Srovnání obcí · obec v okrese Olomouc · město v okrese Olomouc

Lutín, nebo Šternberk?

Ceny bytů a domů, nájem, dostupnost vůči mzdě, výnos z pronájmu, hypotéka, obyvatelstvo a rizika obou obcí vedle sebe. U každého řádku je vyznačena výhodnější obec.

Byty stojí podle průměrných cen ČSÚ v Lutíně i ve Šternberku zhruba stejně, kolem 45 300 Kč/m².

Nájem bytu 2+kk je levnější ve Šternberku: asi 10 730 Kč měsíčně proti 11 290 Kč (model MF, bez energií).

Byt 2+kk stojí tolik jako 6,1 roku průměrné hrubé mzdy v Lutíně a 6,1 roku ve Šternberku (obě obce leží ve stejném kraji, rozdíl tedy dělá jen cena bytu).

Pronájem bytu vynáší víc v Lutíně: hrubě 5,5 % ročně z kupní ceny proti 5,3 %.

Srovnání v číslech

UkazatelLutínŠternberkVýhodnější
Byt za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese 45 308 Kč 45 365 Kč –
Byt 2+kk (54 m²)odhad z ceny za m² 2,45 mil. Kč 2,45 mil. Kč –
Rodinný dům za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese 46 008 Kč 45 327 Kč Šternberk levnější o 1 %
Nájem 2+kk za m²model MF, měsíčně 209 Kč 199 Kč Šternberk levnější o 5 %
Nájem bytu 2+kkměsíčně bez energií 11 290 Kč 10 730 Kč Šternberk levnější o 5 %
Nájem jako podíl mzdyprůměrná hrubá mzda v kraji 26 % 25 % Šternberk nižší o 1,3 p. b.
Byt 2+kk v ročních mzdáchprůměrná hrubá mzda v kraji 6,1 roku 6,1 roku –
Hrubý výnos z pronájmuroční nájem / cena bytu 5,5 % 5,3 % Lutín vyšší o 0,3 p. b.
Splátka hypotéky na byt 2+kk80 % ceny, 30 let 10 136 Kč 10 136 Kč –
Počet obyvatel 3 076 13 207 –
Průměrný věk 43,8 roku 44,5 roku –
Změna počtu obyvatel za 10 let −4,1 % −2,5 % –
Nové byty za 10 letna 1 000 obyvatel 19,5 33,2 Šternberk vyšší o 70 %
Nezaměstnanostpodíl nezaměstnaných 4,3 % 4,9 % Lutín nižší o 0,7 p. b.
Zástavba v záplavové zóněQ100, podíl zastavěného území 6,4 % 0,1 % Šternberk nižší o 6,3 p. b.
Vysoký radonový indexpodíl území 0,0 % 0,0 % –
Dražby za 24 měsícůveřejné dražby nemovitostí 0 2 –
Index místa k životuKde žít, 0–100 75 72 Lutín vyšší o 4 %
Dojezd autem mezi obcemi 36 min

Ceny bytů a domů = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce), nájem = model MF z inzerátů, mzda = průměrná hrubá mzda v kraji. Hypotéka: 80 % ceny bytu 2+kk, sazba 4,68 %, 30 let. Rozdíl u podílů je v procentních bodech. Zpracoval kdezit.cz. průměr skupiny obcí ČSÚ model MF ČNB ARAD

Nájem bytu 2+kk za m² (MF)
125 150 175 200 225 12/2018 12/2019 12/2020 12/2021 12/2022 12/2023 12/2024 6/2026 Šternberk: 199 Kč/m² Lutín: 209 Kč/m²
  • Lutín
  • Šternberk
Tabulka hodnot
ObdobíLutínŠternberk
6/2026209 Kč/m²199 Kč/m²
3/2026213 Kč/m²192 Kč/m²
12/2025213 Kč/m²190 Kč/m²
9/2025206 Kč/m²186 Kč/m²
6/2025206 Kč/m²188 Kč/m²
3/2025198 Kč/m²184 Kč/m²
12/2024195 Kč/m²186 Kč/m²
9/2024185 Kč/m²178 Kč/m²
6/2024181 Kč/m²174 Kč/m²
3/2024177 Kč/m²170 Kč/m²
12/2023175 Kč/m²167 Kč/m²
9/2023174 Kč/m²164 Kč/m²
6/2023171 Kč/m²161 Kč/m²
3/2023169 Kč/m²158 Kč/m²
12/2022169 Kč/m²156 Kč/m²
9/2022168 Kč/m²155 Kč/m²
6/2022166 Kč/m²155 Kč/m²
3/2022166 Kč/m²154 Kč/m²
12/2021165 Kč/m²154 Kč/m²
9/2021163 Kč/m²151 Kč/m²
6/2021160 Kč/m²151 Kč/m²
3/2021163 Kč/m²149 Kč/m²
12/2020159 Kč/m²140 Kč/m²
9/2020160 Kč/m²139 Kč/m²
6/2020154 Kč/m²137 Kč/m²
3/2020148 Kč/m²135 Kč/m²
12/2019145 Kč/m²137 Kč/m²
9/2019144 Kč/m²138 Kč/m²
6/2019144 Kč/m²139 Kč/m²
3/2019141 Kč/m²141 Kč/m²
12/2018137 Kč/m²136 Kč/m²

Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz

Cena bytů za m² (ČSÚ, skupina obcí)
25 000 30 000 35 000 40 000 45 000 50 000 2021 2022 2023 2024 2025 Šternberk: 45 365 Kč/m² Lutín: 45 308 Kč/m²
  • Lutín
  • Šternberk
Tabulka hodnot
ObdobíLutínŠternberk
202545 308 Kč/m²45 365 Kč/m²
202443 785 Kč/m²43 180 Kč/m²
202341 627 Kč/m²40 428 Kč/m²
202236 405 Kč/m²35 687 Kč/m²
202129 928 Kč/m²28 998 Kč/m²

Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz

Porovnat Šternberk s…