Srovnání obcí · městys v okrese Beroun · město v okrese Beroun
Komárov, nebo Zdice?
Ceny bytů a domů, nájem, dostupnost vůči mzdě, výnos z pronájmu, hypotéka, obyvatelstvo a rizika obou obcí vedle sebe. U každého řádku je vyznačena výhodnější obec.
Průměrná cena bytů ČSÚ je pro obě obce stejná, 59 200 Kč/m²: patří do stejné velikostní skupiny obcí v okrese Beroun a ČSÚ za samotné obce ceny nezveřejňuje.
Nájem bytu 2+kk je levnější ve Zdicích: asi 13 070 Kč měsíčně proti 14 040 Kč (model MF, bez energií).
Byt 2+kk stojí tolik jako 7,0 roku průměrné hrubé mzdy v Komárově a 7,0 roku ve Zdicích (obě obce leží ve stejném kraji, rozdíl tedy dělá jen cena bytu).
Pronájem bytu vynáší víc v Komárově: hrubě 5,3 % ročně z kupní ceny proti 4,9 %.
Srovnání v číslech
| Ukazatel | Komárov | Zdice | Výhodnější |
|---|---|---|---|
| Byt za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 59 200 Kč | 59 200 Kč | – |
| Byt 2+kk (54 m²)odhad z ceny za m² | 3,20 mil. Kč | 3,20 mil. Kč | – |
| Rodinný dům za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 57 534 Kč | 57 534 Kč | – |
| Nájem 2+kk za m²model MF, měsíčně | 260 Kč | 242 Kč | Zdice levnější o 7 % |
| Nájem bytu 2+kkměsíčně bez energií | 14 040 Kč | 13 070 Kč | Zdice levnější o 7 % |
| Nájem jako podíl mzdyprůměrná hrubá mzda v kraji | 29 % | 27 % | Zdice nižší o 2,0 p. b. |
| Byt 2+kk v ročních mzdáchprůměrná hrubá mzda v kraji | 7,0 roku | 7,0 roku | – |
| Hrubý výnos z pronájmuroční nájem / cena bytu | 5,3 % | 4,9 % | Komárov vyšší o 0,4 p. b. |
| Splátka hypotéky na byt 2+kk80 % ceny, 30 let | 13 239 Kč | 13 239 Kč | – |
| Počet obyvatel | 2 439 | 4 125 | – |
| Průměrný věk | 45,6 roku | 43,6 roku | – |
| Změna počtu obyvatel za 10 let | +1,6 % | 0,0 % | – |
| Nové byty za 10 letna 1 000 obyvatel | 18,0 | 14,8 | Komárov vyšší o 22 % |
| Nezaměstnanostpodíl nezaměstnaných | 3,8 % | 4,8 % | Komárov nižší o 1,0 p. b. |
| Zástavba v záplavové zóněQ100, podíl zastavěného území | 2,7 % | 7,4 % | Komárov nižší o 4,8 p. b. |
| Vysoký radonový indexpodíl území | 0,0 % | 0,0 % | – |
| Dražby za 24 měsícůveřejné dražby nemovitostí | 0 | 0 | – |
| Index místa k životuKde žít, 0–100 | 57 | 48 | Komárov vyšší o 19 % |
| Dojezd autem mezi obcemi | 20 min | ||
Ceny bytů a domů = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce), nájem = model MF z inzerátů, mzda = průměrná hrubá mzda v kraji. Hypotéka: 80 % ceny bytu 2+kk, sazba 4,68 %, 30 let. Rozdíl u podílů je v procentních bodech. Zpracoval kdezit.cz. průměr skupiny obcí ČSÚ model MF ČNB ARAD
- Komárov
- Zdice
Tabulka hodnot
| Období | Komárov | Zdice |
|---|---|---|
| 6/2026 | 260 Kč/m² | 242 Kč/m² |
| 3/2026 | 255 Kč/m² | 237 Kč/m² |
| 12/2025 | 262 Kč/m² | 240 Kč/m² |
| 9/2025 | 264 Kč/m² | 232 Kč/m² |
| 6/2025 | 258 Kč/m² | 232 Kč/m² |
| 3/2025 | 245 Kč/m² | 225 Kč/m² |
| 12/2024 | 235 Kč/m² | 225 Kč/m² |
| 9/2024 | 223 Kč/m² | 210 Kč/m² |
| 6/2024 | 216 Kč/m² | 206 Kč/m² |
| 3/2024 | 209 Kč/m² | 201 Kč/m² |
| 12/2023 | 203 Kč/m² | 198 Kč/m² |
| 9/2023 | 197 Kč/m² | 194 Kč/m² |
| 6/2023 | 196 Kč/m² | 194 Kč/m² |
| 3/2023 | 193 Kč/m² | 192 Kč/m² |
| 12/2022 | 193 Kč/m² | 192 Kč/m² |
| 9/2022 | 192 Kč/m² | 193 Kč/m² |
| 6/2022 | 191 Kč/m² | 193 Kč/m² |
| 3/2022 | 190 Kč/m² | 192 Kč/m² |
| 12/2021 | 193 Kč/m² | 193 Kč/m² |
| 9/2021 | 189 Kč/m² | 196 Kč/m² |
| 6/2021 | 188 Kč/m² | 188 Kč/m² |
| 3/2021 | 186 Kč/m² | 185 Kč/m² |
| 12/2020 | 176 Kč/m² | 180 Kč/m² |
| 9/2020 | 177 Kč/m² | 175 Kč/m² |
| 6/2020 | 169 Kč/m² | 170 Kč/m² |
| 3/2020 | 162 Kč/m² | 172 Kč/m² |
| 12/2019 | 158 Kč/m² | 169 Kč/m² |
| 9/2019 | 163 Kč/m² | 168 Kč/m² |
| 6/2019 | 162 Kč/m² | 168 Kč/m² |
| 3/2019 | 165 Kč/m² | 167 Kč/m² |
| 12/2018 | 162 Kč/m² | 160 Kč/m² |
Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz
- Komárov
- Zdice
Tabulka hodnot
| Období | Komárov | Zdice |
|---|---|---|
| 2025 | 59 200 Kč/m² | 59 200 Kč/m² |
| 2024 | 54 493 Kč/m² | 54 493 Kč/m² |
| 2023 | 49 653 Kč/m² | 49 653 Kč/m² |
| 2022 | 42 580 Kč/m² | 42 580 Kč/m² |
| 2021 | 35 833 Kč/m² | 35 833 Kč/m² |
Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz