Srovnání obcí · obec v okrese Praha-východ · město v okrese Praha-východ

Květnice, nebo Mnichovice?

Ceny bytů a domů, nájem, dostupnost vůči mzdě, výnos z pronájmu, hypotéka, obyvatelstvo a rizika obou obcí vedle sebe. U každého řádku je vyznačena výhodnější obec.

Průměrná cena bytů ČSÚ je pro obě obce stejná, 61 886 Kč/m²: patří do stejné velikostní skupiny obcí v okrese Praha-východ a ČSÚ za samotné obce ceny nezveřejňuje.

Nájem bytu 2+kk je levnější v Mnichovicích: asi 15 010 Kč měsíčně proti 18 140 Kč (model MF, bez energií).

Byt 2+kk stojí tolik jako 7,3 roku průměrné hrubé mzdy v Květnici a 7,3 roku v Mnichovicích (obě obce leží ve stejném kraji, rozdíl tedy dělá jen cena bytu).

Pronájem bytu vynáší víc v Květnici: hrubě 6,5 % ročně z kupní ceny proti 5,4 %.

Srovnání v číslech

UkazatelKvětniceMnichoviceVýhodnější
Byt za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese 61 886 Kč 61 886 Kč –
Byt 2+kk (54 m²)odhad z ceny za m² 3,34 mil. Kč 3,34 mil. Kč –
Rodinný dům za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese 96 353 Kč 96 353 Kč –
Nájem 2+kk za m²model MF, měsíčně 336 Kč 278 Kč Mnichovice levnější o 17 %
Nájem bytu 2+kkměsíčně bez energií 18 140 Kč 15 010 Kč Mnichovice levnější o 17 %
Nájem jako podíl mzdyprůměrná hrubá mzda v kraji 37 % 31 % Mnichovice nižší o 6,4 p. b.
Byt 2+kk v ročních mzdáchprůměrná hrubá mzda v kraji 7,3 roku 7,3 roku –
Hrubý výnos z pronájmuroční nájem / cena bytu 6,5 % 5,4 % Květnice vyšší o 1,1 p. b.
Splátka hypotéky na byt 2+kk80 % ceny, 30 let 13 818 Kč 13 818 Kč –
Počet obyvatel 2 120 4 206 –
Průměrný věk 36,8 roku 40,0 roku –
Změna počtu obyvatel za 10 let +44,7 % +19,4 % –
Nové byty za 10 letna 1 000 obyvatel 100,9 36,6 Květnice vyšší o 176 %
Nezaměstnanostpodíl nezaměstnaných 2,1 % 2,7 % Květnice nižší o 0,6 p. b.
Zástavba v záplavové zóněQ100, podíl zastavěného území 3,1 % 0,6 % Mnichovice nižší o 2,5 p. b.
Vysoký radonový indexpodíl území 0,0 % 98,5 % Květnice nižší o 98,5 p. b.
Dražby za 24 měsícůveřejné dražby nemovitostí 0 0 –
Index místa k životuKde žít, 0–100 86 98 Mnichovice vyšší o 14 %
Dojezd autem mezi obcemi 25 min

Ceny bytů a domů = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce), nájem = model MF z inzerátů, mzda = průměrná hrubá mzda v kraji. Hypotéka: 80 % ceny bytu 2+kk, sazba 4,68 %, 30 let. Rozdíl u podílů je v procentních bodech. Zpracoval kdezit.cz. průměr skupiny obcí ČSÚ model MF ČNB ARAD

Nájem bytu 2+kk za m² (MF)
150 200 250 300 350 12/2018 12/2019 12/2020 12/2021 12/2022 12/2023 12/2024 6/2026 Mnichovice: 278 Kč/m² Květnice: 336 Kč/m²
  • Květnice
  • Mnichovice
Tabulka hodnot
ObdobíKvětniceMnichovice
6/2026336 Kč/m²278 Kč/m²
3/2026321 Kč/m²274 Kč/m²
12/2025329 Kč/m²282 Kč/m²
9/2025327 Kč/m²271 Kč/m²
6/2025315 Kč/m²269 Kč/m²
3/2025309 Kč/m²268 Kč/m²
12/2024303 Kč/m²263 Kč/m²
9/2024277 Kč/m²252 Kč/m²
6/2024268 Kč/m²249 Kč/m²
3/2024262 Kč/m²245 Kč/m²
12/2023255 Kč/m²243 Kč/m²
9/2023249 Kč/m²241 Kč/m²
6/2023255 Kč/m²246 Kč/m²
3/2023252 Kč/m²245 Kč/m²
12/2022253 Kč/m²245 Kč/m²
9/2022254 Kč/m²245 Kč/m²
6/2022255 Kč/m²243 Kč/m²
3/2022256 Kč/m²241 Kč/m²
12/2021262 Kč/m²244 Kč/m²
9/2021262 Kč/m²235 Kč/m²
6/2021261 Kč/m²235 Kč/m²
3/2021261 Kč/m²228 Kč/m²
12/2020257 Kč/m²212 Kč/m²
9/2020248 Kč/m²206 Kč/m²
6/2020245 Kč/m²205 Kč/m²
3/2020240 Kč/m²201 Kč/m²
12/2019231 Kč/m²191 Kč/m²
9/2019228 Kč/m²190 Kč/m²
6/2019228 Kč/m²187 Kč/m²
3/2019221 Kč/m²185 Kč/m²
12/2018214 Kč/m²176 Kč/m²

Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz

Cena bytů za m² (ČSÚ, skupina obcí)
20 000 30 000 40 000 50 000 60 000 70 000 2021 2022 2023 2024 2025 Mnichovice: 61 886 Kč/m² Květnice: 61 886 Kč/m²
  • Květnice
  • Mnichovice
Tabulka hodnot
ObdobíKvětniceMnichovice
202561 886 Kč/m²61 886 Kč/m²
202456 077 Kč/m²56 077 Kč/m²
202346 297 Kč/m²51 291 Kč/m²
202242 218 Kč/m²46 285 Kč/m²
202131 223 Kč/m²39 940 Kč/m²

Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz

Porovnat Květnice s…