Srovnání obcí · městys v okrese Strakonice · městys v okrese Strakonice

Katovice, nebo Radomyšl?

Ceny bytů a domů, nájem, dostupnost vůči mzdě, výnos z pronájmu, hypotéka, obyvatelstvo a rizika obou obcí vedle sebe. U každého řádku je vyznačena výhodnější obec.

Průměrná cena bytů ČSÚ je pro obě obce stejná, 35 242 Kč/m²: patří do stejné velikostní skupiny obcí v okrese Strakonice a ČSÚ za samotné obce ceny nezveřejňuje.

Nájem bytu 2+kk je levnější v Radomyšli: asi 9 720 Kč měsíčně proti 9 880 Kč (model MF, bez energií).

Byt 2+kk stojí tolik jako 4,7 roku průměrné hrubé mzdy v Katovicích a 4,7 roku v Radomyšli (obě obce leží ve stejném kraji, rozdíl tedy dělá jen cena bytu).

Pronájem bytu vynáší víc v Katovicích: hrubě 6,2 % ročně z kupní ceny proti 6,1 %.

Srovnání v číslech

UkazatelKatoviceRadomyšlVýhodnější
Byt za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese 35 242 Kč 35 242 Kč –
Byt 2+kk (54 m²)odhad z ceny za m² 1,90 mil. Kč 1,90 mil. Kč –
Rodinný dům za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese 44 156 Kč 44 156 Kč –
Nájem 2+kk za m²model MF, měsíčně 183 Kč 180 Kč Radomyšl levnější o 2 %
Nájem bytu 2+kkměsíčně bez energií 9 880 Kč 9 720 Kč Radomyšl levnější o 2 %
Nájem jako podíl mzdyprůměrná hrubá mzda v kraji 22 % 22 % Radomyšl nižší o 0,4 p. b.
Byt 2+kk v ročních mzdáchprůměrná hrubá mzda v kraji 4,7 roku 4,7 roku –
Hrubý výnos z pronájmuroční nájem / cena bytu 6,2 % 6,1 % Katovice vyšší o 0,1 p. b.
Splátka hypotéky na byt 2+kk80 % ceny, 30 let 7 860 Kč 7 860 Kč –
Počet obyvatel 1 336 1 359 –
Průměrný věk 43,5 roku 41,6 roku –
Změna počtu obyvatel za 10 let −1,4 % +3,1 % –
Nové byty za 10 letna 1 000 obyvatel 23,2 36,8 Radomyšl vyšší o 59 %
Nezaměstnanostpodíl nezaměstnaných 3,1 % 4,4 % Katovice nižší o 1,3 p. b.
Zástavba v záplavové zóněQ100, podíl zastavěného území 27,6 % 0,0 % Radomyšl nižší o 27,6 p. b.
Vysoký radonový indexpodíl území 0,0 % 15,6 % Katovice nižší o 15,6 p. b.
Dražby za 24 měsícůveřejné dražby nemovitostí 0 0 –
Index místa k životuKde žít, 0–100 85 95 Radomyšl vyšší o 12 %
Dojezd autem mezi obcemi 16 min

Ceny bytů a domů = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce), nájem = model MF z inzerátů, mzda = průměrná hrubá mzda v kraji. Hypotéka: 80 % ceny bytu 2+kk, sazba 4,68 %, 30 let. Rozdíl u podílů je v procentních bodech. Zpracoval kdezit.cz. průměr skupiny obcí ČSÚ model MF ČNB ARAD

Nájem bytu 2+kk za m² (MF)
100 120 140 160 180 200 12/2018 12/2019 12/2020 12/2021 12/2022 12/2023 12/2024 6/2026 Radomyšl: 180 Kč/m² Katovice: 183 Kč/m²
  • Katovice
  • Radomyšl
Tabulka hodnot
ObdobíKatoviceRadomyšl
6/2026183 Kč/m²180 Kč/m²
3/2026182 Kč/m²179 Kč/m²
12/2025174 Kč/m²172 Kč/m²
9/2025168 Kč/m²166 Kč/m²
6/2025169 Kč/m²168 Kč/m²
3/2025169 Kč/m²170 Kč/m²
12/2024166 Kč/m²166 Kč/m²
9/2024163 Kč/m²161 Kč/m²
6/2024160 Kč/m²159 Kč/m²
3/2024158 Kč/m²156 Kč/m²
12/2023155 Kč/m²153 Kč/m²
9/2023153 Kč/m²150 Kč/m²
6/2023147 Kč/m²144 Kč/m²
3/2023146 Kč/m²142 Kč/m²
12/2022145 Kč/m²141 Kč/m²
9/2022144 Kč/m²141 Kč/m²
6/2022144 Kč/m²141 Kč/m²
3/2022143 Kč/m²141 Kč/m²
12/2021141 Kč/m²143 Kč/m²
9/2021140 Kč/m²142 Kč/m²
6/2021138 Kč/m²139 Kč/m²
3/2021136 Kč/m²135 Kč/m²
12/2020132 Kč/m²131 Kč/m²
9/2020129 Kč/m²131 Kč/m²
6/2020129 Kč/m²129 Kč/m²
3/2020125 Kč/m²127 Kč/m²
12/2019126 Kč/m²127 Kč/m²
9/2019125 Kč/m²127 Kč/m²
6/2019125 Kč/m²127 Kč/m²
3/2019122 Kč/m²124 Kč/m²
12/2018121 Kč/m²122 Kč/m²

Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz

Cena bytů za m² (ČSÚ, skupina obcí)
15 000 20 000 25 000 30 000 35 000 40 000 2021 2022 2023 2024 2025 Radomyšl: 35 242 Kč/m² Katovice: 35 242 Kč/m²
  • Katovice
  • Radomyšl
Tabulka hodnot
ObdobíKatoviceRadomyšl
202535 242 Kč/m²35 242 Kč/m²
202434 382 Kč/m²34 382 Kč/m²
202330 140 Kč/m²30 140 Kč/m²
202226 220 Kč/m²26 220 Kč/m²
202120 769 Kč/m²20 769 Kč/m²

Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz