p. b.
Vysoký radonový indexpodíl území 0,0 % 0,0 % –
Dražby za 24 měsícůveřejné dražby nemovitostí 0 0 –
Index místa k životuKde žít, 0–100 83 81 Napajedla vyšší o 2 %
Dojezd autem mezi obcemi 34 min

Ceny bytů a domů = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce), nájem = model MF z inzerátů, mzda = průměrná hrubá mzda v kraji. Hypotéka: 80 % ceny bytu 2+kk, sazba 4,68 %, 30 let. Rozdíl u podílů je v procentních bodech. Zpracoval kdezit.cz. průměr skupiny obcí ČSÚ model MF ČNB ARAD

Nájem bytu 2+kk za m² (MF)
140 160 180 200 220 240 12/2018 12/2019 12/2020 12/2021 12/2022 12/2023 12/2024 6/2026 Slušovice: 219 Kč/m² Napajedla: 213 Kč/m²
  • Napajedla
  • Slušovice
Tabulka hodnot
ObdobíNapajedlaSlušovice
6/2026213 Kč/m²219 Kč/m²
3/2026204 Kč/m²214 Kč/m²
12/2025209 Kč/m²207 Kč/m²
9/2025209 Kč/m²207 Kč/m²
6/2025211 Kč/m²210 Kč/m²
3/2025211 Kč/m²206 Kč/m²
12/2024209 Kč/m²197 Kč/m²
9/2024200 Kč/m²196 Kč/m²
6/2024198 Kč/m²194 Kč/m²
3/2024196 Kč/m²192 Kč/m²
12/2023194 Kč/m²190 Kč/m²
9/2023192 Kč/m²189 Kč/m²
6/2023191 Kč/m²188 Kč/m²
3/2023190 Kč/m²187 Kč/m²
12/2022190 Kč/m²188 Kč/m²
9/2022190 Kč/m²188 Kč/m²
6/2022190 Kč/m²188 Kč/m²
3/2022189 Kč/m²187 Kč/m²
12/2021190 Kč/m²188 Kč/m²
9/2021186 Kč/m²187 Kč/m²
6/2021186 Kč/m²187 Kč/m²
3/2021181 Kč/m²186 Kč/m²
12/2020176 Kč/m²184 Kč/m²
9/2020180 Kč/m²178 Kč/m²
6/2020176 Kč/m²177 Kč/m²
3/2020177 Kč/m²179 Kč/m²
12/2019177 Kč/m²183 Kč/m²
9/2019178 Kč/m²181 Kč/m²
6/2019177 Kč/m²179 Kč/m²
3/2019172 Kč/m²180 Kč/m²
12/2018163 Kč/m²176 Kč/m²

Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz

Cena bytů za m² (ČSÚ, skupina obcí)
20 000 30 000 40 000 50 000 60 000 2021 2022 2023 2024 2025 Slušovice: 49 820 Kč/m² Napajedla: 49 820 Kč/m²
  • Napajedla
  • Slušovice
Tabulka hodnot
ObdobíNapajedlaSlušovice
202549 820 Kč/m²49 820 Kč/m²
202446 330 Kč/m²46 330 Kč/m²
202342 190 Kč/m²42 190 Kč/m²
202235 776 Kč/m²35 776 Kč/m²
202131 334 Kč/m²31 334 Kč/m²

Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz

Porovnat Napajedla s…

Porovnat Slušovice s…