Srovnání obcí · město v okrese Praha-západ · obec v okrese Praha-západ
Libčice nad Vltavou, nebo Vrané nad Vltavou?
Ceny bytů a domů, nájem, dostupnost vůči mzdě, výnos z pronájmu, hypotéka, obyvatelstvo a rizika obou obcí vedle sebe. U každého řádku je vyznačena výhodnější obec.
Průměrná cena bytů ČSÚ je pro obě obce stejná, 64 919 Kč/m²: patří do stejné velikostní skupiny obcí v okrese Praha-západ a ČSÚ za samotné obce ceny nezveřejňuje.
Nájem bytu 2+kk je levnější v Libčicích nad Vltavou: asi 15 390 Kč měsíčně proti 18 090 Kč (model MF, bez energií).
Byt 2+kk stojí tolik jako 7,7 roku průměrné hrubé mzdy v Libčicích nad Vltavou a 7,7 roku ve Vraném nad Vltavou (obě obce leží ve stejném kraji, rozdíl tedy dělá jen cena bytu).
Pronájem bytu vynáší víc ve Vraném nad Vltavou: hrubě 6,2 % ročně z kupní ceny proti 5,3 %.
Srovnání v číslech
| Ukazatel | Libčice nad Vltavou | Vrané nad Vltavou | Výhodnější |
|---|---|---|---|
| Byt za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 64 919 Kč | 64 919 Kč | – |
| Byt 2+kk (54 m²)odhad z ceny za m² | 3,51 mil. Kč | 3,51 mil. Kč | – |
| Rodinný dům za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 95 225 Kč | 95 225 Kč | – |
| Nájem 2+kk za m²model MF, měsíčně | 285 Kč | 335 Kč | Libčice nad Vltavou levnější o 15 % |
| Nájem bytu 2+kkměsíčně bez energií | 15 390 Kč | 18 090 Kč | Libčice nad Vltavou levnější o 15 % |
| Nájem jako podíl mzdyprůměrná hrubá mzda v kraji | 31 % | 37 % | Libčice nad Vltavou nižší o 5,5 p. b. |
| Byt 2+kk v ročních mzdáchprůměrná hrubá mzda v kraji | 7,7 roku | 7,7 roku | – |
| Hrubý výnos z pronájmuroční nájem / cena bytu | 5,3 % | 6,2 % | Vrané nad Vltavou vyšší o 0,9 p. b. |
| Splátka hypotéky na byt 2+kk80 % ceny, 30 let | 14 521 Kč | 14 521 Kč | – |
| Počet obyvatel | 3 575 | 2 688 | – |
| Průměrný věk | 41,7 roku | 42,6 roku | – |
| Změna počtu obyvatel za 10 let | +7,2 % | +6,6 % | – |
| Nové byty za 10 letna 1 000 obyvatel | 44,2 | 35,3 | Libčice nad Vltavou vyšší o 25 % |
| Nezaměstnanostpodíl nezaměstnaných | 3,5 % | 3,3 % | Vrané nad Vltavou nižší o 0,2 p. b. |
| Zástavba v záplavové zóněQ100, podíl zastavěného území | 1,0 % | 2,3 % | Libčice nad Vltavou nižší o 1,3 p. b. |
| Vysoký radonový indexpodíl území | 0,0 % | 0,0 % | – |
| Dražby za 24 měsícůveřejné dražby nemovitostí | 0 | 0 | – |
| Index místa k životuKde žít, 0–100 | 79 | 83 | Vrané nad Vltavou vyšší o 5 % |
| Dojezd autem mezi obcemi | 46 min | ||
Ceny bytů a domů = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce), nájem = model MF z inzerátů, mzda = průměrná hrubá mzda v kraji. Hypotéka: 80 % ceny bytu 2+kk, sazba 4,68 %, 30 let. Rozdíl u podílů je v procentních bodech. Zpracoval kdezit.cz. průměr skupiny obcí ČSÚ model MF ČNB ARAD
- Libčice nad Vltavou
- Vrané nad Vltavou
Tabulka hodnot
| Období | Libčice nad Vltavou | Vrané nad Vltavou |
|---|---|---|
| 6/2026 | 285 Kč/m² | 335 Kč/m² |
| 3/2026 | 287 Kč/m² | 315 Kč/m² |
| 12/2025 | 285 Kč/m² | 311 Kč/m² |
| 9/2025 | 278 Kč/m² | 302 Kč/m² |
| 6/2025 | 273 Kč/m² | 296 Kč/m² |
| 3/2025 | 275 Kč/m² | 291 Kč/m² |
| 12/2024 | 277 Kč/m² | 295 Kč/m² |
| 9/2024 | 252 Kč/m² | 273 Kč/m² |
| 6/2024 | 247 Kč/m² | 268 Kč/m² |
| 3/2024 | 242 Kč/m² | 264 Kč/m² |
| 12/2023 | 237 Kč/m² | 260 Kč/m² |
| 9/2023 | 232 Kč/m² | 257 Kč/m² |
| 6/2023 | 237 Kč/m² | 262 Kč/m² |
| 3/2023 | 234 Kč/m² | 258 Kč/m² |
| 12/2022 | 234 Kč/m² | 258 Kč/m² |
| 9/2022 | 235 Kč/m² | 258 Kč/m² |
| 6/2022 | 234 Kč/m² | 258 Kč/m² |
| 3/2022 | 234 Kč/m² | 257 Kč/m² |
| 12/2021 | 238 Kč/m² | 263 Kč/m² |
| 9/2021 | 238 Kč/m² | 260 Kč/m² |
| 6/2021 | 231 Kč/m² | 259 Kč/m² |
| 3/2021 | 228 Kč/m² | 251 Kč/m² |
| 12/2020 | 216 Kč/m² | 241 Kč/m² |
| 9/2020 | 205 Kč/m² | 236 Kč/m² |
| 6/2020 | 194 Kč/m² | 235 Kč/m² |
| 3/2020 | 189 Kč/m² | 233 Kč/m² |
| 12/2019 | 183 Kč/m² | 225 Kč/m² |
| 9/2019 | 183 Kč/m² | 224 Kč/m² |
| 6/2019 | 184 Kč/m² | 222 Kč/m² |
| 3/2019 | 178 Kč/m² | 217 Kč/m² |
| 12/2018 | 170 Kč/m² | 217 Kč/m² |
Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz
- Libčice nad Vltavou
- Vrané nad Vltavou
Tabulka hodnot
| Období | Libčice nad Vltavou | Vrané nad Vltavou |
|---|---|---|
| 2025 | 64 919 Kč/m² | 64 919 Kč/m² |
| 2024 | 56 741 Kč/m² | 56 741 Kč/m² |
| 2023 | 51 125 Kč/m² | 51 125 Kč/m² |
| 2022 | 47 871 Kč/m² | 47 871 Kč/m² |
| 2021 | 41 510 Kč/m² | 41 510 Kč/m² |
Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz