Srovnání obcí · město v okrese Praha-východ · město v okrese Praha-východ

Mnichovice, nebo Úvaly?

Ceny bytů a domů, nájem, dostupnost vůči mzdě, výnos z pronájmu, hypotéka, obyvatelstvo a rizika obou obcí vedle sebe. U každého řádku je vyznačena výhodnější obec.

Průměrná cena bytů ČSÚ je pro obě obce stejná, 61 886 Kč/m²: patří do stejné velikostní skupiny obcí v okrese Praha-východ a ČSÚ za samotné obce ceny nezveřejňuje.

Nájem bytu 2+kk je levnější v Mnichovicích: asi 15 010 Kč měsíčně proti 15 660 Kč (model MF, bez energií).

Byt 2+kk stojí tolik jako 7,3 roku průměrné hrubé mzdy v Mnichovicích a 7,3 roku v Úvalech (obě obce leží ve stejném kraji, rozdíl tedy dělá jen cena bytu).

Pronájem bytu vynáší víc v Úvalech: hrubě 5,6 % ročně z kupní ceny proti 5,4 %.

Srovnání v číslech

UkazatelMnichoviceÚvalyVýhodnější
Byt za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese 61 886 Kč 61 886 Kč –
Byt 2+kk (54 m²)odhad z ceny za m² 3,34 mil. Kč 3,34 mil. Kč –
Rodinný dům za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese 96 353 Kč 96 353 Kč –
Nájem 2+kk za m²model MF, měsíčně 278 Kč 290 Kč Mnichovice levnější o 4 %
Nájem bytu 2+kkměsíčně bez energií 15 010 Kč 15 660 Kč Mnichovice levnější o 4 %
Nájem jako podíl mzdyprůměrná hrubá mzda v kraji 31 % 32 % Mnichovice nižší o 1,3 p. b.
Byt 2+kk v ročních mzdáchprůměrná hrubá mzda v kraji 7,3 roku 7,3 roku –
Hrubý výnos z pronájmuroční nájem / cena bytu 5,4 % 5,6 % Úvaly vyšší o 0,2 p. b.
Splátka hypotéky na byt 2+kk80 % ceny, 30 let 13 818 Kč 13 818 Kč –
Počet obyvatel 4 206 7 507 –
Průměrný věk 40,0 roku 39,9 roku –
Změna počtu obyvatel za 10 let +19,4 % +15,5 % –
Nové byty za 10 letna 1 000 obyvatel 36,6 40,2 Úvaly vyšší o 10 %
Nezaměstnanostpodíl nezaměstnaných 2,7 % 2,8 % –
Zástavba v záplavové zóněQ100, podíl zastavěného území 0,6 % 0,8 % Mnichovice nižší o 0,2 p. b.
Vysoký radonový indexpodíl území 98,5 % 0,0 % Úvaly nižší o 98,5 p. b.
Dražby za 24 měsícůveřejné dražby nemovitostí 0 2 –
Index místa k životuKde žít, 0–100 98 91 Mnichovice vyšší o 8 %
Dojezd autem mezi obcemi 29 min

Ceny bytů a domů = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce), nájem = model MF z inzerátů, mzda = průměrná hrubá mzda v kraji. Hypotéka: 80 % ceny bytu 2+kk, sazba 4,68 %, 30 let. Rozdíl u podílů je v procentních bodech. Zpracoval kdezit.cz. průměr skupiny obcí ČSÚ model MF ČNB ARAD

Nájem bytu 2+kk za m² (MF)
150 200 250 300 12/2018 12/2019 12/2020 12/2021 12/2022 12/2023 12/2024 6/2026 Úvaly: 290 Kč/m² Mnichovice: 278 Kč/m²
  • Mnichovice
  • Úvaly
Tabulka hodnot
ObdobíMnichoviceÚvaly
6/2026278 Kč/m²290 Kč/m²
3/2026274 Kč/m²272 Kč/m²
12/2025282 Kč/m²262 Kč/m²
9/2025271 Kč/m²260 Kč/m²
6/2025269 Kč/m²259 Kč/m²
3/2025268 Kč/m²254 Kč/m²
12/2024263 Kč/m²242 Kč/m²
9/2024252 Kč/m²236 Kč/m²
6/2024249 Kč/m²230 Kč/m²
3/2024245 Kč/m²224 Kč/m²
12/2023243 Kč/m²219 Kč/m²
9/2023241 Kč/m²214 Kč/m²
6/2023246 Kč/m²217 Kč/m²
3/2023245 Kč/m²214 Kč/m²
12/2022245 Kč/m²214 Kč/m²
9/2022245 Kč/m²214 Kč/m²
6/2022243 Kč/m²214 Kč/m²
3/2022241 Kč/m²214 Kč/m²
12/2021244 Kč/m²216 Kč/m²
9/2021235 Kč/m²216 Kč/m²
6/2021235 Kč/m²214 Kč/m²
3/2021228 Kč/m²211 Kč/m²
12/2020212 Kč/m²208 Kč/m²
9/2020206 Kč/m²206 Kč/m²
6/2020205 Kč/m²204 Kč/m²
3/2020201 Kč/m²200 Kč/m²
12/2019191 Kč/m²196 Kč/m²
9/2019190 Kč/m²219 Kč/m²
6/2019187 Kč/m²219 Kč/m²
3/2019185 Kč/m²213 Kč/m²
12/2018176 Kč/m²211 Kč/m²

Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz

Cena bytů za m² (ČSÚ, skupina obcí)
30 000 40 000 50 000 60 000 70 000 2021 2022 2023 2024 2025 Úvaly: 61 886 Kč/m² Mnichovice: 61 886 Kč/m²
  • Mnichovice
  • Úvaly
Tabulka hodnot
ObdobíMnichoviceÚvaly
202561 886 Kč/m²61 886 Kč/m²
202456 077 Kč/m²56 077 Kč/m²
202351 291 Kč/m²51 291 Kč/m²
202246 285 Kč/m²46 285 Kč/m²
202139 940 Kč/m²39 940 Kč/m²

Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz