Srovnání obcí · město v okrese Brno-venkov · obec v okrese Brno-venkov
Modřice, nebo Říčany?
Ceny bytů a domů, nájem, dostupnost vůči mzdě, výnos z pronájmu, hypotéka, obyvatelstvo a rizika obou obcí vedle sebe. U každého řádku je vyznačena výhodnější obec.
Průměrná cena bytů ČSÚ je pro obě obce stejná, 62 159 Kč/m²: patří do stejné velikostní skupiny obcí v okrese Brno-venkov a ČSÚ za samotné obce ceny nezveřejňuje.
Nájem bytu 2+kk je levnější v Říčanech: asi 15 120 Kč měsíčně proti 15 660 Kč (model MF, bez energií).
Byt 2+kk stojí tolik jako 7,6 roku průměrné hrubé mzdy v Modřicích a 7,6 roku v Říčanech (obě obce leží ve stejném kraji, rozdíl tedy dělá jen cena bytu).
Pronájem bytu vynáší víc v Modřicích: hrubě 5,6 % ročně z kupní ceny proti 5,4 %.
Srovnání v číslech
| Ukazatel | Modřice | Říčany | Výhodnější |
|---|---|---|---|
| Byt za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 62 159 Kč | 62 159 Kč | – |
| Byt 2+kk (54 m²)odhad z ceny za m² | 3,36 mil. Kč | 3,36 mil. Kč | – |
| Rodinný dům za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 54 356 Kč | 54 356 Kč | – |
| Nájem 2+kk za m²model MF, měsíčně | 290 Kč | 280 Kč | Říčany levnější o 3 % |
| Nájem bytu 2+kkměsíčně bez energií | 15 660 Kč | 15 120 Kč | Říčany levnější o 3 % |
| Nájem jako podíl mzdyprůměrná hrubá mzda v kraji | 33 % | 32 % | Říčany nižší o 1,1 p. b. |
| Byt 2+kk v ročních mzdáchprůměrná hrubá mzda v kraji | 7,6 roku | 7,6 roku | – |
| Hrubý výnos z pronájmuroční nájem / cena bytu | 5,6 % | 5,4 % | Modřice vyšší o 0,2 p. b. |
| Splátka hypotéky na byt 2+kk80 % ceny, 30 let | 13 901 Kč | 13 901 Kč | – |
| Počet obyvatel | 5 673 | 2 153 | – |
| Průměrný věk | 41,3 roku | 42,1 roku | – |
| Změna počtu obyvatel za 10 let | +12,3 % | +7,2 % | – |
| Nové byty za 10 letna 1 000 obyvatel | 29,8 | 36,2 | Říčany vyšší o 22 % |
| Nezaměstnanostpodíl nezaměstnaných | 4,7 % | 3,3 % | Říčany nižší o 1,4 p. b. |
| Zástavba v záplavové zóněQ100, podíl zastavěného území | 6,8 % | 0,0 % | Říčany nižší o 6,8 p. b. |
| Vysoký radonový indexpodíl území | 0,0 % | 0,0 % | – |
| Dražby za 24 měsícůveřejné dražby nemovitostí | 1 | 0 | – |
| Index místa k životuKde žít, 0–100 | 89 | 96 | Říčany vyšší o 8 % |
| Dojezd autem mezi obcemi | 18 min | ||
Ceny bytů a domů = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce), nájem = model MF z inzerátů, mzda = průměrná hrubá mzda v kraji. Hypotéka: 80 % ceny bytu 2+kk, sazba 4,68 %, 30 let. Rozdíl u podílů je v procentních bodech. Zpracoval kdezit.cz. průměr skupiny obcí ČSÚ model MF ČNB ARAD
- Modřice
- Říčany
Tabulka hodnot
| Období | Modřice | Říčany |
|---|---|---|
| 6/2026 | 290 Kč/m² | 280 Kč/m² |
| 3/2026 | 292 Kč/m² | 272 Kč/m² |
| 12/2025 | 279 Kč/m² | 299 Kč/m² |
| 9/2025 | 282 Kč/m² | 302 Kč/m² |
| 6/2025 | 273 Kč/m² | 292 Kč/m² |
| 3/2025 | 266 Kč/m² | 287 Kč/m² |
| 12/2024 | 258 Kč/m² | 289 Kč/m² |
| 9/2024 | 246 Kč/m² | 256 Kč/m² |
| 6/2024 | 240 Kč/m² | 245 Kč/m² |
| 3/2024 | 235 Kč/m² | 235 Kč/m² |
| 12/2023 | 231 Kč/m² | 225 Kč/m² |
| 9/2023 | 228 Kč/m² | 215 Kč/m² |
| 6/2023 | 232 Kč/m² | 212 Kč/m² |
| 3/2023 | 229 Kč/m² | 207 Kč/m² |
| 12/2022 | 228 Kč/m² | 205 Kč/m² |
| 9/2022 | 227 Kč/m² | 203 Kč/m² |
| 6/2022 | 227 Kč/m² | 202 Kč/m² |
| 3/2022 | 226 Kč/m² | 199 Kč/m² |
| 12/2021 | 222 Kč/m² | 199 Kč/m² |
| 9/2021 | 220 Kč/m² | 195 Kč/m² |
| 6/2021 | 224 Kč/m² | 189 Kč/m² |
| 3/2021 | 219 Kč/m² | 180 Kč/m² |
| 12/2020 | 214 Kč/m² | 173 Kč/m² |
| 9/2020 | 206 Kč/m² | 177 Kč/m² |
| 6/2020 | 209 Kč/m² | 173 Kč/m² |
| 3/2020 | 209 Kč/m² | 170 Kč/m² |
| 12/2019 | 205 Kč/m² | 170 Kč/m² |
| 9/2019 | 204 Kč/m² | 171 Kč/m² |
| 6/2019 | 202 Kč/m² | 168 Kč/m² |
| 3/2019 | 197 Kč/m² | 161 Kč/m² |
| 12/2018 | 194 Kč/m² | 161 Kč/m² |
Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz
- Modřice
- Říčany
Tabulka hodnot
| Období | Modřice | Říčany |
|---|---|---|
| 2025 | 62 159 Kč/m² | 62 159 Kč/m² |
| 2024 | 56 218 Kč/m² | 56 218 Kč/m² |
| 2023 | 49 053 Kč/m² | 49 053 Kč/m² |
| 2022 | 42 759 Kč/m² | 42 759 Kč/m² |
| 2021 | 37 306 Kč/m² | 37 306 Kč/m² |
Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz