Srovnání obcí · obec v okrese Hodonín · obec v okrese Hodonín

Mutěnice, nebo Prušánky?

Ceny bytů a domů, nájem, dostupnost vůči mzdě, výnos z pronájmu, hypotéka, obyvatelstvo a rizika obou obcí vedle sebe. U každého řádku je vyznačena výhodnější obec.

Průměrná cena bytů ČSÚ je pro obě obce stejná, 45 699 Kč/m²: patří do stejné velikostní skupiny obcí v okrese Hodonín a ČSÚ za samotné obce ceny nezveřejňuje.

Nájem bytu 2+kk je levnější v Prušánkách: asi 11 340 Kč měsíčně proti 12 150 Kč (model MF, bez energií).

Byt 2+kk stojí tolik jako 5,6 roku průměrné hrubé mzdy v Mutěnicích a 5,6 roku v Prušánkách (obě obce leží ve stejném kraji, rozdíl tedy dělá jen cena bytu).

Pronájem bytu vynáší víc v Mutěnicích: hrubě 5,9 % ročně z kupní ceny proti 5,5 %.

Srovnání v číslech

UkazatelMutěnicePrušánkyVýhodnější
Byt za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese 45 699 Kč 45 699 Kč –
Byt 2+kk (54 m²)odhad z ceny za m² 2,47 mil. Kč 2,47 mil. Kč –
Rodinný dům za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese 40 626 Kč 40 626 Kč –
Nájem 2+kk za m²model MF, měsíčně 225 Kč 210 Kč Prušánky levnější o 7 %
Nájem bytu 2+kkměsíčně bez energií 12 150 Kč 11 340 Kč Prušánky levnější o 7 %
Nájem jako podíl mzdyprůměrná hrubá mzda v kraji 25 % 24 % Prušánky nižší o 1,7 p. b.
Byt 2+kk v ročních mzdáchprůměrná hrubá mzda v kraji 5,6 roku 5,6 roku –
Hrubý výnos z pronájmuroční nájem / cena bytu 5,9 % 5,5 % Mutěnice vyšší o 0,4 p. b.
Splátka hypotéky na byt 2+kk80 % ceny, 30 let 10 219 Kč 10 219 Kč –
Počet obyvatel 3 735 2 167 –
Průměrný věk 43,7 roku 43,8 roku –
Změna počtu obyvatel za 10 let +1,8 % −1,8 % –
Nové byty za 10 letna 1 000 obyvatel 16,6 26,8 Prušánky vyšší o 61 %
Nezaměstnanostpodíl nezaměstnaných 6,2 % 5,8 % Prušánky nižší o 0,3 p. b.
Zástavba v záplavové zóněQ100, podíl zastavěného území 3,4 % 0,6 % Prušánky nižší o 2,8 p. b.
Vysoký radonový indexpodíl území 0,0 % 0,0 % –
Dražby za 24 měsícůveřejné dražby nemovitostí 0 2 –
Index místa k životuKde žít, 0–100 48 28 Mutěnice vyšší o 71 %
Dojezd autem mezi obcemi 15 min

Ceny bytů a domů = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce), nájem = model MF z inzerátů, mzda = průměrná hrubá mzda v kraji. Hypotéka: 80 % ceny bytu 2+kk, sazba 4,68 %, 30 let. Rozdíl u podílů je v procentních bodech. Zpracoval kdezit.cz. průměr skupiny obcí ČSÚ model MF ČNB ARAD

Nájem bytu 2+kk za m² (MF)
150 175 200 225 250 12/2018 12/2019 12/2020 12/2021 12/2022 12/2023 12/2024 6/2026 Prušánky: 210 Kč/m² Mutěnice: 225 Kč/m²
  • Mutěnice
  • Prušánky
Tabulka hodnot
ObdobíMutěnicePrušánky
6/2026225 Kč/m²210 Kč/m²
3/2026227 Kč/m²214 Kč/m²
12/2025229 Kč/m²217 Kč/m²
9/2025230 Kč/m²218 Kč/m²
6/2025230 Kč/m²219 Kč/m²
3/2025224 Kč/m²223 Kč/m²
12/2024230 Kč/m²225 Kč/m²
9/2024211 Kč/m²206 Kč/m²
6/2024206 Kč/m²202 Kč/m²
3/2024201 Kč/m²198 Kč/m²
12/2023198 Kč/m²194 Kč/m²
9/2023193 Kč/m²189 Kč/m²
6/2023191 Kč/m²188 Kč/m²
3/2023187 Kč/m²184 Kč/m²
12/2022186 Kč/m²184 Kč/m²
9/2022185 Kč/m²184 Kč/m²
6/2022184 Kč/m²184 Kč/m²
3/2022183 Kč/m²183 Kč/m²
12/2021182 Kč/m²185 Kč/m²
9/2021181 Kč/m²182 Kč/m²
6/2021180 Kč/m²183 Kč/m²
3/2021177 Kč/m²177 Kč/m²
12/2020170 Kč/m²172 Kč/m²
9/2020167 Kč/m²172 Kč/m²
6/2020168 Kč/m²170 Kč/m²
3/2020165 Kč/m²167 Kč/m²
12/2019164 Kč/m²167 Kč/m²
9/2019164 Kč/m²167 Kč/m²
6/2019165 Kč/m²166 Kč/m²
3/2019158 Kč/m²162 Kč/m²
12/2018156 Kč/m²163 Kč/m²

Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz

Cena bytů za m² (ČSÚ, skupina obcí)
20 000 30 000 40 000 50 000 2021 2022 2023 2024 2025 Prušánky: 45 699 Kč/m² Mutěnice: 45 699 Kč/m²
  • Mutěnice
  • Prušánky
Tabulka hodnot
ObdobíMutěnicePrušánky
202545 699 Kč/m²45 699 Kč/m²
202444 119 Kč/m²44 119 Kč/m²
202340 303 Kč/m²40 303 Kč/m²
202233 405 Kč/m²33 405 Kč/m²
202127 472 Kč/m²27 472 Kč/m²

Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz