Srovnání obcí · obec v okrese České Budějovice · obec v okrese České Budějovice

Kamenný Újezd, nebo Srubec?

Ceny bytů a domů, nájem, dostupnost vůči mzdě, výnos z pronájmu, hypotéka, obyvatelstvo a rizika obou obcí vedle sebe. U každého řádku je vyznačena výhodnější obec.

Průměrná cena bytů ČSÚ je pro obě obce stejná, 48 586 Kč/m²: patří do stejné velikostní skupiny obcí v okrese České Budějovice a ČSÚ za samotné obce ceny nezveřejňuje.

Nájem bytu 2+kk je levnější v Kamenném Újezdě: asi 10 960 Kč měsíčně proti 11 880 Kč (model MF, bez energií).

Byt 2+kk stojí tolik jako 6,4 roku průměrné hrubé mzdy v Kamenném Újezdě a 6,4 roku ve Srubci (obě obce leží ve stejném kraji, rozdíl tedy dělá jen cena bytu).

Pronájem bytu vynáší víc ve Srubci: hrubě 5,4 % ročně z kupní ceny proti 5,0 %.

Srovnání v číslech

UkazatelKamenný ÚjezdSrubecVýhodnější
Byt za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese 48 586 Kč 48 586 Kč –
Byt 2+kk (54 m²)odhad z ceny za m² 2,62 mil. Kč 2,62 mil. Kč –
Rodinný dům za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese 50 958 Kč 50 958 Kč –
Nájem 2+kk za m²model MF, měsíčně 203 Kč 220 Kč Kamenný Újezd levnější o 8 %
Nájem bytu 2+kkměsíčně bez energií 10 960 Kč 11 880 Kč Kamenný Újezd levnější o 8 %
Nájem jako podíl mzdyprůměrná hrubá mzda v kraji 25 % 27 % Kamenný Újezd nižší o 2,1 p. b.
Byt 2+kk v ročních mzdáchprůměrná hrubá mzda v kraji 6,4 roku 6,4 roku –
Hrubý výnos z pronájmuroční nájem / cena bytu 5,0 % 5,4 % Srubec vyšší o 0,4 p. b.
Splátka hypotéky na byt 2+kk80 % ceny, 30 let 10 839 Kč 10 839 Kč –
Počet obyvatel 2 697 2 971 –
Průměrný věk 41,8 roku 38,9 roku –
Změna počtu obyvatel za 10 let +16,9 % +28,8 % –
Nové byty za 10 letna 1 000 obyvatel 62,7 92,2 Srubec vyšší o 47 %
Nezaměstnanostpodíl nezaměstnaných 3,2 % 2,6 % Srubec nižší o 0,6 p. b.
Zástavba v záplavové zóněQ100, podíl zastavěného území 0,0 % 0,0 % –
Vysoký radonový indexpodíl území 4,3 % 1,1 % Srubec nižší o 3,2 p. b.
Dražby za 24 měsícůveřejné dražby nemovitostí 0 0 –
Index místa k životuKde žít, 0–100 100 100 –
Dojezd autem mezi obcemi 15 min

Ceny bytů a domů = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce), nájem = model MF z inzerátů, mzda = průměrná hrubá mzda v kraji. Hypotéka: 80 % ceny bytu 2+kk, sazba 4,68 %, 30 let. Rozdíl u podílů je v procentních bodech. Zpracoval kdezit.cz. průměr skupiny obcí ČSÚ model MF ČNB ARAD

Nájem bytu 2+kk za m² (MF)
125 150 175 200 225 250 12/2018 12/2019 12/2020 12/2021 12/2022 12/2023 12/2024 6/2026 Srubec: 220 Kč/m² Kamenný Újezd: 203 Kč/m²
  • Kamenný Újezd
  • Srubec
Tabulka hodnot
ObdobíKamenný ÚjezdSrubec
6/2026203 Kč/m²220 Kč/m²
3/2026209 Kč/m²214 Kč/m²
12/2025212 Kč/m²204 Kč/m²
9/2025207 Kč/m²203 Kč/m²
6/2025207 Kč/m²204 Kč/m²
3/2025209 Kč/m²200 Kč/m²
12/2024210 Kč/m²201 Kč/m²
9/2024203 Kč/m²200 Kč/m²
6/2024201 Kč/m²199 Kč/m²
3/2024199 Kč/m²196 Kč/m²
12/2023197 Kč/m²194 Kč/m²
9/2023195 Kč/m²192 Kč/m²
6/2023194 Kč/m²191 Kč/m²
3/2023191 Kč/m²187 Kč/m²
12/2022190 Kč/m²186 Kč/m²
9/2022189 Kč/m²184 Kč/m²
6/2022188 Kč/m²183 Kč/m²
3/2022187 Kč/m²181 Kč/m²
12/2021187 Kč/m²184 Kč/m²
9/2021185 Kč/m²177 Kč/m²
6/2021184 Kč/m²171 Kč/m²
3/2021177 Kč/m²168 Kč/m²
12/2020173 Kč/m²164 Kč/m²
9/2020168 Kč/m²162 Kč/m²
6/2020164 Kč/m²160 Kč/m²
3/2020161 Kč/m²153 Kč/m²
12/2019156 Kč/m²146 Kč/m²
9/2019155 Kč/m²145 Kč/m²
6/2019154 Kč/m²145 Kč/m²
3/2019152 Kč/m²142 Kč/m²
12/2018147 Kč/m²141 Kč/m²

Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz

Cena bytů za m² (ČSÚ, skupina obcí)
20 000 30 000 40 000 50 000 60 000 2021 2022 2023 2024 2025 Srubec: 48 586 Kč/m² Kamenný Újezd: 48 586 Kč/m²
  • Kamenný Újezd
  • Srubec
Tabulka hodnot
ObdobíKamenný ÚjezdSrubec
202548 586 Kč/m²48 586 Kč/m²
202445 777 Kč/m²45 777 Kč/m²
202341 493 Kč/m²41 493 Kč/m²
202237 835 Kč/m²37 835 Kč/m²
202130 303 Kč/m²30 303 Kč/m²

Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz