Srovnání obcí · město v okrese Opava · obec v okrese Opava

Kravaře, nebo Slavkov?

Ceny bytů a domů, nájem, dostupnost vůči mzdě, výnos z pronájmu, hypotéka, obyvatelstvo a rizika obou obcí vedle sebe. U každého řádku je vyznačena výhodnější obec.

Průměrná cena bytů ČSÚ je pro obě obce stejná, 43 054 Kč/m²: patří do stejné velikostní skupiny obcí v okrese Opava a ČSÚ za samotné obce ceny nezveřejňuje.

Nájem bytu 2+kk je levnější ve Slavkově: asi 9 720 Kč měsíčně proti 9 990 Kč (model MF, bez energií).

Byt 2+kk stojí tolik jako 5,8 roku průměrné hrubé mzdy v Kravařích a 5,8 roku ve Slavkově (obě obce leží ve stejném kraji, rozdíl tedy dělá jen cena bytu).

Pronájem bytu vynáší víc v Kravařích: hrubě 5,2 % ročně z kupní ceny proti 5,0 %.

Srovnání v číslech

UkazatelKravařeSlavkovVýhodnější
Byt za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese 43 054 Kč 43 054 Kč –
Byt 2+kk (54 m²)odhad z ceny za m² 2,32 mil. Kč 2,32 mil. Kč –
Rodinný dům za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese 39 282 Kč 39 282 Kč –
Nájem 2+kk za m²model MF, měsíčně 185 Kč 180 Kč Slavkov levnější o 3 %
Nájem bytu 2+kkměsíčně bez energií 9 990 Kč 9 720 Kč Slavkov levnější o 3 %
Nájem jako podíl mzdyprůměrná hrubá mzda v kraji 23 % 22 % Slavkov nižší o 0,6 p. b.
Byt 2+kk v ročních mzdáchprůměrná hrubá mzda v kraji 5,8 roku 5,8 roku –
Hrubý výnos z pronájmuroční nájem / cena bytu 5,2 % 5,0 % Kravaře vyšší o 0,1 p. b.
Splátka hypotéky na byt 2+kk80 % ceny, 30 let 9 598 Kč 9 598 Kč –
Počet obyvatel 6 691 2 131 –
Průměrný věk 42,8 roku 42,3 roku –
Změna počtu obyvatel za 10 let +0,1 % +9,0 % –
Nové byty za 10 letna 1 000 obyvatel 21,4 41,8 Slavkov vyšší o 95 %
Nezaměstnanostpodíl nezaměstnaných 4,9 % 2,4 % Slavkov nižší o 2,6 p. b.
Zástavba v záplavové zóněQ100, podíl zastavěného území 5,5 % 1,3 % Slavkov nižší o 4,2 p. b.
Vysoký radonový indexpodíl území 0,0 % 0,0 % –
Dražby za 24 měsícůveřejné dražby nemovitostí 2 1 –
Index místa k životuKde žít, 0–100 86 99 Slavkov vyšší o 15 %
Dojezd autem mezi obcemi 18 min

Ceny bytů a domů = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce), nájem = model MF z inzerátů, mzda = průměrná hrubá mzda v kraji. Hypotéka: 80 % ceny bytu 2+kk, sazba 4,68 %, 30 let. Rozdíl u podílů je v procentních bodech. Zpracoval kdezit.cz. průměr skupiny obcí ČSÚ model MF ČNB ARAD

Nájem bytu 2+kk za m² (MF)
100 120 140 160 180 200 12/2018 12/2019 12/2020 12/2021 12/2022 12/2023 12/2024 6/2026 Slavkov: 180 Kč/m² Kravaře: 185 Kč/m²
  • Kravaře
  • Slavkov
Tabulka hodnot
ObdobíKravařeSlavkov
6/2026185 Kč/m²180 Kč/m²
3/2026191 Kč/m²185 Kč/m²
12/2025187 Kč/m²181 Kč/m²
9/2025187 Kč/m²181 Kč/m²
6/2025188 Kč/m²176 Kč/m²
3/2025187 Kč/m²170 Kč/m²
12/2024188 Kč/m²167 Kč/m²
9/2024172 Kč/m²169 Kč/m²
6/2024168 Kč/m²166 Kč/m²
3/2024164 Kč/m²163 Kč/m²
12/2023160 Kč/m²161 Kč/m²
9/2023156 Kč/m²159 Kč/m²
6/2023153 Kč/m²155 Kč/m²
3/2023152 Kč/m²153 Kč/m²
12/2022152 Kč/m²153 Kč/m²
9/2022151 Kč/m²152 Kč/m²
6/2022149 Kč/m²151 Kč/m²
3/2022148 Kč/m²150 Kč/m²
12/2021148 Kč/m²151 Kč/m²
9/2021146 Kč/m²150 Kč/m²
6/2021144 Kč/m²146 Kč/m²
3/2021144 Kč/m²146 Kč/m²
12/2020141 Kč/m²141 Kč/m²
9/2020136 Kč/m²138 Kč/m²
6/2020135 Kč/m²133 Kč/m²
3/2020131 Kč/m²132 Kč/m²
12/2019129 Kč/m²131 Kč/m²
9/2019130 Kč/m²131 Kč/m²
6/2019130 Kč/m²130 Kč/m²
3/2019127 Kč/m²128 Kč/m²
12/2018124 Kč/m²127 Kč/m²

Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz

Cena bytů za m² (ČSÚ, skupina obcí)
25 000 30 000 35 000 40 000 45 000 2021 2022 2023 2024 2025 Slavkov: 43 054 Kč/m² Kravaře: 43 054 Kč/m²
  • Kravaře
  • Slavkov
Tabulka hodnot
ObdobíKravařeSlavkov
202543 054 Kč/m²43 054 Kč/m²
202438 780 Kč/m²38 780 Kč/m²
202335 287 Kč/m²35 287 Kč/m²
202230 273 Kč/m²30 273 Kč/m²
202126 775 Kč/m²26 775 Kč/m²

Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz