Srovnání obcí · město v okrese Praha-západ · obec v okrese Praha-západ
Mníšek pod Brdy, nebo Nučice?
Ceny bytů a domů, nájem, dostupnost vůči mzdě, výnos z pronájmu, hypotéka, obyvatelstvo a rizika obou obcí vedle sebe. U každého řádku je vyznačena výhodnější obec.
Průměrná cena bytů ČSÚ je pro obě obce stejná, 64 919 Kč/m²: patří do stejné velikostní skupiny obcí v okrese Praha-západ a ČSÚ za samotné obce ceny nezveřejňuje.
Nájem bytu 2+kk je levnější v Mníšku pod Brdy: asi 16 360 Kč měsíčně proti 16 630 Kč (model MF, bez energií).
Byt 2+kk stojí tolik jako 7,7 roku průměrné hrubé mzdy v Mníšku pod Brdy a 7,7 roku v Nučicích (obě obce leží ve stejném kraji, rozdíl tedy dělá jen cena bytu).
Srovnání v číslech
| Ukazatel | Mníšek pod Brdy | Nučice | Výhodnější |
|---|---|---|---|
| Byt za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 64 919 Kč | 64 919 Kč | – |
| Byt 2+kk (54 m²)odhad z ceny za m² | 3,51 mil. Kč | 3,51 mil. Kč | – |
| Rodinný dům za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 95 225 Kč | 95 225 Kč | – |
| Nájem 2+kk za m²model MF, měsíčně | 303 Kč | 308 Kč | Mníšek pod Brdy levnější o 2 % |
| Nájem bytu 2+kkměsíčně bez energií | 16 360 Kč | 16 630 Kč | Mníšek pod Brdy levnější o 2 % |
| Nájem jako podíl mzdyprůměrná hrubá mzda v kraji | 33 % | 34 % | Mníšek pod Brdy nižší o 0,5 p. b. |
| Byt 2+kk v ročních mzdáchprůměrná hrubá mzda v kraji | 7,7 roku | 7,7 roku | – |
| Hrubý výnos z pronájmuroční nájem / cena bytu | 5,6 % | 5,7 % | – |
| Splátka hypotéky na byt 2+kk80 % ceny, 30 let | 14 521 Kč | 14 521 Kč | – |
| Počet obyvatel | 6 377 | 2 494 | – |
| Průměrný věk | 40,5 roku | 38,2 roku | – |
| Změna počtu obyvatel za 10 let | +17,8 % | +16,4 % | – |
| Nové byty za 10 letna 1 000 obyvatel | 42,3 | 40,5 | Mníšek pod Brdy vyšší o 5 % |
| Nezaměstnanostpodíl nezaměstnaných | 4,0 % | 2,6 % | Nučice nižší o 1,3 p. b. |
| Zástavba v záplavové zóněQ100, podíl zastavěného území | 0,1 % | 2,8 % | Mníšek pod Brdy nižší o 2,7 p. b. |
| Vysoký radonový indexpodíl území | 0,0 % | 0,0 % | – |
| Dražby za 24 měsícůveřejné dražby nemovitostí | 0 | 0 | – |
| Index místa k životuKde žít, 0–100 | 89 | 98 | Nučice vyšší o 10 % |
| Dojezd autem mezi obcemi | 32 min | ||
Ceny bytů a domů = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce), nájem = model MF z inzerátů, mzda = průměrná hrubá mzda v kraji. Hypotéka: 80 % ceny bytu 2+kk, sazba 4,68 %, 30 let. Rozdíl u podílů je v procentních bodech. Zpracoval kdezit.cz. průměr skupiny obcí ČSÚ model MF ČNB ARAD
- Mníšek pod Brdy
- Nučice
Tabulka hodnot
| Období | Mníšek pod Brdy | Nučice |
|---|---|---|
| 6/2026 | 303 Kč/m² | 308 Kč/m² |
| 3/2026 | 298 Kč/m² | 296 Kč/m² |
| 12/2025 | 298 Kč/m² | 288 Kč/m² |
| 9/2025 | 299 Kč/m² | 288 Kč/m² |
| 6/2025 | 293 Kč/m² | 280 Kč/m² |
| 3/2025 | 295 Kč/m² | 273 Kč/m² |
| 12/2024 | 288 Kč/m² | 276 Kč/m² |
| 9/2024 | 262 Kč/m² | 256 Kč/m² |
| 6/2024 | 254 Kč/m² | 251 Kč/m² |
| 3/2024 | 246 Kč/m² | 247 Kč/m² |
| 12/2023 | 238 Kč/m² | 244 Kč/m² |
| 9/2023 | 231 Kč/m² | 242 Kč/m² |
| 6/2023 | 234 Kč/m² | 246 Kč/m² |
| 3/2023 | 227 Kč/m² | 247 Kč/m² |
| 12/2022 | 226 Kč/m² | 247 Kč/m² |
| 9/2022 | 226 Kč/m² | 247 Kč/m² |
| 6/2022 | 225 Kč/m² | 247 Kč/m² |
| 3/2022 | 225 Kč/m² | 246 Kč/m² |
| 12/2021 | 226 Kč/m² | 248 Kč/m² |
| 9/2021 | 226 Kč/m² | 247 Kč/m² |
| 6/2021 | 222 Kč/m² | 251 Kč/m² |
| 3/2021 | 215 Kč/m² | 247 Kč/m² |
| 12/2020 | 215 Kč/m² | 237 Kč/m² |
| 9/2020 | 207 Kč/m² | 229 Kč/m² |
| 6/2020 | 202 Kč/m² | 231 Kč/m² |
| 3/2020 | 200 Kč/m² | 226 Kč/m² |
| 12/2019 | 198 Kč/m² | 225 Kč/m² |
| 9/2019 | 197 Kč/m² | 228 Kč/m² |
| 6/2019 | 197 Kč/m² | 227 Kč/m² |
| 3/2019 | 202 Kč/m² | 221 Kč/m² |
| 12/2018 | 195 Kč/m² | 220 Kč/m² |
Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz
- Mníšek pod Brdy
- Nučice
Tabulka hodnot
| Období | Mníšek pod Brdy | Nučice |
|---|---|---|
| 2025 | 64 919 Kč/m² | 64 919 Kč/m² |
| 2024 | 56 741 Kč/m² | 56 741 Kč/m² |
| 2023 | 51 125 Kč/m² | 51 125 Kč/m² |
| 2022 | 47 871 Kč/m² | 47 871 Kč/m² |
| 2021 | 41 510 Kč/m² | 41 510 Kč/m² |
Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz