Srovnání obcí · město v okrese Ústí nad Orlicí · město v okrese Ústí nad Orlicí
Jablonné nad Orlicí, nebo Lanškroun?
Ceny bytů a domů, nájem, dostupnost vůči mzdě, výnos z pronájmu, hypotéka, obyvatelstvo a rizika obou obcí vedle sebe. U každého řádku je vyznačena výhodnější obec.
Průměrná cena bytů ČSÚ je pro obě obce stejná, 42 861 Kč/m²: patří do stejné velikostní skupiny obcí v okrese Ústí nad Orlicí a ČSÚ za samotné obce ceny nezveřejňuje.
Nájem bytu 2+kk je levnější v Lanškrouně: asi 9 420 Kč měsíčně proti 9 670 Kč (model MF, bez energií).
Byt 2+kk stojí tolik jako 5,7 roku průměrné hrubé mzdy v Jablonném nad Orlicí a 5,7 roku v Lanškrouně (obě obce leží ve stejném kraji, rozdíl tedy dělá jen cena bytu).
Pronájem bytu vynáší víc v Jablonném nad Orlicí: hrubě 5,0 % ročně z kupní ceny proti 4,9 %.
Srovnání v číslech
| Ukazatel | Jablonné nad Orlicí | Lanškroun | Výhodnější |
|---|---|---|---|
| Byt za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 42 861 Kč | 42 861 Kč | – |
| Byt 2+kk (54 m²)odhad z ceny za m² | 2,31 mil. Kč | 2,31 mil. Kč | – |
| Rodinný dům za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 40 836 Kč | 40 836 Kč | – |
| Nájem 2+kk za m²model MF, měsíčně | 179 Kč | 174 Kč | Lanškroun levnější o 3 % |
| Nájem bytu 2+kkměsíčně bez energií | 9 670 Kč | 9 420 Kč | Lanškroun levnější o 3 % |
| Nájem jako podíl mzdyprůměrná hrubá mzda v kraji | 22 % | 22 % | Lanškroun nižší o 0,6 p. b. |
| Byt 2+kk v ročních mzdáchprůměrná hrubá mzda v kraji | 5,7 roku | 5,7 roku | – |
| Hrubý výnos z pronájmuroční nájem / cena bytu | 5,0 % | 4,9 % | Jablonné nad Orlicí vyšší o 0,1 p. b. |
| Splátka hypotéky na byt 2+kk80 % ceny, 30 let | 9 557 Kč | 9 557 Kč | – |
| Počet obyvatel | 3 085 | 9 845 | – |
| Průměrný věk | 43,9 roku | 44,4 roku | – |
| Změna počtu obyvatel za 10 let | −2,4 % | −1,9 % | – |
| Nové byty za 10 letna 1 000 obyvatel | 19,8 | 24,8 | Lanškroun vyšší o 25 % |
| Nezaměstnanostpodíl nezaměstnaných | 2,3 % | 4,9 % | Jablonné nad Orlicí nižší o 2,6 p. b. |
| Zástavba v záplavové zóněQ100, podíl zastavěného území | 7,1 % | 7,4 % | Jablonné nad Orlicí nižší o 0,3 p. b. |
| Vysoký radonový indexpodíl území | 0,0 % | 0,0 % | – |
| Dražby za 24 měsícůveřejné dražby nemovitostí | 5 | 8 | – |
| Index místa k životuKde žít, 0–100 | 82 | 70 | Jablonné nad Orlicí vyšší o 17 % |
| Dojezd autem mezi obcemi | 21 min | ||
Ceny bytů a domů = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce), nájem = model MF z inzerátů, mzda = průměrná hrubá mzda v kraji. Hypotéka: 80 % ceny bytu 2+kk, sazba 4,68 %, 30 let. Rozdíl u podílů je v procentních bodech. Zpracoval kdezit.cz. průměr skupiny obcí ČSÚ model MF ČNB ARAD
- Jablonné nad Orlicí
- Lanškroun
Tabulka hodnot
| Období | Jablonné nad Orlicí | Lanškroun |
|---|---|---|
| 6/2026 | 179 Kč/m² | 174 Kč/m² |
| 3/2026 | 171 Kč/m² | 171 Kč/m² |
| 12/2025 | 178 Kč/m² | 183 Kč/m² |
| 9/2025 | 176 Kč/m² | 183 Kč/m² |
| 6/2025 | 177 Kč/m² | 185 Kč/m² |
| 3/2025 | 174 Kč/m² | 186 Kč/m² |
| 12/2024 | 170 Kč/m² | 175 Kč/m² |
| 9/2024 | 170 Kč/m² | 178 Kč/m² |
| 6/2024 | 168 Kč/m² | 176 Kč/m² |
| 3/2024 | 165 Kč/m² | 175 Kč/m² |
| 12/2023 | 163 Kč/m² | 173 Kč/m² |
| 9/2023 | 162 Kč/m² | 172 Kč/m² |
| 6/2023 | 157 Kč/m² | 171 Kč/m² |
| 3/2023 | 154 Kč/m² | 168 Kč/m² |
| 12/2022 | 155 Kč/m² | 168 Kč/m² |
| 9/2022 | 156 Kč/m² | 167 Kč/m² |
| 6/2022 | 156 Kč/m² | 166 Kč/m² |
| 3/2022 | 155 Kč/m² | 165 Kč/m² |
| 12/2021 | 157 Kč/m² | 166 Kč/m² |
| 9/2021 | 159 Kč/m² | 164 Kč/m² |
| 6/2021 | 155 Kč/m² | 158 Kč/m² |
| 3/2021 | 149 Kč/m² | 157 Kč/m² |
| 12/2020 | 144 Kč/m² | 153 Kč/m² |
| 9/2020 | 142 Kč/m² | 151 Kč/m² |
| 6/2020 | 138 Kč/m² | 145 Kč/m² |
| 3/2020 | 134 Kč/m² | 143 Kč/m² |
| 12/2019 | 128 Kč/m² | 137 Kč/m² |
| 9/2019 | 124 Kč/m² | 137 Kč/m² |
| 6/2019 | 122 Kč/m² | 136 Kč/m² |
| 3/2019 | 120 Kč/m² | 132 Kč/m² |
| 12/2018 | 115 Kč/m² | 128 Kč/m² |
Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz
- Jablonné nad Orlicí
- Lanškroun
Tabulka hodnot
| Období | Jablonné nad Orlicí | Lanškroun |
|---|---|---|
| 2025 | 42 861 Kč/m² | 42 861 Kč/m² |
| 2024 | 40 987 Kč/m² | 40 987 Kč/m² |
| 2023 | 38 600 Kč/m² | 38 600 Kč/m² |
| 2022 | 35 474 Kč/m² | 35 474 Kč/m² |
| 2021 | 29 044 Kč/m² | 29 044 Kč/m² |
Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz