Srovnání obcí · obec v okrese Praha-východ · obec v okrese Praha-východ
Měšice, nebo Mukařov?
Ceny bytů a domů, nájem, dostupnost vůči mzdě, výnos z pronájmu, hypotéka, obyvatelstvo a rizika obou obcí vedle sebe. U každého řádku je vyznačena výhodnější obec.
Průměrná cena bytů ČSÚ je pro obě obce stejná, 61 886 Kč/m²: patří do stejné velikostní skupiny obcí v okrese Praha-východ a ČSÚ za samotné obce ceny nezveřejňuje.
Nájem bytu 2+kk je levnější v Měšicích: asi 15 120 Kč měsíčně proti 15 770 Kč (model MF, bez energií).
Byt 2+kk stojí tolik jako 7,3 roku průměrné hrubé mzdy v Měšicích a 7,3 roku v Mukařově (obě obce leží ve stejném kraji, rozdíl tedy dělá jen cena bytu).
Pronájem bytu vynáší víc v Mukařově: hrubě 5,7 % ročně z kupní ceny proti 5,4 %.
Srovnání v číslech
| Ukazatel | Měšice | Mukařov | Výhodnější |
|---|---|---|---|
| Byt za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 61 886 Kč | 61 886 Kč | – |
| Byt 2+kk (54 m²)odhad z ceny za m² | 3,34 mil. Kč | 3,34 mil. Kč | – |
| Rodinný dům za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 96 353 Kč | 96 353 Kč | – |
| Nájem 2+kk za m²model MF, měsíčně | 280 Kč | 292 Kč | Měšice levnější o 4 % |
| Nájem bytu 2+kkměsíčně bez energií | 15 120 Kč | 15 770 Kč | Měšice levnější o 4 % |
| Nájem jako podíl mzdyprůměrná hrubá mzda v kraji | 31 % | 32 % | Měšice nižší o 1,3 p. b. |
| Byt 2+kk v ročních mzdáchprůměrná hrubá mzda v kraji | 7,3 roku | 7,3 roku | – |
| Hrubý výnos z pronájmuroční nájem / cena bytu | 5,4 % | 5,7 % | Mukařov vyšší o 0,2 p. b. |
| Splátka hypotéky na byt 2+kk80 % ceny, 30 let | 13 818 Kč | 13 818 Kč | – |
| Počet obyvatel | 2 211 | 3 036 | – |
| Průměrný věk | 38,7 roku | 39,7 roku | – |
| Změna počtu obyvatel za 10 let | +18,6 % | +29,3 % | – |
| Nové byty za 10 letna 1 000 obyvatel | 35,3 | 87,9 | Mukařov vyšší o 149 % |
| Nezaměstnanostpodíl nezaměstnaných | 2,5 % | 4,5 % | Měšice nižší o 1,9 p. b. |
| Zástavba v záplavové zóněQ100, podíl zastavěného území | 0,0 % | 0,0 % | – |
| Vysoký radonový indexpodíl území | 0,0 % | 100,0 % | Měšice nižší o 100,0 p. b. |
| Dražby za 24 měsícůveřejné dražby nemovitostí | 0 | 0 | – |
| Index místa k životuKde žít, 0–100 | 97 | 97 | – |
| Dojezd autem mezi obcemi | 50 min | ||
Ceny bytů a domů = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce), nájem = model MF z inzerátů, mzda = průměrná hrubá mzda v kraji. Hypotéka: 80 % ceny bytu 2+kk, sazba 4,68 %, 30 let. Rozdíl u podílů je v procentních bodech. Zpracoval kdezit.cz. průměr skupiny obcí ČSÚ model MF ČNB ARAD
- Měšice
- Mukařov
Tabulka hodnot
| Období | Měšice | Mukařov |
|---|---|---|
| 6/2026 | 280 Kč/m² | 292 Kč/m² |
| 3/2026 | 284 Kč/m² | 299 Kč/m² |
| 12/2025 | 280 Kč/m² | 303 Kč/m² |
| 9/2025 | 272 Kč/m² | 295 Kč/m² |
| 6/2025 | 267 Kč/m² | 300 Kč/m² |
| 3/2025 | 261 Kč/m² | 287 Kč/m² |
| 12/2024 | 258 Kč/m² | 276 Kč/m² |
| 9/2024 | 244 Kč/m² | 260 Kč/m² |
| 6/2024 | 242 Kč/m² | 253 Kč/m² |
| 3/2024 | 240 Kč/m² | 246 Kč/m² |
| 12/2023 | 238 Kč/m² | 242 Kč/m² |
| 9/2023 | 237 Kč/m² | 238 Kč/m² |
| 6/2023 | 240 Kč/m² | 242 Kč/m² |
| 3/2023 | 236 Kč/m² | 236 Kč/m² |
| 12/2022 | 236 Kč/m² | 236 Kč/m² |
| 9/2022 | 236 Kč/m² | 237 Kč/m² |
| 6/2022 | 236 Kč/m² | 237 Kč/m² |
| 3/2022 | 236 Kč/m² | 236 Kč/m² |
| 12/2021 | 238 Kč/m² | 239 Kč/m² |
| 9/2021 | 238 Kč/m² | 237 Kč/m² |
| 6/2021 | 241 Kč/m² | 232 Kč/m² |
| 3/2021 | 239 Kč/m² | 227 Kč/m² |
| 12/2020 | 232 Kč/m² | 218 Kč/m² |
| 9/2020 | 225 Kč/m² | 216 Kč/m² |
| 6/2020 | 215 Kč/m² | 210 Kč/m² |
| 3/2020 | 211 Kč/m² | 207 Kč/m² |
| 12/2019 | 207 Kč/m² | 202 Kč/m² |
| 9/2019 | 198 Kč/m² | 203 Kč/m² |
| 6/2019 | 193 Kč/m² | 204 Kč/m² |
| 3/2019 | 185 Kč/m² | 198 Kč/m² |
| 12/2018 | 178 Kč/m² | 194 Kč/m² |
Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz
- Měšice
- Mukařov
Tabulka hodnot
| Období | Měšice | Mukařov |
|---|---|---|
| 2025 | 61 886 Kč/m² | 61 886 Kč/m² |
| 2024 | 56 077 Kč/m² | 56 077 Kč/m² |
| 2023 | 51 291 Kč/m² | 51 291 Kč/m² |
| 2022 | 46 285 Kč/m² | 46 285 Kč/m² |
| 2021 | 39 940 Kč/m² | 39 940 Kč/m² |
Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz